Další česká obojživelnice. Běžkařka Vrabcová chce na olympiádu do Ria

Jaroslav Pešta Jaroslav Pešta
31. 3. 2016 16:01
Nejen Martina Sáblíková, ale také Eva Vrabcová-Nývltová se může ukázat na letní olympiádě v Riu. Na rozdíl od české rychlobruslařky ale má elitní běžkařka kvalifikační závody na maraton v Riu ještě před sebou.
Eva Vrabcová-Nývltová, další česká obojživelnice.
Eva Vrabcová-Nývltová, další česká obojživelnice. | Foto: ČTK

Praha - Eva Vrabcová-Nývltová se zúčastnila už třech zimních olympijských her a jejím nejlepším výsledkem je předloňské páté místo ze Soči. Přes léto se věnuje běhům na dráze i na silnici a zvláště loni se ukázala ve skvělé formě.

V závodě na 10 kilometrů na Birell Grand Prix Praha doběhla ve výborném čase 33,22 minut. Na svém prvním půlmaratonu v Ústí nad Labem se pak výkonem 1:12,11 zařadila na druhé místo českých historických tabulek.

Koncem roku ji zastavily zdravotní problémy, do bílé stopy se téměř nedostala, ale už se cítí dobře a dokonce si za svůj letošní cíl dala účast na letních olympijských hrách v Riu.

"Začátkem letošního roku mě ještě přibrzdila viróza, ale už jsem v pořádku a moc se těším na Pražský půlmaraton,“ usmívá se před sobotním startem.

Jak se teď na začátku jara cítíte?

Od loňského listopadu jsem nezávodila, přepadla mě celková tělesná únava, ale už je to za mnou. Od začátku letošního roku jsem začala s lehčím tréninkem, chtěla jsem stihnout aspoň závěr lyžařské sezony, ale to se mi nepovedlo. Doufám, že určitá sportovní přestávka mě nepoznamenala, což mně zřejmě už v sobotu prozradí Pražský půlmaraton, na který se moc těším.

Co pro vás tato akce znamená?

Běží se na skvělé trati a v úžasné atmosféře. Užívám si každý metr tohoto báječného závodu. Navíc má být i pěkné počasí. Jsem jen zvědavá, jak všechno, co s tímto půlmaratonem souvisí, zvládnu. Začátkem dubna jsem totiž ještě nikdy nezávodila.

Půjdete do závodu i s nějakým konkrétním záměrem?

Především ho beru jako návrat k závodění a zároveň to pro mě bude určitě užitečný test před Pražským maratonem. Chci si osahat trať, abych na mimořádně důležitý květnový závod byla po všech stránkách co nejlíp připravena. Na podzim jsem měla velice dobrou formu a udělám všechno pro úspěšný výsledek, který by mně otevřel dveře na olympiádu do Ria, čímž bych si splnila svůj velký sen.

Máte už jasno o své přípravě na maraton?

Budu se jí v dubnu plně věnovat v italském vysokohorském prostředí. Věřím, že tělo vydrží a do Prahy se vrátím v optimální fyzické i psychické kondici.

Má vaše touha po olympiádě i určitou reálnou podobu?

Jistě, loňský čas na ústeckém půlmaratonu mě částečně opravňuje k reálné naději, že splním i olympijský limit v maratonu.

A kudy vede vaše cesta do Ria?

Právě jen přes splněný limit v Pražském maratonu, který je 2:35 hodin. To je A-limit. Potom mám ještě díky času na mistrovství Evropy v loňském půlmaratonu určitou šanci přes B-limit, který je 2:38. Jinou možnost nemám, a proto budu jak přípravě, tak i samotnému startu v tomto pražském závodě věnovat mimořádnou pozornost.

 

Právě se děje

před 22 minutami

Havárii na Českolipsku s osmi zraněnými prověřuje inspekce, firmě hrozí dvoumilionová pokuta

Okolnosti úterního neštěstí, při kterém bylo v provozovně likvidace nebezpečného odpadu společnosti Purum v Hamru na Jezeře na Českolipsku zraněno osm lidí, prověřuje Státní úřad inspekce práce. Speciálně sestavený kontrolní tým zahájil činnost ve středu. Kdyby zjistil závažná porušení bezpečnostních předpisů, hrozí zaměstnavateli pokuta až do výše dvou milionů korun.

Při neštěstí v Hamru byli v úterý vážně zraněni dva lidé, na místě je museli záchranáři oživovat. Muž hospitalizovaný v Liberci je podle mluvčího nemocnice Václava Řičáře ve velmi kritickém stavu.

Zdroj: ČTK
před 59 minutami

Home Credit přerušil přípravy na vstup na hongkongskou burzu

Skupina Home Credit nebude kvůli tržním podmínkám pokračovat v přípravě vstupu na hlavní trh burzy v Hongkongu se svými akciemi. Bez dalších podrobností to oznámila firma. Stoprocentně vlastněná dceřiná firma Home Credit B.V., která se zaměřuje na spotřebitelské úvěry, požádala o povolení obchodovat s akciemi v Hongkongu v červenci.

Zdroj: ČTK
Další zprávy