Vítková se dočkala medaile. I když jí tělo nefunguje správně

Veronika Vítková (vlevo) odstartovala štafetu, která přinesla českému biatlonu pátou medaili ze Soči.
Češi vyšperkovali skvělé olympijské představení ve své silné disciplíně, která měla pod pěti kruhy premiéru.
Češi jako vítězové smíšené štafety na startu Světového poháru v Östersundu vyrazili do závodu, v němž loni na světovém šampionátu v Novém Městě na Moravě vybojovali bronz, s číslem jedna.
Vítkovou na prvním úseku jako by hnala vpřed touha získat v Soči medaili a od začátku úvodního úseku byla v čele.
I když jednou musela dobíjet, předala Soukalové štafetu na průběžném třetím místě se ztrátou šesti sekund.
Foto: Reuters
ČTK Sport ČTK, Sport
19. 2. 2014 20:00
Následky vážné nemoci stále ovlivňují kariéru české biatlonistky, která svým výkonem přispěle ke stříbru smíšené štafety.

Krasná Poljana - Je to čtyři a půl roku, co biatlonistka Veronika Vítková musela skoro na tři měsíce do nemocnice. Meningitida, neboli zánět mozkových blan, zněla tehdy diagnóza.

Následky vážné nemoci stále ovlivňují kariéru české biatlonistky. Často je unavená, její tělo vypovídá poslušnost.

Loňský bronz z domácího mistrovství světa v Novém Městě na Moravě ze smíšené štafety a zejména dnešní stříbrná olympijská medaile ze Soči ve stejné disciplíně jsou pro ni velkým zadostiučiněním a povzbuzením do budoucna.

Výkonnost má jako na houpačce

Před touto sezonou se Vítková připravovala ve vyšší nadmořské výšce, aby své tělo nachystala na olympijské hry, neboť areál Laura v Krasné Poljaně je zhruba 1500 metrů nad mořem.

"Výška mi moc nesedí," vysvětlovala tehdy. Ve Světovém poháru pak byla dvakrát na stupních vítězů, ale její výkonnost bývá jako na houpačce. Místo štafety v Ruhpoldingu dokonce odjela domů na vyšetření.

"Já doufám, že po těch letech problémů je to zadostiučinění. Bylo to takové mé velké přání, každý sportovec chce medaili z olympiády. Nám se to povedlo," radovala se v Krasné Poljaně.

"I ta jedna medaile se počítá"

"Ostatní jich mají sice víc, ale i ta jedna medaile se počítá," radovala se kolegyně trojnásobného medailisty Ondřeje Moravce a dvojnásobných Jaroslava Soukupa a Gabriely Soukalové.

Z medaile měla nelíčenou radost. Její střelba byla v Soči dobrá, ale nohy občas nestíhaly. Lékaři v této sezoně zjistili, že její hypofýza nefunguje tak, jak by měla. "Po té nemoci se v jejím těle něco změnilo a pracuje jinak," všiml si trenér Jindřich Šikola.

Podobně je na tom lyžařka Šárka Strachová, která předloni podstoupila operaci nádoru na mozku a musí si doplňovat růstový hormon, aby zamezila častým stavům únavy.

Také čtyřiadvacetiletá Vítková bude muset nejspíš požádat o lékařskou výjimku, s testy a zkoumáním hladiny hormonů v jejím těle se však začne až po olympiádě. Z ní si teď přiveze stříbrnou medaili, s cenou zlata.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 19 minutami

Drony v Českém Švýcarsku nalézají po uhašení požáru místa se zvýšenou teplotou

Drony v Českém Švýcarsku v pondělí večer objevily čtyři místa se zvýšenou teplotou, v úterý při ranním průzkumu nalezly několik dalších. Místa prolévají hasiči vodou a rozhrabávají motykami. Na Twitteru to uvedl mluvčí hasičů Lukáš Marvan.

Nejrozsáhlejší požár v České republice se rozhořel 24. července, vystřídalo se u něj 6000 hasičů. V pátek hasiči zásah ukončili a poslední hašené místo předali správě národního parku. Správa si zajistila dobrovolné jednotky hasičů, které hlídají jednotlivé úseky. Pomáhají jim v tom pracovníci národního parku a pomoct přijeli také revírníci z dalších národních parků v zemi. Celkově činnost koordinuje hasičský záchranný sbor. Ráno a večer řídí společný briefing, poskytuje technologickou podporu. Na místě je i lezecká skupina.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Češi už požádali o příspěvek 5000 korun zhruba pro 211 tisíc dětí

Lidé již zažádali o jednorázový příspěvek 5000 korun asi pro 211 tisíc dětí. Uvedl to v úterý ráno na Twitteru ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL). Celkem by mohlo podle ministerstva dostat příspěvek 1,1 milionu domácností zhruba na 1,6 milionu dětí. Z nich pro 240 tisíc dětí dostanou lidé dávku automaticky, protože na ně již pobírají dětské přídavky. Výdaje na mimořádný příspěvek dosáhnou asi 7,8 miliardy korun. Příspěvkem chce vláda zmírnit dopady zdražování na rodiny.

Dávka je určena na všechny děti s trvalým pobytem a bydlištěm v Česku, kterým nebylo letos k 1. srpnu ještě 18 let, nebo které se do konce tohoto roku teprve narodí. Získat ji mohou rodiny s loňským hrubým příjmem do milionu korun. Domácnosti s přídavky na děti příspěvek dostávají automaticky a ostatní o něj musí požádat buď on-line na webu ministerstva, nebo osobně přes tzv. Czech Pointy. Celkem bylo podle dnešních informací Jurečky podáno už přes 132 tisíc žádostí, z toho přes on-line aplikaci asi 117 tisíc a na Czech Pointech přes 15 tisíc.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Čína uvalila sankce na sedm tchajwanských činitelů, Tchaj-pej to odsoudil

Čína uvalila sankce na sedm tchajwanských činitelů včetně diplomatické zástupkyně ve Spojených státech. Chce je tím potrestat za údajnou podporu nezávislosti Tchaj-wanu, uvedla agentura Reuters s odvoláním na čínská státní média. Tchajwanské ministerstvo zahraničí sankce odsoudilo a označilo je za zastrašování.

Sankce přicházejí poté, co na začátku srpna navštívila Tchaj-pej předsedkyně americké Sněmovny reprezentantů Nancy Pelosiová. Podle Číny, která považuje demokraticky spravovaný Tchaj-wan za nedílnou součást svého území, krok vyslal špatný signál tchajwanským politickým silám usilujícím o nezávislost ostrova. V neděli a v pondělí byla na Tchaj-wanu také delegace amerického Kongresu.

Mezi osobami, na něž čínský úřad pro záležitosti Tchaj-wanu uvalil sankce, je nově šéfka diplomatického zastoupení Tchaj-wanu ve Spojených státech Siao Mej-čchin, předseda tchajwanské Rady národní bezpečnosti či politici z vládnoucí Demokratické pokrokové strany (DPP). Podle Pekingu osoby na sankčním seznamu "úmyslně zvýšily napětí v Tchajwanském průlivu a lehkomyslně podkopaly stabilitu a mír v regionu".

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

V pondělí přibylo v Česku 2881 případů covidu, pozitivní testy byly častější

V pondělí v Česku přibylo 2881 potvrzených případů koronaviru. Proti minulému týdnu je to mírný pokles. Méně se ale také testovalo, pozitivita byla u všech tří typů testů vyšší. Od víkendu se zvýšil počet hospitalizovaných, je jich téměř tisíc. Incidence se v posledních dnech mění jen minimálně, na 100 000 obyvatel připadá v uplynulém týdnu 116 nakažených. Vyplývá to z údajů ministerstva zdravotnictví.

V mezitýdenním srovnání epidemie v ČR zpomaluje od konce července. Výjimkou byla sobota, kdy se počet nově nakažených proti předchozímu týdnu zvýšil asi o 50.

Trvale se ale snižuje také zájem o testy. V pondělí jich laboratoře provedly asi 10 000, zhruba o tisíc méně než o týden dříve. U nejpočetnějších diagnostických testů, které podstupují lidé vykazující příznaky nemoci, se covid prokázal u více než 36,5 procenta vzorků. Je to nejvyšší pozitivita zhruba za dva týdny. Preventivní testy odhalily covid u necelých devíti procent testovaných a epidemiologické testy, které se dělají například kvůli kontaktu s nakaženým, měly pozitivitu 23 procent.

Zdroj: ČTK
Další zprávy