Analýza: Vítěz pardubické Nikas měl v těle zakázanou látku. Stáj bude žalovat výrobce krmiva

Martin Cáp Martin Cáp
Aktualizováno 19. 1. 2016 14:14
Ve vzorku moči Nikase byla nalezena vyšší hodnota theobrominu, než připouštějí pravidla, potvrdila analýza vzorku B. Důvodem je zřejmě kontaminace konkrétní šarže krmiva. Majitel Petr Kupka a trenér Stanislav Popelka se chystají žalovat výrobce. Hnědáka nyní s největší pravděpodobností čeká diskvalifikace, o které však teprve musí rozhodnout pořádková komise.
Nikas a Marek Stromský v cíli 125. Velké pardubické
Nikas a Marek Stromský v cíli 125. Velké pardubické | Foto: ČTK

Praha - Hnědák Nikas měl při loňském vítězství ve 125. Velké pardubické v těle zakázané látky, potvrdila analýza vzorku B. Výsledky testu v úterý prezentoval Jockey Club ČR na tiskové konferenci v Praze. Analýza britské laboratoře potvrdila přítomnost kofeinu a theobrominu, které odhalila již analýza vzorku A provedená v Kolíně nad Rýnem.

Hnědáka nyní s největší pravděpodobností čeká diskvalifikace, o které však teprve musí rozhodnout pořádková komise. Na první místo by se tak posunul hnědák Ribelino s žokejem Pavlem Kašným.

"Pravidla stanovují u theobrominu jako povolenou hranici v moči 2 mikrogramy na mililitr, ve vzorku Nikase bylo přítomno 2,89 mikrogramu, přičemž nepřesnost měření je 0,5 mikrogramu. Dá se tedy říci, že překročení hranice bylo nepatrné," řekl prezident Jockey Clubu Jiří Charvát.

Ohledně kofeinu byla provedena pouze kvalitativní analýza bez upřesnění množství, neboť pravidla pro tuto látku nestanovují žádnou prahovou hranici. "I mě mrzí, že jde právě o vítěze Velké pardubické, ale pravidla zde porušena byla, musíme se řídit mezinárodními standardy," řekl předseda antidopingové komise Jockey Clubu Ivo Štrauss.

"Mohu však říci, že tento případ očividně nelze řadit k formám dopingu za účelem ovlivnění výsledku. Zatím vše ukazuje na to, že tady došlo ke kontaminaci jedné šarže krmiva a koni bylo podáno něco, co tyto látky obsahovalo," dodal. Nikas byl namátkově testován již deset dní před Velkou pardubickou, tehdy s negativním výsledkem.

O vítězství přijdeme, snad se dočkáme aspoň satisfakce

Analýzu vzorku B v britském Newmarketu zaplatili Nikasův majitel Petr Kupka a trenér Stanislav Popelka. Stejný nález jako Nikas měl o druhém říjnovém víkendu také druhý Popelkův svěřenec Čáriray. Popelka i Kupka v úterý předstoupili před novináře s emotivními prohlášeními.

"Výsledek kontroly byl pro mě i celý realizační tým nečekaný, po velké radosti z vítězství pro nás nastala naprosto opačná situace. Nebyl jsem si vědom žádného pochybení ani zanedbání, a tak jsme provedli různé analýzy," prohlásil Popelka.

Spolu s Kupkou se nyní chystá žalovat svého dosavadního dodavatele krmiva, společnost Troubeckou hospodářskou. "Výsledky rozboru krmiva ukázaly pochybení výrobce, spoléhal jsem na garantovaný obsah a hodnoty udávané výrobcem. Odborníci se sice shodují, že theobromin v tomto množství nemohl ovlivnit výkon koně, ale musíme respektovat, že se nachází na seznamu zakázaných látek. Nyní vyvodíme právní kroky, abychom se dočkali aspoň částečné satisfakce," řekl Popelka.

"Nikas pro mě navždy zůstane vítězem Velké pardubické a obrovským bojovníkem," konstatoval majitel Kupka. "Můžu vám říct, že to bylo pro mě těžké rozhodnutí dnes předstoupit před média, ale přišel jsem právě kvůli Nikasovi. V životě jsem měl tři koně, ti dva předešlí se zabili. Že jsem dal Nikase do tréninku k Stanislavu Popelkovi, zůstává mým nejlepším rozhodnutím a nic na tom nemění, co jsme od října zažili a ještě zažijeme," dodal s tím, že i on je rozhodnutý vyvodit právní kroky vůči výrobci krmiva.

Samotná společnost z Troubek na Přerovsku ale tvrdí, že její krmivo zakázané alkaloidy kofein a theobromin neobsahovalo. "My jsme je tam nedali," řekl ČTK Emil Gregovský, který má v Troubecké hospodářské na starost výrobu krmiv. Štítek na krmivu podle něj obsahoval všechny údaje, které měl. Gregovský tvrdí, že Popelka si krmivo nechal testovat. "Věděl, co těm koním dává," uvedl.

Sportovní tragédie žokeje Stromského

Jockey Club nyní bude formálně čekat na oficiální závěr své antidopingové komise. Následně zasedne pořádková komise, v jejíž kompetenci je rozhodování o dodatečné změně výsledku. Dostihový řád však nepřipouští pochybnosti, Nikase čeká s největší pravděpodobností diskvalifikace kvůli přítomnosti zakázané látky v těle během dostihu.

O své životní vítězství tak přijde také Nikasův žokej Marek Stromský, byť on sám nemá se samotným nálezem zakázané látky nic společného. Cílem Velké pardubické projel vítězně už v roce 2008 s běloušem Amant Grisem, rozhodčí ho však diskvalifikovali kvůli neobjetí točného bodu.

Diskvalifikace vítěze Velké pardubické nicméně v historii nejslavnějšího českého dostihu zdaleka není takovým unikátem, jak se na první pohled zdá. Už v roce 1892 byli diskvalifikováni první dva v cíli Wolf a Lady Anne ze stáje vídeňského obchodníka Jacquese Schawella kvůli nedodržení předepsaného kursu, když si zkrátili cestu v oblouku před cílovou rovinou.

O osm let později přišla o vítězství domácí klisna Sláva kvůli křižování stájového kolegy Magyaráda a v roce 1920 byl diskvalifikován jediný kůň v cíli Jonathan poté, co nedodržel tehdy stanovený časový limit.

Nikasova kauza je prvním dopingovým případem v historii Velké pardubické. Jockey Club v loňské sezoně provedl dvojnásobný počet testů na dostizích, zároveň přistoupil také k častějším "přepadovým" kontrolám v různých stájích.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Německá CDU/CSU vybírá kancléřského kandidáta, průlom se zatím nečeká

Vedení poslanecké frakce vládní konzervativní unie CDU/CSU bude v neděli jednat o společném kandidátovi na kancléře pro nadcházející zářijové parlamentní volby. Přítomni budou předseda Křesťanskodemokratické unie (CDU) a premiér Severního Porýní-Vestfálska Armin Laschet a bavorský ministerský předseda a šéf Křesťanskosociální unie (CSU) Markus Söder, mezi kterými se podle všeho výběr nástupce dosluhující kancléřky Angely Merkelové rozhodne. Konečný verdikt se v neděli ale nečeká.

Rozpravy se zúčastní i Merkelová, která po čtyřech kancléřských mandátech a 16 letech ve vedení Německa odchází z politiky. Jejím nástupcem by se rád stal Laschet, který se veřejně nijak netají svým zájmem unii CDU/CSU do voleb vést. Nikdo ale nepochybuje o tom, že kancléřské ambice má i Söder, který prozatím vystupuje zdrženlivě.

Zdroj: ČTK
Další zprávy