Vrabcová napodobila Neumannovou. V Tour de Ski zářil i Jakš

5. 1. 2014 15:45
Běžkyně na lyžích Eva Vrabcová-Nývltová skončila v Tour de Ski osmá a dosáhla druhého nejlepšího českého výsledku mezi ženami v historii. Zvítězila Norka Therese Johaugová.
Eva Vrabcová-Nývltová si v Tour de Ski vyjela celkově osmé místo
Eva Vrabcová-Nývltová si v Tour de Ski vyjela celkově osmé místo | Foto: ČTK

Val di Fiemme - Běžkyně na lyžích Eva Vrabcová-Nývltová skončila v Tour de Ski osmá a dosáhla druhého nejlepšího českého výsledku mezi ženami v historii. Zazářil i Martin Jakš, který etapový závod dokončil na jedenáctém místě.

Pro vítězství si po sedmi etapách do cíle na sjezdovce Alpe Cermis ve Val di Fiemme doběhla Norka Therese Johaugová, následována krajankami Astrid Jacobsenovou a Heidi Wengovou. Norskou nadvládu zvýraznili muži.

Nejlepší byl Martin Johnsrud Sundby a druhý Chris Jespersen. Absolutní norský triumf pokazil jen třetí Rakušan Johannes Dürr, který odsunul na čtvrté místo hvězdného Pettera Northuga.

Vrabcová-Nývltová se v osmém ročníku Tour de Ski stala teprve druhou českou běžkyní, která pronikla do elitní desítky. Před dní to dokázala jen Kateřina Neumannová, jež při své jediné účasti v roce 2007 byla pátá.

Vrabcová: Ještě teď tomu nevěřím

"Jsem maximálně spokojená," řekla Vrabcová-Nývltová Radiožurnálu. Své maximum na Tour de Ski si vylepšila o deset míst. "Vážím si toho strašně moc. Kdyby mi tohle někdo řekl, co před začátkem sezony, ale před začátkem kariéry, tak bych mu stejně nevěřila a brala to úplně maximálně všema, já nevím, dvaceti, protože osmý místo je fantastický a ještě teď tomu nevěřím," zářila.

Sedmadvacetiletá Vrabcová-Nývltová startovala do závěrečného stíhacího závodu na 9 km volnou technikou jako sedmá. V obávaném stoupání na Alpe Cermis svou pozici dlouho držela, ale nakonec ji v závěrečných metrech předstihla Američanka Elizabeth Stephenová.

Tour začala Vrabcová-Nývltová dvanáctým místem v prologu v Oberhofu a ve všech závodech se vešla do bodované třicítky. Nejlépe zajela stíhačku z Cortiny do Toblachu, v které skončila šestá, což je její nejlepší výsledek v SP v kariéře. Předtím obsadila v klasické desítce ve švýcarském Lenzerheide sedmé místo.

Johaugová vyrážela do poslední etapy o 23,8 sekundy za Jacobsenovou, ale před polovinou sjezdovky ji dostihla a vyhrála o 20 sekund. Norský úspěch ve sněžení podtrhla třetí Wengová, která ve finiši porazila Finku Kristu Lähteenmäkiovou.

V Tour de Ski nestartovala čtyřnásobná vítězka Polka Justyna Kowalczyková, které vadila změna programu kvůli nedostatku sněhu. Před startem čtvrté etapy odstoupila kvůli zdravotním potížím Norka Marit Björgenová.

Jakš zvládl závěr výborně

Jakš se stal po odstoupení Lukáše Bauera z Tour českou jedničkou a závěr zvládl výborně. Do poslední části vyrážel čtrnáctý a dobře si rozvrhl síly. V závěru sjezdovky dojel jedenáctý a potvrdil svoji vyrovnanost v etapovém klání. Zopakoval výsledek ze své premiéry na Tour v roce 2008, nejlépe dojel osmý v roce 2011 a předloni byl devátý.

"Je to těžká dřina vyjet na ten kopec, ale dneska se mi jelo dobře. Jsem spokojený, jedenáctý místo beru všema deseti," řekl Jakš, který měl na začátku sezony zdravotní problémy. "Důležité je, že jsem se rozjel, to jsem potřeboval. Závodil jsem, vydržel jsem až do konce, který byl pozitivní," dodal.

Sundby měl před poslední etapou výrazný náskok, který si na sjezdovce s přehledem pohlídal. V kopci opět nestačil Northug. Prohrál s krajanem Jespersenem a předjel ho i Rakušan Dürr. Obhájce prvenství Rus Alexandr Legkov projel cílem šestý.

Závody SP a Tour de Ski v běhu na lyžích ve Val di Fiemme (Itálie):

Muži - stíhací závod 10 km volně (pořadí podle dosažených časů): 1. Dürr (Rak.) 31:54,7, 2. Jespersen -4,1, 3. Röthe (oba Nor.) -10,5, 4. Babikov (Kan.) -19,4, 5. Duvillard (Fr.) -20,0, 6. Dyrhaug (Nor.) -23,8, ...13. Jakš -49,7, 16. Magál -56,8, 42. Razým (všichni ČR) -2:10,6.

Konečné pořadí Tour (po 7 závodech): 1. Sundby (Nor.) 3:05:52,2, 2. Jespersen -36,0, 3. Dürr -1:05,9, 4. Northug (Nor.) -1:49,5, 5. Röthe -1:55,7, 6. Legkov (Rus.) -2:33,6, 7. Gjerdalen (Nor.) -2:45,6, 8. Černousov (Rus.) -2:56,4, 9. Halfvarsson (Švéd.) -3:06,5, 10. Tömseth (Nor.) -3:19,1, 11. Jakš -3:24,7, ...36. Razým -7:36,5, 44. Magál -12:04,0.

Průběžné pořadí SP (po 16 z 28 závodů): 1. Sundby 1001 b., 2. Jespersen 739, 3. Legkov 526, 4. Northug 497, 5. Halfvarsson 457, 6. Dürr 456, ...17. Jakš 190, 34. Bauer (ČR) 124, 52. Razým 83, 82. Magál 29.

Ženy - stíhací závod 9 km volně (podle časů): 1. Johaugová 34:19,8, 2. Jacobsenová (obě Nor.) -44,2, 3. Stephenová (USA) -58,7, 4. Wengová (Nor.) -1:08,9, 5. Išidaová (Jap.) -1:14,9, 6. Lähteenmäkiová (Fin.) -1:16,7, ...11. Vrabcová-Nývltová -1:52,4, 31. Nováková (obě ČR) -3:43,6.

Konečné pořadí Tour (po 7 závodech): 1. Johaugová 2:04:16,4, 2. Jacobsenová -20,4, 3. Wengová -2:50,4, 4. Lähteenmäkiová -2:56,1, 5. Niskanenová -3:18,1, 6. Kyllönenová (obě Fin.) -3:50,2, 7. Stephenová -4:02,4, 8. Vrabcová-Nývltová -4:05,3, 9. Saarinenová (Fin.) -4:18,5, 10. Išidaová -4:44,0, ...33. Nováková -9:42,8.

Průběžné pořadí SP (po 16 z 28 závodů): 1. Johaugová 1002, 2. Jacobsenová 841, 3. Björgenová (Nor.) 676. 4. Wengová 619, 5. Kyllönenová 564, 6. Lähteenmäkiová 531, ...12. Vrabcová-Nývltová 328, 79. Nováková 12, 89. Grohová (ČR) 3.