Vítejte, hrdinové. Jabloncem buráceli Queen, Gábina nezapěla

Aleš Vávra Aleš Vávra
26. 2. 2014 5:00
Zaplněné náměstí vítalo v Jablonci nad Nisou své biatlonové hrdiny z olympijských her v Soči.
Soukup, Vítková a Soukalová na jabloneckém náměstí.
Soukup, Vítková a Soukalová na jabloneckém náměstí. | Foto: ČTK

Jablonec nad Nisou - Kdo v uplynulých týdnech nesledoval olympijské hry v Soči a v úterý večer se nic netušíc prochází centrem Jablonce nad Nisou, jistě si pomyslí, že se na místním náměstí právě chystá koncert nějakých proslulých rockových hvězd.

Obvykle liduprázdný prostor před jabloneckou radnicí je doslova narvaný k prasknutí. Severočeské město vítá ve velkém stylu své sportovní hrdiny. Biatlonisty, kteří na zimních hrách v Rusku vybojovali celkem pět cenných kovů.

„To mě nikdy nenapadlo, že tady bude narvané náměstí kvůli biatlonu. Tenhle sport tady měl zázemí vždycky, ale zajímal maximálně pár desítek lidí,“ diví se jeden z místních, postarší muž, který nejprve ignoruje žadonění své vnučky, poté ale její prosby vyslyší a bere ji na ramena.

We Are The Champions, zpívá Jablonec

Kdo přišel později, těžko hledá dobrý výhled na improvizované pódium, na něž za pár okamžiků vstoupí olympijští medailisté Gabriela Soukalová, Jaroslav Soukup či Veronika Vítková. Jak se očekávaný okamžik blíží, náměstí už přívalu fanoušků nestačí a plní se i okolní uličky. Projít centrem je v tu chvíli tak trochu na vlastní nebezpečí.

Po vystoupení dětského sboru a ohnivé show už ale přichází zlatý hřeb. Když se z reproduktorů ozvou první tóny hymny vítězů ´We Are The Champions´od legendární skupiny Queen, mají všichni jasno a naplno rozezní své hlasivky.

Přímo ke schodišti u radnice přijíždí velké tmavě modré auto a z nej postupně vystupují. Vítková, Rybář, Soukup, Krčmář, Soukalová, Šikola, Krupčík, Landová, Johanidesová, Puskarčíková a také Nikola Sudová, reprezentantka v akrobatickém lyžování.

Ohňostroj a vtípky primátora Beitla

Slavnou píseň pak zničehonic přeruší rány. Město připravilo ohňostroj. A pořádný. Výlohy se třesou a lidé po jeho epickém finále tleskají snad ještě více, než při příjezdu samotných sportovních hvězd. Ty už stojí na pódiu seřazeny pěkně v řadě ve slušivém olympijském oblečení.

Prvním gratulantem je pochopitelně politik, primátor Jablonce Petr Beitl. „Je to velký úspěch, myslím, že takové výsledky nikdo nečekal,“ říká davu. A poté předává jednotlivým sportovcům pamětní medaile vyrobené Českou mincovnou.

„Na koho se nejvíce těšíte,“ ptá se moderátor Lukáš Váňa primátora. „Já kvůli své ženě na Jaroslava Soukupa,“ odpovídá si sám v narážce na zástup biatlonistek v čele s Gabrielou Soukalovou. Politik na jeho hru přistoupí. „Při rozhodování o tom, kdo komu předá květinu, na mě vyšla Gabriela.“ - „To je ale náhoda,“ reaguje moderátor a lidé se smějí.

Pískot a bučení? Kvůli špatnému zvuku

Potom už dostávají prostor sportovci. „Je nám vekou ctí, že nás přišlo přivítat tolik lidí,“ říká místní rodačka Soukalová, na kterou se fanoušci těšili nejvíce. Její další slova ale nejsou slyšet, mikrofon selhává a lidé jsou naštvaní.

„Zesilte to!“ „Nahlas!“ Ozývají se nejprve nesmělé, po chvíli hlasitější výkřiky, prokládané bučením a pískotem. Se špatným zvukem ale nikdo nic nedělá a tak někteří nazlobení fanoušci odcházejí pryč. Drtivá většina nicméně zůstává a vychutnává si nevídaný sportovní úspěch svého města.

Třiadvacetiletá stříbrná medailista ze závodu s hromadným startem a smíšené štafety pak mluví (pravděpodobně) o svých výkonech na olympiádě. Na závěr, když se zvuk přece jen o něco zlepší, se pak zaplněnému náměstí omluví, že nezůstane na následnou autogramiádu.

Soukup zve na republikový šampionát

„Bohužel jsem si ze Soči přivezla nachlazení, musím se jít zase léčit,“ lituje biatlonová megahvězda. Původně chtěla Jablonci předvést své pěvecké schopnosti, na to ale kvůli viróze rovněž nedojde.

Držitel dvou olympijských medailí, stříbra z mixu a bronzu ze sprintu, Jaroslav Soukup, následně pozve přítomné na Mistrovství České republiky, které se v místním areálu Břízky uskuteční 26. března. „Myslím, že tolik se vás tam nevejde, ale budeme se snažit,“ usmívá se směrem k fanouškům.

Sympaticky nenuceně působí Veronika Vítková. „Chtěla jsem být na olympiádě aspoň jednou do desítky a to se mi povedlo dvakrát. Cením si toho.“

Trenér Rybář: Je to perfektní tým

Moderátor se pak pokouší naoko rozhádat mužskou a ženskou část reprezentace. „Myslím, že v tom mixu vám to kluci trochu zkazili. Po ženské části jste byli první a nakonec z toho bylo stříbro,“ provokuje s úsměvem. „To se pletete, já předávala Gabče třetí,“ kontruje sebekriticky Vítková.

Vše pak svým typickým smířlivým tónem uzavře šéftrenér Ondřej Rybář. „Je to perfektní tým, všichni tvrdě dřou. Za každý výsledek může v první řadě sportovec, za to jim patří největší dík,“ podotkne a vyloudí z publika snad největší aplaus.

Velká část fanoušků zůstává na autogramiádu a následnou afterparty, jiní už pomalu odcházejí domů. S pocitem, že jejich nevelké město je tentokrát tím vyvoleným. Městem, v němž se zrodila česká biatlonová pohádka.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 2 hodinami

Vicepremiér Jurečka: Milostivé léto pro dlužníky by se mohlo brzy zopakovat

Milostivé léto pro dlužníky by se mohlo v brzké době zopakovat. Mohlo by se také případně rozšířit i na další pohledávky. Na uspořádání další oddlužovací akce je ve vládní koalici shoda. Uvedl to vicepremiér a ministr práce Marian Jurečka (KDU-ČSL).

Pro opakování jsou i poslanci, kteří milostivé léto prosadili. Akce začala loni 28. října a skončí v pátek. Pokud do té doby lidé s exekucí na dluh u veřejných institucí splatí původní dlužnou částku a 908 korun odměnu exekutorovi, odpustí se jim penále, úroky a další platby. 

Další zprávy