Další česká obojživelnice. Běžkařka Vrabcová chce na olympiádu do Ria

Jaroslav Pešta Jaroslav Pešta
31. 3. 2016 16:01
Nejen Martina Sáblíková, ale také Eva Vrabcová-Nývltová se může ukázat na letní olympiádě v Riu. Na rozdíl od české rychlobruslařky ale má elitní běžkařka kvalifikační závody na maraton v Riu ještě před sebou.
Eva Vrabcová-Nývltová, další česká obojživelnice.
Eva Vrabcová-Nývltová, další česká obojživelnice. | Foto: ČTK

Praha - Eva Vrabcová-Nývltová se zúčastnila už třech zimních olympijských her a jejím nejlepším výsledkem je předloňské páté místo ze Soči. Přes léto se věnuje běhům na dráze i na silnici a zvláště loni se ukázala ve skvělé formě.

V závodě na 10 kilometrů na Birell Grand Prix Praha doběhla ve výborném čase 33,22 minut. Na svém prvním půlmaratonu v Ústí nad Labem se pak výkonem 1:12,11 zařadila na druhé místo českých historických tabulek.

Koncem roku ji zastavily zdravotní problémy, do bílé stopy se téměř nedostala, ale už se cítí dobře a dokonce si za svůj letošní cíl dala účast na letních olympijských hrách v Riu.

"Začátkem letošního roku mě ještě přibrzdila viróza, ale už jsem v pořádku a moc se těším na Pražský půlmaraton,“ usmívá se před sobotním startem.

Jak se teď na začátku jara cítíte?

Od loňského listopadu jsem nezávodila, přepadla mě celková tělesná únava, ale už je to za mnou. Od začátku letošního roku jsem začala s lehčím tréninkem, chtěla jsem stihnout aspoň závěr lyžařské sezony, ale to se mi nepovedlo. Doufám, že určitá sportovní přestávka mě nepoznamenala, což mně zřejmě už v sobotu prozradí Pražský půlmaraton, na který se moc těším.

Co pro vás tato akce znamená?

Běží se na skvělé trati a v úžasné atmosféře. Užívám si každý metr tohoto báječného závodu. Navíc má být i pěkné počasí. Jsem jen zvědavá, jak všechno, co s tímto půlmaratonem souvisí, zvládnu. Začátkem dubna jsem totiž ještě nikdy nezávodila.

Půjdete do závodu i s nějakým konkrétním záměrem?

Především ho beru jako návrat k závodění a zároveň to pro mě bude určitě užitečný test před Pražským maratonem. Chci si osahat trať, abych na mimořádně důležitý květnový závod byla po všech stránkách co nejlíp připravena. Na podzim jsem měla velice dobrou formu a udělám všechno pro úspěšný výsledek, který by mně otevřel dveře na olympiádu do Ria, čímž bych si splnila svůj velký sen.

Máte už jasno o své přípravě na maraton?

Budu se jí v dubnu plně věnovat v italském vysokohorském prostředí. Věřím, že tělo vydrží a do Prahy se vrátím v optimální fyzické i psychické kondici.

Má vaše touha po olympiádě i určitou reálnou podobu?

Jistě, loňský čas na ústeckém půlmaratonu mě částečně opravňuje k reálné naději, že splním i olympijský limit v maratonu.

A kudy vede vaše cesta do Ria?

Právě jen přes splněný limit v Pražském maratonu, který je 2:35 hodin. To je A-limit. Potom mám ještě díky času na mistrovství Evropy v loňském půlmaratonu určitou šanci přes B-limit, který je 2:38. Jinou možnost nemám, a proto budu jak přípravě, tak i samotnému startu v tomto pražském závodě věnovat mimořádnou pozornost.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 1 hodinou

Ve věku 93 let zemřel předseda Klubu dr. Milady Horákové a bývalý politický vězeň František Šedivý

Ve věku 93 let zemřel v úterý večer dlouholetý předseda Klubu dr. Milady Horákové František Šedivý. Za klub to ve středu oznámil Jiří Bulan. Šedivý za války spolupracoval s odbojem, po únoru 1948 strávil 12 let v komunistických věznicích a lágrech. Po listopadu 1989 působil také jako místopředseda Konfederace politických vězňů ČR. O svém životě napsal několik knih.

Šedivý podle Bulana zemřel po dlouhé nemoci. Poslední rozloučení se uskuteční v rodinném kruhu, veřejnost se bude moci se Šedivým rozloučit, jakmile to umožní situace s epidemií koronaviru, napsal.

"Mnoho let svého života se potýkal s totalitou, ale ani dlouholeté věznění v komunistických lágrech ho nezlomilo, stále si uchovával svůj cit pro spravedlnost a obdivuhodný smysl pro humor," uvedl Bulan. Šedivý podle něj byl masarykovec, spisovatel, křesťan, milovník přírody a myslivec, výborný řečník a především laskavý člověk. "Patřil také k těm, díky jejichž úsilí mohla být obnovena činnost České obce sokolské. A významnou měrou se zasloužil i o vznik pražského Gymnázia Milady Horákové v roce 2009," dodal Bulan.

Zdroj: ČTK
Další zprávy