Vrabcová si prošla peklem. Z deprese jsem jela i cyklistický závod, říká běžkyně

Jiří Škuba Jiří Škuba
13. 6. 2019 13:30
Kvůli problémům s achillovkami nestartovala na žádném závodě od loňského podzimu, dlouhá zdravotní pauza ji ničí. Teď už však běžkyně Eva Vrabcová Nývltová poctivě rehabilituje a věří, že to nejhorší má za sebou.
Eva Vrabcová Nývltová
Eva Vrabcová Nývltová | Foto: ASC Dukla/Ivana Roháčková

Jak to vypadá s vašimi achillovkami?

Achillovky jsou snad stabilizované, zánět je zaléčen, ale úplně v pořádku nejsou. Musím hodně opatrně začínat. V současnosti chodím dvakrát týdně na hodinku klusat a postupně zkouším, co si mohu dovolit. Trénink ale doplňuju kolečkovými lyžemi, plaváním, jízdou na kole.

Jaký je plán návratu k běhání? Máte představu, které závody letos ještě stihnete?

Nechci nic uspěchat, takže nic neplánuju. Půlmaraton v New Yorku pro mě byl hrozná zkušenost, takže to nechci zopakovat. Uvidíme jak, to půjde.

Co vás mrzí nejvíc? Boston?

To se takhle asi říct nedá. Samozřejmě Boston je legendární a mrzí moc. Nicméně já miluju RunCzech závody, takže mě mrzí celá jarní sezona.

Mimochodem - loni jste vyhrála hned premiérový závod EuroHeroes, který patří do zmiňované série. Co říkáte nové iniciativě?

Pro mě to byl neuvěřitelný, nádherný zážitek. Zvítězit na tak velkém a krásném závodě je pro mě obrovská pocta, takže se mi tento projekt moc líbí. Je to o něčem jiném bojovat o vítězství, než se pouze snažit porazit alespoň nějaké Afričanky. Myslím, že to má velký význam i pro mladé evropské závodníky a velká motivace do tréninku. Mohla by to být jedna z cest, jak zlepšit výkonnost Evropanů a třeba jednou budeme moci rovnocenně bojovat po boku s nejlepšími běžci světa. Vzájemná soutěživost a touha zvítězit a zlepšovat se by mohla pomoci k růstu výkonnosti.

Je to pro vás plus, že najednou vítězíte a nedobíháte až za africkými běžkyněmi? Protínáte pásku? Slyšíte hymnu?

Je to obrovské plus. Ty pocity ani nelze popsat slovy. Moje maminka měla sen, že uslyší, jak mi na nějakém závodě hrají hymnu. Jsem moc šťastná, že se mi podařilo jí tento sen splnit. Ale myslím, že ani jednu nenapadlo, že to bude na běžeckém závodě a už vůbec ne, na tak věhlasném! Navíc závod s Gold Label!

Jste o to nervoznější před závodem?

Nervoznější ani ne. Já před běžeckými závody nervozní nebývám. Užívám si to. Běh je pro mě svoboda, vášeň a radost (teda pokud nemám bolavé achillovky a nemůžu běžet "normálně") Nicméně přiznávám, že trošičku tlak na sebe cítím. Je to přece jen trochu jiná pozice.

V jaké fázi rehabilitace momentálně jste?

Poctivě cvičím, chodím na rehabilitace a pomaličku se vracím k tréninku. Teď už musím být jen trpělivá.

Jak snášíte závodní pauzu? Čemu se věnujete, když máte volný čas?

Nesnáším to. Závody mi obrovsky chybí. Dokonce jsem jela jeden cyklistický, abych trochu zmírnila depku. Ale jinak je to boj. Nikdy jsem neměla na nic jiného čas než na tréninky, regeneraci,…. Učím se žít "normální život". Našla jsem si nového koníčka - jezdím na koni. To je zatím jediné, co mě opravdu baví. Jinak trávím čas péčí o domácnost (to mě teda moc nebaví) a věnuju se Bellče (fenka samojeda ). Trávíme spolu teď hodně času alespoň na procházkách.

Plánujete v zimě alespoň lyže?

Závody určitě ne, ale tréninkově rozhodně ano. I teď jezdím na kolečkových lyžích. Snažím se udržet co nejvíce fit, ať je návrat co nejlepší.

Co je projekt EuroHeroes

  • Projekt RunCzech, vytvořený ve spolupráci s Evropskou atletikou, určený výhradně evropským vytrvalcům, který si dává za cíl podpořit je, dát jim šanci ochutnat pocit vítězství a prostor pro růst v dobré sportovní konkurenci.
  • Nová iniciativa odstartovala půlmaratony už vloni. Letos má poprvé zcela nový model série EuroHeroes Challenge obsahující rovnou čtyři akce.
  • Závody série EuroHeroes Challenge: Mattoni 1/2Maraton Karlovy Vary (18. května), České Budějovice (1. června), Olomouc (15. června), Ústí nad Labem (21. záři).
  • V rámci EuroHeroes Challenge se každému atletovi počítají dva nejlepší výsledky. Jeho výsledný se čas potom převede dle speciálního systému na body. Extra bonusy pak připadnou třem nejlepším Evropanům a třem nejlepším závodníkům z Česka.
  • Více info na www.runczech.com
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 31 minutami

Nizozemský soud poslal do vězení zloděje obrazů van Gogha a Franse Halse

Devětapadesátiletého Nizozemce v pátek poslal na osm let za mříže soud v Lelystadu severovýchodně od Amsterodamu za krádež dvou cenných obrazů. Obraz Vincenta van Gogha Farní zahrada v Nuenenu z roku 1884 zmizel loni v březnu z muzea Singer Laren ve městě Laren. Loni v srpnu pak podle soudu tentýž zloděj ukradl i Halsovo plátno Dva smějící se chlapci (1627) z malého muzea Hofje van Mevrouw van Aerden v Leerdamu, asi 60 kilometrů jižně od nizozemského hlavního města.

Obě díla zmizela beze stopy. Jenom hodnotu Halsovy malby soud odhadl na 16 milionů eur (přes 400 milionů korun). "Tyto obrazy jsou součástí národního kulturního dědictví, mají význam pro dnešní i budoucí generace," konstatoval soud podle agentury DPA.

Na obou místech činu se našla DNA odsouzeného muže, který byl už v minulosti trestán za krádež umění. Obvinění z posledních krádeží popíral.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 46 minutami

Katalánský expremiér Puigdemont na Sardinii vyšel z vězení, může volně cestovat

Katalánský expremiér a europoslanec Carles Puigdemont v pátek vyšel na Sardinii z vězení. Soud mu přitom dovolil cestovat i mimo území Itálie do 4. října, na kdy je naplánováno stání ohledně jeho vydání do Španělska. Tam je stíhaný v souvislosti s uspořádáním neústavního referenda o nezávislosti Katalánska v roce 2017. Italské úřady Puigdemonta zadržely ve čtvrtek večer na základě španělského zatykače, ohledně jehož platnosti však panují nejasnosti.

"Všechno je v pořádku," řekl médiím shromážděným před věznicí Puigdemont po svém propuštění. "Je to další soudní vítězství. Španělsko nikdy nemá dost toho se zesměšňovat," dodal.

Puigdemont přiletěl na Sardinii ve čtvrtek, aby se tam zúčastnil folklórního festivalu a jednal s místními politiky. Sardinie totiž patří k regionům, kde se část politiků snaží prosadit nezávislost na Itálii.

Italský soud se podle Puigdemontova právníka katalánského lídra zeptal, zda si přeje být navrácen do Španělska, s čímž Puigdemont nesouhlasil. Nyní se bude italská justice zabývat tím, zda je žádost o vydání Katalánce oprávněná. Proces bude podle jednoho ze soudců trvat několik týdnů.

Puigdemont je členem Evropského parlamentu, který ho ale zbavil poslanecké imunity. Proti tomuto rozhodnutí podal katalánský politik námitku k soudu, který o ní ještě nerozhodl. Katalánský politik žije trvale v Belgii, která ho do Španělska nevydala. Tam ho státní zástupci chtějí soudit za uspořádání referenda o nezávislosti v říjnu roku 2017 a další aktivity ve prospěch nezávislosti Katalánska. Puigdemont byl tehdy katalánským premiérem a separatističtí politici vypsali plebiscit navzdory nesouhlasu vlády v Madridu a soudů.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Maďarská policie dopadla českého převaděče, vezl třicet Syřanů

Policejní hlídka ve městě Dunavecse v centrální části Maďarska v nočních hodinách objevila ve vozidle se slovenskou poznávací značkou řízeném českým občanem tři desítky Syřanů bez dokladů, kteří nemohli prokázat, že se v Maďarsku nacházejí legálně. Oznámila to v pátek maďarská policie na svém webu, na kterém zveřejnila také snímky z nitra dodávky plné uprchlíků.

Zatímco Syřany maďarské úřady po výslechu vyhostí, řidiče policie zadržela a chystá se požádat o uvalení vazby, protože je podezřelý z obchodování s lidmi. Za to mu může v případě odsouzení hrozit trest až pěti let vězení za normálních okolností, za přitěžujících až 15 let, dodala policie.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Zaměstnanci italské Alitalie protestovali proti úbytku pracovních míst

Silnici mezi římským letištěm Fiumicino a metropolí dnes zablokovaly stovky protestujících. Vyzývali italskou vládu, aby zabránila zániku pracovních míst při přeměně ztrátové Alitalie na nové aerolinky ITA. Informovala o tom agentura Reuters. Protestující se usadili uprostřed silnice, policisté se štíty přihlíželi. Alitalia a další letecké společnosti musely zrušit přes 130 letů.

Ztrátová Alitalia činnost ukončí 15. října. Nástupnická ITA si podle odborů ponechá pouze 2800 z téměř 11 000 zaměstnanců Alitalie. Nástupnické aerolinky podle nich také nabízí méně štědrou pracovní smlouvu. Zaměstnanci Alitalie dále požadují, aby jejich podpora v nezaměstnanosti trvala pět let místo dojednaného jednoho roku.

Vyjednávání mezi leteckou společností ITA a odbory je nyní pozastaveno. "Vláda o tomto vyjednávání mlčí. Pro nás je zásadní proto, aby se zachovala pracovní místa," uvedly odbory v prohlášení.

Zdroj: ČTK
Další zprávy