Volejbalisté podlehli Italům ve třech vyrovnaných setech, v osmifinále narazí na Francii

Aktualizováno 28. 8. 2017 22:54
Česká volejbalová reprezentace ukončila působení v základní skupině na ME v Polsku porážkou 0:3 s Itálií a v osmifinále narazí na favorizovanou Francii.
Česká volejbalová reprezentace prohrála s Itálií 0:3.
Česká volejbalová reprezentace prohrála s Itálií 0:3. | Foto: ČTK

Štětín - Čeští volejbalisté uzavřeli základní část na mistrovství Evropy prohrou 0:3 po vyrovnaném boji s Itálií. Ve skupině B ve Štětíně obsadili třetí místo a v osmifinále, v němž se představí poprvé po šesti letech, se v Katovicích utkají s obhájci titulu Francouzi, druhým týmem skupiny D.

Svěřenci trenéra Michala Nekoly drželi s bronzovými medailisty z předchozího šampionátu Italy krok a všechny tři sety ztratili ve vyrovnaných koncovkách nejtěsnějším rozdílem 25:27, 23:25 a 24:26. "Hráli jsme velice dobře. S minimem chyb, dostatečně agresivně na servisu, v obraně jsme vyčapali spoustu balónů a myslím si, že kluci si minimálně jeden set za bojovnost zasloužili," řekl Nekola.

V úvodní sadě proměnil soupeř třetí setbol a ve druhém až šestý, v rozhodujícím setu využili Italové druhý mečbol. "V koncovkách vždycky Italové vytáhli výborný servis a ubránili nás. V tomhle byli lepší. Ve druhém setu nám zasadil těžkou ránu Giannelli, ale dokázali jsme se zvednout a srovnat. Ukázali jsme obrovskou morální sílu. Proti Francii do toho musíme dát všechno, tam už není kam couvat," prohlásil.

Nahrávače Jakuba Janoucha porážka s nulou mrzela. "Zisk aspoň setu byl blízko. Oni byli důraznější v koncovce, taky měli trochu štěstíčka. Francie je mistr Evropy, je to pro nás velká výzva a já doufám, že předvedeme minimálně takový výkon jako proti Italům," řekl.

Místo ve vyřazovacích bojích měli Češi jisté už před začátkem zápasu. Rozhodlo o tom vítězství favorizovaného Německa v odpoledním programu nad Slovenskem 3:0, po němž už Češi nemohli skončit v tabulce hůř než třetí. Německý tým udržel na turnaji neporazitelnost a jako vítěz skupiny prošel přímo do čtvrtfinále.

Francouzi po úvodní pětisetové prohře s Belgií další překvapení ve skupině nepřipustili. V dalším pětisetovém dramatu zdolali Nizozemsko a účinkování ve skupině D uzavřeli výhrou 3:0 nad Tureckem.

Turci se v osmifinále utkají s Italy, kteří skončili v béčku před Čechy druzí. Další dvojice tvoří domácí Polsko se Slovinskem a Finsko s Bulharskem.

Osmifinálové zápasy jsou na programu po dni volna ve středu.

Mistrovství Evropy volejbalistů v Polsku:

Skupina B (Štětín):

Itálie - ČR 3:0 (25, 26, 24)

Rozhodčí: Nastase (Rum.), Partiainen (Fin.), Akinci (Tur.). Čas: 103 min. Diváci: 2680.

Sestava a body ČR: Finger 16, Džavoronok 13, Mach 5, Janouch 1, Michálek 6, Holubec 5, libero Kryštof - Hadrava, Démar, Zmrhal, Galabov. Trenér: Nekola.

Nejvíce bodů Itálie: Lanza 19, Antonov 13, Piano 12, Vettori 10.