Vlajkonošem olympijské výpravy v Soči bude Strachová

ČTK ČTK
1. 1. 2014 9:07
Vlajkonošem české olympijské výpravy při slavnostním zahájení zimních her v Soči bude slalomářka Šárka Strachová
Takhle nesla vlajku v Soči Martina Sáblíková. V Soči s ní na stadion přijde Šárka Strachová
Takhle nesla vlajku v Soči Martina Sáblíková. V Soči s ní na stadion přijde Šárka Strachová | Foto: ČTK

Praha - Vlajkonošem české olympijské výpravy při slavnostním zahájení zimních her v Soči bude slalomářka Šárka Strachová.

Rozhodla o tom Komise sportovců Českého olympijského výboru. Strachová bude po rychlobruslařce Martině Sáblíkové (Turín 2006) a kajakářce Štěpánce Hilgertové (Peking 2008) třetí ženou v dějinách samostatné České republiky, které se této pocty dostane.

"Chtěla bych poděkovat všem členům komise sportovců, kteří mi projevili svou důvěru a vyslovili tak jednoznačnou podporu. Být vlajkonoškou české výpravy je pro mne opravdu velká čest a radost," uvedla v tiskové zprávě ČOV Strachová, bronzová olympijská medailistka z Vancouveru a majitelka kompletní sady medailí z mistrovství světa.

Příběh osmadvacetileté lyžařky je podobný tomu Koukalovu. Badmintonista se vyléčil z rakoviny varlat a po nemoci se dostal na olympijské hry. Strachová se v roce 2012 musela podrobit operaci nezhoubného nádoru na mozku a k lyžování na vrcholové úrovni se rovněž vrátila.

Šéf české mise v Soči Martin Doktor výběr Strachové přivítal. "Považuji to za správné a logické řešení. Rozhodovat o tom, kdo ponese vlajku, mají přímo olympionici. Budu rád, když to Šárce pomůže při únorové volbě do Komise sportovců MOV," uvedl Doktor, který se jako vlajkonoš představil v roce 2000 v Sydney.

Komise zvolila Strachovou jednomyslně. "Kvůli jejímu silnému příběhu, ale i pro její skvělé výsledky. Navíc Šárka je krásná a velmi sympatická dáma," komentoval výsledek hlasování Koukal.

Slavnostní zahájení zimních olympijských her se bude uskuteční 7. února.

Čeští vlajkonoši při zahájení olympijských her:

1994 Lillehammer: Pavel Benc (běh na lyžích)

1996 Atlanta: Václav Chalupa (veslování)

1998 Nagano: Lubomír Buchta (běh na lyžích)

2000 Sydney: Martin Doktor (rychlostní kanoistika)

2002 Salt Lake City: Aleš Valenta (akrobatické lyžování)

2004 Atény: Květoslav Svoboda (plavání)

2006 Turín: Martina Sáblíková (rychlobruslení)

2008 Peking: Štěpánka Hilgertová (vodní slalom)

2010 Vancouver: Jaromír Jágr (hokej)

2012 Londýn: Petr Koukal (badminton)

2014 Soči: Šárka Strachová (alpské lyžování)

 

Právě se děje

před 7 minutami

Guvernér New Yorku Cuomo čelí již druhému obvinění z obtěžování

Demokratický guvernér New Yorku Andrew Cuomo čelí již druhému obvinění ze sexuálního obtěžování mladé členky svého poradního týmu. Charlotte Bennettová, která pracovala od března loňského roku jako poradkyně pro zdravotnictví, uvedla, že jí guvernér kladl nevhodné otázky, nikdy se jí ale nedotkl. Politik reagoval tím, že nikdy neměl v úmyslu chovat se nevhodně, píše agentura AP. Kancelář guvernéra nechá věc nezávisle prověřit, případ bude vyšetřovat bývalá federální soudkyně.

"Pochopila jsem, že se mnou chce guvernér spát, cítila jsem se velmi nepříjemně a vyděsilo mě to," uvedla Bennettová citovaná serverem Politico s tím, že Cuomo se jí ptal na její milostný život, třeba, zda "měla styk se starším mužem". Některé rozhovory jí prý připadaly "jako z hororového filmu."

Po jednom z nepříjemných rozhovorů Bennettová oznámila guvernérovo chování jeho personální ředitelce. Společně se dohodly na přesunu na jinou pozici v rámci úřadu, při které nebude v kontaktu s guvernérem. Bennettová je podle AP s novou pozicí spokojená a nehodlá se již k záležitosti vracet.

Zdroj: ČTK
Další zprávy