Vízner skrečoval. Belgie snížila porážku na 2:3

Roman Staněk
10. 2. 2008 17:16
Dlouhý podlehl Darcisovi
Pavel Vízner chodil často a rychle na síť, jak to umí ze čtyřher. Diváky v aréně jeho tenis velmi bavil. | Foto: Ondřej Besperát

Ostrava - Belgičtí tenisté v neděli alespoň částečně zmírnili své zklamání z vyřazení od českého týmu v prvním kole Davisova poháru, když na ostravském taraflexu porazili  v závěrečných dvouhrách deblové specialisty Lukáše Dlouhého a Pavla Víznera. Snížili tak na konečných 3:2 pro domácí celek.

Čeští tenisté se po výhře nad Belgií mohou těšit na čtvrtfinále v Rusku .

Celé utkání zakončil Pavel Vízner skrečí v jinak dobře se vyvíjejícím utkání s belgickou čtyřkou Rubenem Bemelmansem.

První bod ztratila v neděli česká trojka, Lukáš Dlouhý, jenž podlehl Stevu Darcisovi. Zvláště v prvním setu zápasu s náhradníkem za belgickou jedničku, Oliviera Rochuse, předváděl Dlouhý dobrý tenis. Oba hráči si drželi servis, sehrávali oku lahodící výměny a vše vypadalo na vyrovnaný souboj.

Djokovič musel vzdát. Češi proto pojedou do Ruska
Konečně postup! Radovali se tenisté po výhře nad Belgií
Berdych se Štěpánkem vydřeli postup. Po šesti letech!

Jenže poté přišla zkrácená hra, v níž Belgičan rodákovi z Písku dovolil uhrát pouze jediný míček. Darcis, jenž je v žebříčku ATP o 81 příček výše, si vodil Dlouhého po kurtu a vyrovnaný souboj se náhle změnil v jednoznačnou belgickou záležitost.

"Důležité bylo, že se mi povedl nástup do tiebreaku. Vedl jsem rychle 3:0 a podával jsem, ale nemyslím, že by se tam v mé hře něco změnilo. Hrál jsem pořad stejně," uvedl po zápase mladý Belgičan.

Dlouhému hned při prvním servisu nevyšel pokus o lob, o výměnu později zase nedůrazně zasmečoval přímo na raketu Darcise, a ten chybu potrestal.

"V celém tiebreaku jsem dal jeden první servis a z toho  pak člověk s takovým hráčem jako je Darcis těžko něco zmůže uhrát," posteskl si český reprezentant

Dlouhý už v druhém setu nenavázal na perfektní hru a za stavu 2:2 si nechal vzít podání a od té doby dominoval Belgičan.

První vzájemný zápas obou hráčů nabídl pohlednou hru, z poloviny zaplněná ostravská hala hnala Dlouhého při jeho pátém daviscupovém zápase kupředu, ale marně.

Belgie tak zásluhou Darcise získala první bod. Dlouhý podlehl za hodinu a 13 minut 7:6 (1), 6:4.

Vízner premiéru v singlu nedohrál

Stejně jako první zápas Lukáše Dlouhého, také úvodní set druhého nedělního souboje se rozhodoval ve zkrácené hře. Tím však jakákoliv podobnost s průběhem předchozího zápasu končí.

Tito čtyři se zase převlékli za roztleskávačky v belgických barvách.
Tito čtyři se zase převlékli za roztleskávačky v belgických barvách. | Foto: Ondřej Besperát

Pavel Vízner při své premiéře v daviscupové dvouhře nastoupil na o generaci mladšího Belgičana Rubena Bemelmanse s taktikou sobě vlastní. Není už tak obvyklé, že by během dvouhry hráč nabíhal na síť po každém míči tak, jako to dělá deblový specialista a pátý hráč světa v žebříčku ATP čtyřher.

Tiebreak byl napínavým vyústěním prvního setu:  Oba muži perfektně podávali a až do stavu 4:3 si drželi servis. Poté však Vízner nádherným returnem ven z dvorce prohodil nabíhajícího Belgičana. A právě tento brejk první sadu rozhodl.

Za stavu 5:4 při podání Víznera zase českého hráče potrápilo "prasátko", ale sedmatřicetiletý veterán okruhu ATP ukázal, že stále má rychlost a dokázal nepříznivě vypadající výměnu získat ve svůj prospěch, stejně jako celý první set.

Kromě tenistů bavili diváky také belgičtí fanoušci. Někteří  se po vzoru Radka Štěpánka oblékali do županů v barvách české národní vlajky. Někteří z mužských fandů se zase převlékli za atraktivní blondýnky a sklidili tak aplaus belgické lavičky.

Druhý set byl dlouho v režii zkušeného rodáka z Prahy. Povedlo se mu hned v druhém gamu vzít stále zoufalejšímu Belgičanovi servis. Už to vypadalo, že mladičký Bemelmans, 385. hráč světa, nedokáže najít recept na to, jak překonat skvěle podávajícího Víznera na síti.

Jenže netrvalo dlouho a také Vízner si vybral slabou chvilku. Za stavu 1:3 si Bemelmans sebral "ukradený" servis zpět a vývoj druhého setu mírně zdramatizoval. Podruhé získal Víznerův servis za stavu 5:5 a poté i celý set.

Třetí set však dospěl pouze do stavu 2:2, kdy se unavený Pavel Vízner po hodině a padesáti minutách zápasu rozhodl utkání ze zdravotních důvodů předčasně ukončit a Belgičanům tak daroval druhý bod.

Česko - Belgie 3:2
Bemelmans - Vízner 6:7 (4), 7:5, 2:2, Vízner skrečoval
Darcis - Dlouhý 7:6 (1), 6:4