Vlastní liga. Björgenová má 10. zlato, za ní tři krajanky

23. 2. 2013 13:30
Norská běžkyně na lyžích Marit Björgenová vyhrála na MS po sprintu i skiatlon. Norskou nadvládu potvrdily druhá Johaugová a třetí Wengová.
Marit Björgenová slaví.
Marit Björgenová slaví. | Foto: Reuters

Val di Fiemme - Norská běžkyně na lyžích Marit Björgenová vyhrála na mistrovství světa ve Val di Fiemme po sprintu i sobotní skiatlon na 2x7,5 kilometru a získala desátý titul v kariéře.

Norskou nadvládu potvrdily na stupních vítězů druhá Therese Johaugová a třetí Heidi Wengová. Norky se na prvních třech místech při MS objevily vůbec poprvé v historii. Polka Justyna Kowalczyková, vedoucí závodnice SP, doběhla pátá až další Norkou Steiraovou. Češky nestartovaly.

Dvaatřicetiletá Björgenová v Itálii jen potvrdila, že skiatlon na velkých akcích je její doménou. Dnes navázala na triumfy z olympijského Vancouveru a předloňské prvenství na MS v Oslu a zkompletovala tak zlatý hattrick.

Na Björgenovou neměl ani stín jménem Johaugová

O dnešní prvenství svedla Björgenová velký boj s Johaugovou, která ji však nesesadila ani v posledním stoupání. Björgenová s Johaugovou dalším třem soupeřkám odskočily dva kilometry před cílem, kde ztratila naděje na titul i spolufavoritka Kowalczyková, letošní vítězka Tour de Ski. Celá pětice se od zbytku startovního pole oddělila ve druhé polovině závodu po úvodní polovině klasickou technikou.

Björgenová v bruslařském finiši ukázala své sprinterské schopnosti a Johaugovou za sebou nechala o necelé čtyři sekundy. Souboj o bronz vyhrála talentovaná Wengová, její krajanka Steiraová popáté v kariéře v individuálním závodě na velké akci skončila těsně pod stupni vítězů.

Mistrovství světa v klasickém lyžování ve Val di Fiemme - skiatlon:

Ženy (2x7,5 km): 1. Björgenová 39:04,4, 2. Johaugová -3,4, 3. Wengová -14,9, 4. Steiraová (všechny Nor.) -16,3, 5. Kowalczyková (Pol.) -27,1, 6. Kallaová (Švéd.) -41,2, 7. Čekalevová (Rus.) -46,9, 8. Lähteenmäkiová (Fin.) -48,8, 9. Jacobsenová (Nor.) -1:06,5, 10. Išidaová (Jap.) -1:07,5.

14:15 skiatlon muži.