Volejbalisté Srbsko potrápili, do čtvrtfinále ME se ale přes favorita neprobili

21. 9. 2019 19:27
Čeští volejbalisté neprošli přes favorizované Srbsko do čtvrtfinále mistrovství Evropy.
Donovan Džavoronok útočí proti srbskému dvojbloku
Donovan Džavoronok útočí proti srbskému dvojbloku | Foto: ČTK

Obhájců bronzových medailí a semifinalistů loňského světového šampionátu se volejbalisté nezalekli, v prvním setu měli dokonce pět setbolů a teprve od koncovky druhé sady byli Srbové lepším týmem. Češi jim podlehli 29:31, 21:25 a 18:25.

Na minulém Euru před dvěma lety čeští reprezentanti v play off zaskočili v Katovicích tehdejší obhájce titulu Francouze a nakonec obsadili 7. místo, podobná senzace se jim dnes nepovedla. Zpočátku využili vlažnějšího přístupu soupeře a v koncovce měli velmi blízko k zisku první sady. Poté Srbové zabrali, přestali kazit a další šanci už Čechům nedali.

"Odehráli jsme celé utkání s hlavou nahoře. Škoda, že se nám v prvním setu nepovedlo uhrát o jeden balon víc, ubránit to nebo dát eso. Kluci hráli odvážně, na hranici rizika a s minimem chyb, jak bychom si to představovali. Bohužel nás Srbové ubránili a jejich obrana byla rozhodující. Srbové ukázali, jak jsou velký tým," řekl trenér Michal Nekola Radiožurnálu.

Srbský tým předčil ten český především v obraně, a to v poli i na síti. Bodových bloků zahráli volejbalisté z Balkánu deset, Češi polovinu. V útoku byl neomylný se svojí levačkou smečař Uroš Kovačevič se 17 body, v českém dresu mu konkuroval Donovan Džavoronok s 18.

Dlouho se i proti Srbům prosazoval univerzál Jan Hadrava, hvězda předchozího duelu proti Černé Hoře. Té nasázel deset es, tentokrát přidal čtyři, všechna v prvním setu. Pak už si na něj dal soupeř pozor a udržel jej "pouze" na 15 bodech.

Češi začali právě zásluhou Hadravy vedením 3:0, soupeř se dotáhl, ale do trháku ho Nekolovi svěřenci nepustili. Za stavu 18:22 opět při Hadravově podání se bodově srovnali a jako první se dostali k setbolu. Srbové se vždy ubránili, pak ale servisy kazili a dávali další šance českému týmu. Zůstaly však nevyužity. Srbsko proměnilo druhý setbol, poté co poprvé zablokovalo Hadravu.

Úvod druhé sady opět patřil českým volejbalistům, postupně ale soupeř přidal, výrazně se zlepšil a jen stěží hledali Nekolovi svěřenci v jejich obraně mezery. Od stavu 9:9 už bodově zaostávali a set prohráli rozdílem pěti bodů. Srbové v tlaku pokračovali, naopak českým volejbalistům docházely síly a favorit už pak bezpečně došel do čtvrtfinále.

"Škoda prvního setu, měli jsme některé věci v obraně udělat líp, což se bohužel nepodařilo. První set byl asi nejdůležitější, od druhého byli opticky nad námi, ale poslední zápas jsme zvládli se vztyčenou hlavou," řekl kapitán Janouch.

Ani dnes tak čeští volejbalisté Srbsko neporazili, zatím měli tři pokusy. Jejich přemožitelé ve čtvrtfinále narazí na vítěze duelu Belgie - Ukrajina. Postup si již vybojovali také Němci a obhájci titulu Rusové. Osmifinálový program zakončí až v neděli Italové s Turky.