Voecklera vysvlékl ze žlutého trikotu Andy Schleck

Tomáš  Kubánek Tomáš Kubánek
22. 7. 2011 18:16
F. Schleck ztrácí 53 sekund, Evans 57 sekund
Andy Schleck
Andy Schleck | Foto: Reuters

Praha - Nečekaných deset etap se na letošní Tour de France vezl ve žlutém trikotu francouzský závodník Thomas Voeckler.

Až po 109,5 kilometru dlouhé 19. etapě z Modane Valfréjus do L'Alpe d'Huez jej ve vedení vystřídal Lucemburčan Andy Schleck ze stáje Leopard Trek, který v zítřejší časovce svede zřejmě největší boj o celkové vítězství s Australanem Cadelem Evansem z BMC.

Na druhé místo se posunul starší z bratrů Schleckových Frank, třetí je Evans, jemuž se však díky jeho časovkářským schopnostem připisují největší šance na celkový triumf. Voeckler spadl se ztrátou 130 sekund na čtvrtou pozici.

Čtěte také:
Famózní Andy Schleck ujel všem, Contador nestačil
Kreuziger: Sliboval jsem útok, udělal jsem ale maximum

Včerejší velkou krizi dnes překonal další z favoritů Španěl Alberto Contador. Spolu s Andym Schleckem se pustil do velkého úniku, jenže pronásledující peloton jejich náskok stáhnul. 

Alberto Contador
Alberto Contador | Foto: Reuters

V závěrečném stoupání deset kilometrů před cílem nastoupil Contador do trháku znovu, tentokrát sám. Ovšem přes heroický výkon byl i tentokrát dohnán. Loňského vítěze Tour předjel jak krajan Samuel Sánchez, tak vítěz této etapy domácí Pierre Rolland. Francie se tak může radovat z letošního prvního etapového triumfu.

"Včera jsem neměl svůj den a v posledních kilometrech trpěl. Možná je na mě tahle Tour při mých problémech s kolenem moc těžká. Dneska jsem chtěl útočit. Rozhodl jsem se už ráno v hotelu. Sice jsem nevyhrál, ale jsem spokojený," uvedl po dojezdu Contador.

Český závodník Roman Kreuziger znovu dojel až hluboko v poli poražených. Na vítěze Rollanda ztratil přes 25 minut a v celkovém hodnocení mu s téměř tříhodinovým mankem patří 112. místo.

Tour de France, cyklistický závod - 19. etapa Modane Valfréjus - L'Alpe d'Huez (109,5 km):

1. Rolland (Fr.) 3:13:25, 2. Sanchez (Šp.) + 0:14, 3.Contador (Šp.) + 0:23, 4.Velits (Svk.), 5.Evans (Aus.), 6. De Gendt (Bel.), 7. Cunego (It.), 8. F. Schleck (Luc.), 9. A. Schleck (Luc.) všichni + 0:57, 10. Hesjedal (Kan.) + 1:15, ...132. Kreuziger (ČR.) + 25:27.

Celkové pořadí Tour de France po 19. etapě:
1. A. Schleck (Luc.) 82:48:43, 2. F. Schleck (Luc.) + 0:53, 3. Evans (Aus.) + 0:57, 4. Voeckler (Fr.) + 2:10, 5. Cunego (It.) + 3:31, 6. Contador (Šp.) + 3:55, 7. Sánchez (Šp.) + 4:22, 8. Basso (It.) + 4:40, 9. Danielson (USA) + 7:11, 10. Rolland (Fr.) - + 8:57, ...112. Kreuziger -2:55:53.

 

Právě se děje

před 6 minutami

Z pražské vesmírné agentury EU se stala Agentura EU pro kosmický program

V Praze od středy funguje Agentura Evropské unie pro kosmický program (EUSPA), transformovala se z Agentury pro evropský globální navigační družicový systém. Nově bude sdružovat řízení provozu kosmických programů EU, zároveň bude mít nadále na starosti řízení navigačního systému Galileo a dalších vesmírných programů. Ve středu o tom informovala EUSPA. Jde o jedinou agenturu EU se sídlem v Česku, její rozšíření by postupně mělo zajistit stovky nových pracovních míst.

"Agentura EUSPA bude hrát klíčovou úlohu při zavádění kosmického programu EU a naplňování vesmírných ambicí EU," uvedl výkonný ředitel nové agentury Rodrigo da Costa, který působil už v čele předchozí agentury.

Nová agentura podle něj zvýší návratnost investic Evropské unie do kosmického programu, který bude mít v rámci EU vyšší prioritu. "Toho bude dosaženo především díky maximálnímu využití synergií mezi jednotlivými složkami programu, zejména v oblasti navigace, pozorování Země a zabezpečené komunikace, s cílem stimulovat inovace v rámci širokého spektra odvětví," dodal da Costa.

Zdroj: ČTK
Další zprávy