Další česká obojživelnice. Běžkařka Vrabcová chce na olympiádu do Ria

Jaroslav Pešta Jaroslav Pešta
31. 3. 2016 16:01
Nejen Martina Sáblíková, ale také Eva Vrabcová-Nývltová se může ukázat na letní olympiádě v Riu. Na rozdíl od české rychlobruslařky ale má elitní běžkařka kvalifikační závody na maraton v Riu ještě před sebou.
Eva Vrabcová-Nývltová, další česká obojživelnice.
Eva Vrabcová-Nývltová, další česká obojživelnice. | Foto: ČTK

Praha - Eva Vrabcová-Nývltová se zúčastnila už třech zimních olympijských her a jejím nejlepším výsledkem je předloňské páté místo ze Soči. Přes léto se věnuje běhům na dráze i na silnici a zvláště loni se ukázala ve skvělé formě.

V závodě na 10 kilometrů na Birell Grand Prix Praha doběhla ve výborném čase 33,22 minut. Na svém prvním půlmaratonu v Ústí nad Labem se pak výkonem 1:12,11 zařadila na druhé místo českých historických tabulek.

Koncem roku ji zastavily zdravotní problémy, do bílé stopy se téměř nedostala, ale už se cítí dobře a dokonce si za svůj letošní cíl dala účast na letních olympijských hrách v Riu.

"Začátkem letošního roku mě ještě přibrzdila viróza, ale už jsem v pořádku a moc se těším na Pražský půlmaraton,“ usmívá se před sobotním startem.

Jak se teď na začátku jara cítíte?

Od loňského listopadu jsem nezávodila, přepadla mě celková tělesná únava, ale už je to za mnou. Od začátku letošního roku jsem začala s lehčím tréninkem, chtěla jsem stihnout aspoň závěr lyžařské sezony, ale to se mi nepovedlo. Doufám, že určitá sportovní přestávka mě nepoznamenala, což mně zřejmě už v sobotu prozradí Pražský půlmaraton, na který se moc těším.

Co pro vás tato akce znamená?

Běží se na skvělé trati a v úžasné atmosféře. Užívám si každý metr tohoto báječného závodu. Navíc má být i pěkné počasí. Jsem jen zvědavá, jak všechno, co s tímto půlmaratonem souvisí, zvládnu. Začátkem dubna jsem totiž ještě nikdy nezávodila.

Půjdete do závodu i s nějakým konkrétním záměrem?

Především ho beru jako návrat k závodění a zároveň to pro mě bude určitě užitečný test před Pražským maratonem. Chci si osahat trať, abych na mimořádně důležitý květnový závod byla po všech stránkách co nejlíp připravena. Na podzim jsem měla velice dobrou formu a udělám všechno pro úspěšný výsledek, který by mně otevřel dveře na olympiádu do Ria, čímž bych si splnila svůj velký sen.

Máte už jasno o své přípravě na maraton?

Budu se jí v dubnu plně věnovat v italském vysokohorském prostředí. Věřím, že tělo vydrží a do Prahy se vrátím v optimální fyzické i psychické kondici.

Má vaše touha po olympiádě i určitou reálnou podobu?

Jistě, loňský čas na ústeckém půlmaratonu mě částečně opravňuje k reálné naději, že splním i olympijský limit v maratonu.

A kudy vede vaše cesta do Ria?

Právě jen přes splněný limit v Pražském maratonu, který je 2:35 hodin. To je A-limit. Potom mám ještě díky času na mistrovství Evropy v loňském půlmaratonu určitou šanci přes B-limit, který je 2:38. Jinou možnost nemám, a proto budu jak přípravě, tak i samotnému startu v tomto pražském závodě věnovat mimořádnou pozornost.

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Klaebo nebude kvůli koronavirové situaci do konce roku závodit

Aktuální lídr Světového poháru běžců na lyžích Johannes Klaebo odřekl kvůli obavám z koronaviru účast na dalších dílech seriálu v Davosu a Drážďanech. Čtyřiadvacetiletý norský reprezentant nebude podle informací rádia NRK závodit až do konce roku, protože nepovažuje za rozumné v současné situaci tolik cestovat.

Stejný postoj zaujal i jeho reprezentační kolega Emil Iversen. Šéftrenér Espen Bjervig nevyloučil, že minimálně závody v Davosu vynechá celý norský tým.

"Jsem toho názoru, že lyžování a závodění jsou ve srovnání se současnou pandemií vcelku nedůležité," řekl trojnásobný olympijský vítěz Klaebo, který při úvodní zastávce SP ve finské Ruce vyhrál dva ze tří závodů a ujal se vedení v průběžném pořadí seriálu. "V této době považuju mezinárodní cestování za chybu. Přináší to kontakt příliš velkého počtu lidí. Vyžaduje to použití letadel, autobusů, letišť a mnoho dalšího. Nebudu se tomu vystavovat," řekl Klaebo.

Nejdříve se do programu Světového poháru zapojí 1. ledna, kdy odstartuje Tour de Ski. Iversen, jenž se vedle nákazy obává i nucené preventivní karantény kvůli případnému výskytu koronaviru v týmu, hodlá vynechat i prestižní miniseriál.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Německý soud poslal do vězení českého pašeráka drog

Zemský soud v Kolíně nad Rýnem dnes uložil 55letému Čechovi trest vězení 4,5 roku kvůli nedovolenému dovozu omamných prostředků a napomáhání k obchodu s omamnými prostředky. Informoval o tom německý server Rundschau-online. Drogový kurýr byl zadržen loni v srpnu při namátkové kontrole. Celníci v automobilu našli zhruba kilogram kokainu a 25 tisíc eur (přes 656.000 korun) v hotovosti.

Čech, který byl zadržen na cestě z Belgie do vlasti, u soudu řekl, že drogy vyzvedl pro svého dobrého známého. Za "kurýrní jízdu" prý dostal odměnu 4000 eur.

Pro vyučeného automechanika a otce od rodiny jízda skončila na dálničním odpočívadle Frechen-Süd. Před celníky, kteří ho zastavili, byl viditelně nervózní a třesoucíma se rukama jim podal řidičský průkaz.

Muž nejdříve tvrdil, že u sebe nemá ani drogy, ani větší množství peněz. Celníci však automobil s českou poznávací značkou prohledali a našli drogy v černém plastovém vaku.

Muž byl už dříve kvůli prodeji drog trestán i v Česku. Odseděl si 20 měsíců ve vyšetřovací vazbě a v roce 2018 byl odsouzen k pětiletému podmíněnému trestu. Nejméně polovinu trestu, který mu byl dnes uložen, si musí odpykat v Německu. Poté je podle soudce "dobře možné", že bude vyhoštěn.

Další zprávy