Vonnová vyhrála i druhý sjezd v Lake Louise, Křížová nebodovala

ČTK ČTK
5. 12. 2015 22:47
Americká lyžařka Lindsey Vonnová vyhrála v Lake Louise po pátečním premiérovém sjezdu sezony i dnešní závod v téže disciplíně a připsala si už 69. vítězství ve Světovém poháru.
Lindsey Vonnová
Lindsey Vonnová | Foto: Reuters

Lake Louise (Kanada) - Americká lyžařka Lindsey Vonnová vyhrála v Lake Louise po pátečním premiérovém sjezdu sezony i dnešní závod v téže disciplíně a připsala si už 69. vítězství ve Světovém poháru, čímž navýšila vlastní maximum. Ve sjezdu má na kontě již 35 výher a jen jediná jí chybí k vyrovnání rekordu Rakušanky Annemarie Moserové-Pröllové. Jediná Češka na startu Klára Křížová nebodovala.

Olympijská vítězka ve sjezdu z Vancouveru 2010 a dvojnásobná mistryně světa ovládla závod zcela suverénně. Druhou Švýcarku Fabienne Suterovou zdolala o více než sekundu. O dalších 11 setin zpět zůstala třetí Rakušanka Cornelia Hütterová. V oblíbeném kanadském středisku si Vonnová připsala celkově již 17. triumf, z toho 14. ve sjezdu.

Čtyřnásobná celková vítězka SP se sice stejně jako v pátek nevyhnula několika drobným chybám, všechna zaváhání ale s přehledem ustála. V průběžném hodnocení seriálu se Vonnová posunula na třetí místo za Američanku Mikaelu Shiffrinovou, jež ve sjezdech nestartuje, a dnes osmou Švýcarku Laru Gutovou.

Křížová, která vyrazila na trať jako 42. z 53 závodnic a obsadila 34. místo. Za Vonnovou zaostala o více než čtyři sekundy, na poslední bodovanou pozici ztratila 29 setin.

SP v sjezdovém lyžování v Lake Louise (Kanada):

Ženy - sjezd:

1. Vonnová (USA) 1:50,42, 2. F. Suterová (Švýc.) -1,05, 3. Hütterová (Rak.) -1,16, 4. N. Fanchiniová (It.) -1,40, 5. Klingová (Švéd.) -1,47, 6. C. Suterová (Švýc.) -1,62, 7. Yurkiwová (Kan.) -1,78, 8. Rebensburgová (Něm.), Gutová (Švýc.) a Schmidhoferová (Rak.) všechny -1,85, ...34. Křížová (ČR) -4,31.

Průběžné pořadí sjezdu: (po 2 závodech): 1. Vonnová 200 b., 2. Hütterová 140, 3. F. Suterová 120, 4. N. Fanchiniová 82, 5. Gutová 72, 6. Cooková (USA) 69.

Průběžné pořadí SP (po 6 závodech): 1. Shiffrinová (USA) 280, 2. Gutová 222, 3. Vonnová 200, 4. Hansdotterová (Švéd.) 195, 5. Brignoneová (It.) 160, 6. Hütterová 140, ...12. Strachová (ČR) 110.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Vatikán chce prodloužit kritizovanou smlouvu s Čínou o jmenování biskupů

Vatikán usiluje o další prodloužení smlouvy s Čínou o jmenování biskupů, řekl agentuře Reuters papež František. Smlouva, jejíž znění není veřejné, podle něj funguje dobře. Kritici ale poukazují na to, že od jejího vzniku v roce 2018 bylo jmenováno jen šest biskupů. Domnívají se, že Vatikán udělal Pekingu příliš velké ústupky.

Smlouva mezi Vatikánem a Pekingem, které neudržují oficiální diplomatické vztahy, je dočasná a trvá dva roky. Poprvé ji Čína s Vatikánem uzavřely v roce 2018 a v roce 2020 ji prodloužily. Její platnost, pokud se obě země nedohodnou na prodloužení, končí letos v říjnu.

"Smlouva funguje dobře a já doufám, že bude v říjnu obnovena," řekl papež František v sobotním rozhovoru, jehož část agentura Reuters zveřejnila v úterý. Dohodu papež přirovnal ke snahám svých předchůdců, kteří se snažili vytvořit vztahy se zeměmi sovětského bloku.

"Diplomacie je umění možného a schopnost proměnit v realitu věci, které jsou možné," uvedl papež. Dodal, že smlouva není ideální a že jmenování biskupů pokračuje pomalu.

Smlouva však mezi částí hodnostářů a věřících vzbudila kritiku. Poukazují na to, že se souhlasem papeže bylo v Číně od roku 2018 jmenováno pouze šest biskupů. Mezi nejviditelnějšími kritiky je hongkongský kardinál Joseph Zen. "Vatikán snad jednal i v dobré vůli, ale udělal nerozumné rozhodnutí," uvedl v červnu Zen. Situace katolíků v Číně po podepsání dohody se podle něj nezlepšila.

Dohoda ukončila mnoho desetiletí trvající spor o jmenování biskupů. Čína přerušila diplomatické vztahy s Vatikánem v roce 1951 a v roce 1957 Peking založil Čínské sdružení vlasteneckých katolíků, které autoritu papeže odmítalo. Vedle sdružení v Číně funguje desítky let i podzemní katolická církev, jejíž členové jsou ale často vystaveni útlaku ze strany úřadů. Čína má zhruba 1,4 miliardy obyvatel. Ke katolické víře se tam hlásí přes 12 milionů lidí.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Europoslanci schválili regulaci velkých digitálních firem, nezákonného obsahu a dezinformací

Evropský parlament schválil dvojici klíčových digitálních norem, které mají mimo jiné lépe chránit konkurenční prostředí na internetu či přimět velké společnosti, jako je Meta Platforms nebo Google, aktivněji bojovat proti nezákonnému obsahu a dezinformacím. Europoslanci přijali pravidla označovaná jako akt o digitálních službách a digitálních trzích, kterými EU poprvé po dvou desetiletích výrazněji reguluje internetové prostředí a reaguje na rychlý vývoj komunikace a obchodování na síti.

Podle aktu  o digitálních službách budou muset platformy zavést opatření proti šíření nezákonného obsahu a dezinformací. Velkým firmám, které tak neučiní, budou hrozit pokuty až do výše šesti procent jejich ročního globálního obratu. Sociální média a internetová tržiště pak budou muset chránit uživatele před nabídkami nelegálního zboží a služeb.

Akt o digitálních trzích zavádí pojem gatekeeper, což je velká společnost významně ovlivňující provoz internetu. Tyto firmy budou mimo jiné sdílet více informací s menší konkurencí odkázanou na jejich služby. Přísnější bude i dohled nad antimonopolními pravidly či kontrola akvizic menších společností těmi velkými. Pokuty jsou vyšší a mohou dosáhnout až deseti procent celosvětového ročního obratu.

Europoslanci po předchozí dohodě se zástupci členských zemí schválili obě normy jasnou většinou hlasů. Definitivně je potvrdí ministři členských zemí na některém z příštích zasedání vedených českým předsednictvím EU.

Další zprávy