Vítková je opět v elitní desítce. Norové mají další zlato

10. 2. 2013 17:00
Veronika Vítková i ve třetím závodě na MS v Novém Městě na Moravě skončila v elitní desítce. | Foto: Reuters

Nové Město na Moravě - Veronika Vítková i ve třetím závodě na mistrovství světa biatlonistů v Novém Městě na Moravě skončila v elitní desítce.

Po třetím místě ve smíšené štafetě a desátém místě ve sprintu obsadila v nedělním stíhacím závodě osmou příčku.

"Je to nádherný výsledek, ležka mi hodně pomohla, škoda těch dvou chyb ve stojkách. V cílový rovince jsem to na (Vitu) Semerenkovou zkusila a vyšlo mi předjet jí. Do individuálního závodu je navíc povzbuzující, že jsem potvrdila dobrou střeleckou formu, a tam by to mohlo být ještě lepší," řekla Vítková v cíli v rozhovoru pro Českou televizi.

Z dalších českých biatlonistek dojela na dvacátém místě Gabriela Soukalovou, která doplatila na čtyři chyby na střelnici a oproti sprintu se propadla o šest pozic. Jitka Landová pak dojela na 42. příčce.

"Po běžecký stránce se mi pocitově neběželo nejhůř a docela jsem si věřila i na střelbu, ale úplně to nevyšlo, jak jsem si přála. Většinou vím, jestli jsem to utrhla nahoru, doprava anebo doleva, a teď nevím. Asi jsem moc chtěla," smutnila po závodě Soukalová.

Bergerová potvrdila norskou dominanci

Třetí medaili, z toho druhou druhou zlatou, získala na šampionátu Norka Tora Bergerová, která tak navázala na triumf ve stíhačce svého krajana Emila Hegleho Svendsena. Především jejich zásluhou získali Norové v pěti závodech na šampionátu čtyři zlaté a jednu stříbrnou.

Bergerová si vylepšila druhé místo ze startu díky poslední střelecké položce, na níž jako jediná z vedoucí skupinky nechybovala.

Na druhém místě dojela Polka Krystyna Palkovápalk, která si polepšila oproti startu hned o pět pozic a získala svou vůbec první medalii z MS. Třetí dojela vítězka sprintu Ukrajinka Olena Pidhrušná, která ve finiši odrazila nápor Rusky Olgy Zajcevové, která tak opět skončila čtvrtá.

Páté místo Vítková neudržela

Vítková si oproti startu po první střelecké položce polepšila z desátého místa na šesté, na druhém okruhu ji však předjeli Slovenka Kuzminová a Finka Mäkäräinenová.

Na druhé položce vleže však Vítková znovu nechybovala a posunula se na páté místo, ztrátu na čtvrté místo však měla více než dvacetisekundovou.

Ve třetím kole však na střelnici poprvé chybovala a propadla se zpět na šestou pozici za Norku Flatlandovou, ve čtvrtém okruhu ji navíc předstihla i Němka Henkelová a Ruska Glazyrinová.

Na poslední střelbě Vítková rovněž jednou chybovala a ze střelnice vyjížděla z 9. pozice. Zavěsila se však za bronzovou medailistku ze sprintu Ukrajinku Vitu Semerenkovou a ve finiši ji předjela.

"Osmý místo Verči se hodnotí velice pěkně. Je podruhý (v individuálním závodě) do desítky, teď je to osmý místo, takže klobouk dolů. Myslím, že to je výborný výsledek. Měl jsem sen do šestýho místa, ale musíme být trošku v reálu, dvě chyby byly moc," řekl v rozhovoru pro ČT trenér českých žen Jindřich Šikola.

1. Bergerová (Nor.) 28:48,4 (3), 2. Palková (Pol.) -18,5 (2), 3. Pidhrušná (Ukr.) -21,5 (2), 4. Zajcevová -23,0 (3), 5. Glazyrinová (obě Rus.) -45,4 (0), 6. Henkelová (Něm.) -49,2 (0), 7. Flatlandová (Nor.) -1:08,3 (1), 8. Vítková -1:10,1 (2), 9. Vita Semerenková (Ukr.) -1:10,9 (4), 10. Mäkäräinenová (Fin.) -1:15,5 (4), ...20. Soukalová -1:52,9 (4), 42. Landová -3:43,0 (2).

Průběžné pořadí SP (po 16 z 26 závodů): 1. Bergerová 775, 2. Domračevová (Běl.) 538, 3. Pidhrušná 531, 4. Gössnerová (Něm.) 529, 5. Mäkäräinenová 528, 6. Henkelová 518, ...10. Soukalová 453, 14. Vítková 384, 81. Zvařičová 7.