Volejbalistky jsou ve finále Grand Prix a hrají o postup výš

ČTK ČTK
16. 8. 2014 17:58
České volejbalistky porazily v semifinále Grand Prix Chorvatsko 3:2 na sety a budou hrát ve finále.
České volejbalistky jsou v letošní Grand Prix stále neporaženy
České volejbalistky jsou v letošní Grand Prix stále neporaženy | Foto: cev.lu

Samokov - České volejbalistky si po vítězné bitvě s Chorvatskem zahrají finále třetí skupiny Grand Prix. Nad pátým celkem posledního mistrovství Evropy zvítězily 3:2 a v neděli budou bojovat o postup do vyšší výkonnostní skupiny. V letošní Grand Prix zůstaly české reprezentantky neporaženy.

Ve finále české hráčky nastoupí proti domácím Bulharkám, které večer porazily Kazachstán 3:1.

Tým pod vedením italského kouče Carla Parisiho suverénně prošel základní fází, v níž vyhrál bez ztráty bodu všech šest zápasů. Nad Chorvatskem už v červenci vyhrál 3:1, dnes na Final Four v bulharském Samokovu ho však čekal silnější soupeř.

"Oproti předchozímu zápasu, který jsme odehráli v Kazachstánu, jim přibyla Maja Poljak, která je na blokařské pozici jednou z nejlepších hráček na světě," přiblížila Markéta Chlumská, hrající na liberu, zpravodaji Radiožurnálu. A Poljaková patřila k nejvíce bodujícím hráčkám Chorvatek, které v zápase vedly 1:0 a 2:1 na sety.

První sadu ztratily české volejbalistky po neproměněném setbolu 26:28, pak dominovaly na bloku ony a srovnaly stav. Třetí set zahájily šňůrou nezdarů až na 0:6 a ztrátu už nedohnaly, ale dál bojovaly. Po další změně stran naopak šly Češky rychle do vedení a bodově navrch měly od začátku i ve zkráceném setu. Tie-break vyhrály 15:10.

"Neměly jsme dneska úplně dobrý den. Dělaly jsme hodně chyb, ale jsme moc rády, že jsme to zvládly," řekla televizi mezinárodní federace FIVB kapitánka Helena Havelková. Na nedělní vyvrcholení Grand Prix se moc těší. "Celé léto jsme dřely pro Final Four, doufám, že zítra ze sebe dostaneme to nejlepší," dodala.

Semifinále Grand Prix volejbalistek skupiny 3 v Samokovu (Bulharsko):

ČR - Chorvatsko 3:2 (-26, 21, -20, 21, 10)
Sestava a body ČR: Smutná 5, Vanžurová 6, Trnková 14, Havlíčková 27, Havelková 24, Sajdová 7, libero Chlumská - Kvapilová 2, Dostálová, Vincourová 2.

Bulharsko - Kazachstán 3:1 (16, 23, -21, 14)

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Chorvatské volby do parlamentu skončily, vítězem je zřejmě vládní HDZ

Hlasování v sobotních parlamentních volbách v Chorvatsku skončilo. Podle průzkumu státní televize mezi voliči opouštějícími volební místnosti zvítězilo vládní Chorvatské demokratické společenství (HDZ), které by mělo získat 61 z celkových 151 křesel. Opoziční Sociálnědemokratické straně (SDP) a jejím menším spojencům by mělo připadnout 44 křesel, napsala agentura Reuters.

Na třetím místě podle průzkumu skončilo euroskeptické Vlastenecké hnutí (DP), které by v parlamentu mělo získat 16 zástupců.

Mnoho analytiků se podle Reuters domnívá, že koalici budou nakonec muset sestavovat obě nejsilnější strany, protože vytvořit stabilní vládu s menšími partnery jako DP by bylo obtížné. Vůdci obou velkých stran ale doposud možnost velké koalice odmítali.

Další zprávy