Volejbalistky v kvalifikaci o mistrovství světa neuhrály se Srbskem ani set

Aktualizováno 24. 5. 2017 17:55
Česká ženská volejbalová reprezentace prohrála v kvalifikačním turnaji o mistrovství světa se Srbskem 0:3 na sety.
Volejbal (ilustrační foto).
Volejbal (ilustrační foto). | Foto: Reuters

Varšava - České volejbalistky utrpěly v kvalifikačním turnaji o postup na mistrovství světa 2018 první porážku. Svěřenkyně trenéra Zdeňka Pommera po úterní výhře nad Slovenskem dnes podlehly v duelu skupiny B ve Varšavě favorizovanému Srbsku 0:3 po setech 19:25, 18:25 a 24:26. Ve čtvrtek se české reprezentantky utkají s Islandem.

Český výběr se proti držitelkám bronzových medailí z mistrovství Evropy 2015 prosadil pouze v úvodu třetího dějství, slibný náskok se ale nepodařilo proměnit v zisk alespoň jednoho setu. Hlavní oporou českého týmu byla Aneta Havlíčková, která zaznamenala 11 bodů.

Trenér Pommer oproti úternímu duelu sáhl v základní sestavě ke dvěma změnám. Místo smečařky Bednářové nastoupila Kossányiová a blokařku Struškovou nahradila Nachmilnerová.

"Myslím si, že jsme určitě ostudu neudělaly. Hrály jsme vyrovnané utkání. V zápase byly momenty, kdy nám soupeřky ujely o pár bodů v jednom postavení, a už jsme to nezvládly stáhnout. Ve třetím setu jsme je zatlačily. Škoda té koncovky. Můžeme být spokojené s dnešní hrou. Daly jsme do utkání všechno, co jsme mohly. Zápas nám odhalil některé detaily, které musíme do sobotního utkání proti Polkám doladit," uvedla Havlíčková.

Důrazněji hrající Srbky ovládly úvodní dvě sady a ani jednou v nich soupeře nepustily do vedení. České volejbalistky dokázaly držet shodně krok vždy pouze do poloviny obou setů, v koncovkách nestačily.

Teprve v úvodu třetího setu se české hráčky zbavily nervozity a respektu. Zpřesnily kombinační souhru a podáním dostaly srbský tým pod tlak. Herní zlepšení znamenalo vedení 12:5, ale pak srbský trenér Terzič při nepříznivém vývoji vrátil do hry hlavní oporu Boškovičovou, která v utkání zaznamenala 28 bodů. Její návrat se projevil v rychlém obratu skóre. V dramatické koncovce český tým odvrátil dva mečboly, třetí už ne.

"Předvedli jsme bojovný výkon. Dva sety jsme se drželi kolem osmnácti bodů. Výborně jsme vstoupili do třetího, kdy jsme Srbky přehrávali především v poli a odrazili jsme spoustu jejich útoků. Bohužel jsme byli méně agresivní v koncovce a v závěrečné fázi. Na druhou stranu jsme na turnaji, vyzkoušeli jsme nějaké herní varianty. Každý zápas s takovým protivníkem je obrovská zkušenost, která nás posune dál," řekl Pommer.

Vedle Islandu budou dalšímu soupeři českých volejbalistek ještě v sobotu domácí Polsko a v neděli Kypr. Vítězové skupin postoupí přímo na MS, celky z druhých míst půjdou do červencové baráže. Světový šampionát se uskuteční příští rok na přelomu září a října v Japonsku.