Vrabcová si prošla peklem. Z deprese jsem jela i cyklistický závod, říká běžkyně

Jiří Škuba Jiří Škuba
13. 6. 2019 13:30
Kvůli problémům s achillovkami nestartovala na žádném závodě od loňského podzimu, dlouhá zdravotní pauza ji ničí. Teď už však běžkyně Eva Vrabcová Nývltová poctivě rehabilituje a věří, že to nejhorší má za sebou.
Eva Vrabcová Nývltová
Eva Vrabcová Nývltová | Foto: ASC Dukla/Ivana Roháčková

Jak to vypadá s vašimi achillovkami?

Achillovky jsou snad stabilizované, zánět je zaléčen, ale úplně v pořádku nejsou. Musím hodně opatrně začínat. V současnosti chodím dvakrát týdně na hodinku klusat a postupně zkouším, co si mohu dovolit. Trénink ale doplňuju kolečkovými lyžemi, plaváním, jízdou na kole.

Jaký je plán návratu k běhání? Máte představu, které závody letos ještě stihnete?

Nechci nic uspěchat, takže nic neplánuju. Půlmaraton v New Yorku pro mě byl hrozná zkušenost, takže to nechci zopakovat. Uvidíme jak, to půjde.

Co vás mrzí nejvíc? Boston?

To se takhle asi říct nedá. Samozřejmě Boston je legendární a mrzí moc. Nicméně já miluju RunCzech závody, takže mě mrzí celá jarní sezona.

Mimochodem - loni jste vyhrála hned premiérový závod EuroHeroes, který patří do zmiňované série. Co říkáte nové iniciativě?

Pro mě to byl neuvěřitelný, nádherný zážitek. Zvítězit na tak velkém a krásném závodě je pro mě obrovská pocta, takže se mi tento projekt moc líbí. Je to o něčem jiném bojovat o vítězství, než se pouze snažit porazit alespoň nějaké Afričanky. Myslím, že to má velký význam i pro mladé evropské závodníky a velká motivace do tréninku. Mohla by to být jedna z cest, jak zlepšit výkonnost Evropanů a třeba jednou budeme moci rovnocenně bojovat po boku s nejlepšími běžci světa. Vzájemná soutěživost a touha zvítězit a zlepšovat se by mohla pomoci k růstu výkonnosti.

Je to pro vás plus, že najednou vítězíte a nedobíháte až za africkými běžkyněmi? Protínáte pásku? Slyšíte hymnu?

Je to obrovské plus. Ty pocity ani nelze popsat slovy. Moje maminka měla sen, že uslyší, jak mi na nějakém závodě hrají hymnu. Jsem moc šťastná, že se mi podařilo jí tento sen splnit. Ale myslím, že ani jednu nenapadlo, že to bude na běžeckém závodě a už vůbec ne, na tak věhlasném! Navíc závod s Gold Label!

Jste o to nervoznější před závodem?

Nervoznější ani ne. Já před běžeckými závody nervozní nebývám. Užívám si to. Běh je pro mě svoboda, vášeň a radost (teda pokud nemám bolavé achillovky a nemůžu běžet "normálně") Nicméně přiznávám, že trošičku tlak na sebe cítím. Je to přece jen trochu jiná pozice.

V jaké fázi rehabilitace momentálně jste?

Poctivě cvičím, chodím na rehabilitace a pomaličku se vracím k tréninku. Teď už musím být jen trpělivá.

Jak snášíte závodní pauzu? Čemu se věnujete, když máte volný čas?

Nesnáším to. Závody mi obrovsky chybí. Dokonce jsem jela jeden cyklistický, abych trochu zmírnila depku. Ale jinak je to boj. Nikdy jsem neměla na nic jiného čas než na tréninky, regeneraci,…. Učím se žít "normální život". Našla jsem si nového koníčka - jezdím na koni. To je zatím jediné, co mě opravdu baví. Jinak trávím čas péčí o domácnost (to mě teda moc nebaví) a věnuju se Bellče (fenka samojeda ). Trávíme spolu teď hodně času alespoň na procházkách.

Plánujete v zimě alespoň lyže?

Závody určitě ne, ale tréninkově rozhodně ano. I teď jezdím na kolečkových lyžích. Snažím se udržet co nejvíce fit, ať je návrat co nejlepší.

Co je projekt EuroHeroes

  • Projekt RunCzech, vytvořený ve spolupráci s Evropskou atletikou, určený výhradně evropským vytrvalcům, který si dává za cíl podpořit je, dát jim šanci ochutnat pocit vítězství a prostor pro růst v dobré sportovní konkurenci.
  • Nová iniciativa odstartovala půlmaratony už vloni. Letos má poprvé zcela nový model série EuroHeroes Challenge obsahující rovnou čtyři akce.
  • Závody série EuroHeroes Challenge: Mattoni 1/2Maraton Karlovy Vary (18. května), České Budějovice (1. června), Olomouc (15. června), Ústí nad Labem (21. záři).
  • V rámci EuroHeroes Challenge se každému atletovi počítají dva nejlepší výsledky. Jeho výsledný se čas potom převede dle speciálního systému na body. Extra bonusy pak připadnou třem nejlepším Evropanům a třem nejlepším závodníkům z Česka.
  • Více info na www.runczech.com
 

Právě se děje

před 2 hodinami

Ruští lékaři vyzvali Navalného, aby ukončil hladovku, než bude pozdě

Ruští lékaři, kteří poskytovali péči opozičnímu představiteli Alexeji Navalnému, když byl na svobodě, politického aktivistu nyní vyzvali, aby v zájmu zachování svého zdraví ukončil protestní hladovku. Vyjádřili obavy o jeho život a úřady vyzvali, aby umožnily jeho převoz z vězeňské do civilní nemocnice v Moskvě.

Ruská ombudsmanka Taťjana Moskalkovová dnes naopak uvedla, že lékařská péče, které se Navalnému ve vězeňském zařízení ve Vladimirské oblasti dostává, odpovídá mezinárodním standardům, napsala agentura Interfax.

Vězněný Navalnyj drží hladovku již 23 dní. Chce její pomocí docílit, aby k němu byli puštěni kromě vězeňských zdravotníků také lékaři zvenčí.

"Pokud bude hladovka pokračovat, dokonce i po velmi krátkou dobu, bohužel brzy jednoduše nebudeme mít koho léčit. Naším hlavním úkolem je ochránit život a zdraví našeho pacienta," napsali lékaři. Jejich výzvu zveřejnil ruský opoziční zpravodajský portál Mediazona.

K otevřenému dopisu se připojila šéfka ruských lékařských odborů a Navalného lékařka Anastasija Vasiljevová. "Opravdu doufáme, že Alexej zítra (v pátek) hladovku ukončí," sdělila Vasiljevová agentuře Reuters.

Zdroj: ČTK
Další zprávy