Vítej, peklo na zemi! Tour otevírá brány posledního týdne

Antonín Vavrda Antonín Vavrda
16. 7. 2013 7:00
Preview na poslední etapy letošní Tour de France.
Froome zatím na Tour vládne, za zády má ale dvouhlavou saň ze Saxa: Romana Kreuzigera (vlevo) a Alberta Contadora.
Froome zatím na Tour vládne, za zády má ale dvouhlavou saň ze Saxa: Romana Kreuzigera (vlevo) a Alberta Contadora. | Foto: Reuters

Praha/Paříž – Pokud vám přišly dosavadní etapy na letošní Tour de France jako náročné, to pravé peklo čeká na 181hlavý peloton až nyní. Úterní 168 kilometrů dlouhou zkouškou do Gapu odstartuje ďábelský poslední týden sté „Staré dámy“.

„Může se stát cokoliv,“ toť například slova Romana Kreuzigera v exkluzivním rozhovoru pro Aktuálně.cz v pondělním dni volna (ČTĚTE ZDE!). „Poslední týden bude extrémně náročný, předpovídat vývoj by bylo jako věštit z kouzelné koule,“ přidává expert našeho deníku Lubor Tesař (jeho sloupek ČTĚTE ZDE!).

Froome zatím dokázal atakům odolat

Nelze než souhlasit. Letošní Tour se jede v pekelném tempu. Důvodů je hned několik. Od extrémní touhy po úspěchu v jubilejním ročníku až po velkou vyrovnanost týmů a až nečekaně časté slabší okamžiky formace Sky lídra závodu Chrise Frooma, které dodávají jeho soupeřům velké sebevědomí.

Froome je však zatím vždycky dokázal zkrotit. Nejprve první pyrenejskou zkouškou, poté časovkou a nakonec i dominantním výstupem na Mont Ventoux. „Je nejlepší, o tom žádná. Ale i tak se jej pokusíme porazit,“ pronesl v pondělí Alberto Contador, dle prognóz největší Britův soupeř, který ale zatím svůj bývalý lesk ne a ne nalézt.

Už dnes ale opět může svým rivalem pořádně zatřást. Právě v podobné etapě před dvěma lety se stoupáním na Col de Manse a následným třináctikilometrovým sjezdem do Gapu tehdy s Cadelem Evansem nadělil Španěl minutu Andymu Schleckovi. Podobně si pak vedl „Pistolník“ z Madridu loni na Vueltě, kdy v na první pohled rovinaté etapě zničil do té doby vedoucího Joaquíma Rodrigueze.

Froomovi se může jeho forma vymstít

Jenže sám třicetiletý pětinásobný vítěz závodů Grand Tour (dvakrát Vuelta a Tour, jednou Giro) upozorňuje na jeden podstatný rozdíl: „V obou případech jsem byl se svými soupeři srovnatelně silný, letos je Froome zatím lepší.“ I přesto mu ale stále hodně odborníků věří. Důvody? Superdomestik jménem Roman Kreuziger, kterého případně může tým v některé z horských etap obětovat ve prospěch Contadora, a… Právě již zmíněná únava.

„Froomova forma jej může nakonec stát triumf. Kam letos přijel, tam vyhrál, mohl si tak říkajíc své domestiky popravit. V prvních dvou týdnech zůstal na špici několikrát sám, zatím to zvládl. Jenže vynaložil síly, které neplánoval a které mu mohou v posledním týdnu prostě chybět,“ má jasno Tesař.

„Ani on není robot, a pokud zůstane v některé z etap sám, jako předminulou neděli a proti třem čtyřem lidem ze Saxo-Tinkoff, klidně může dostat pět minut a přijít o žlutý dres. Dánská stáj totiž není Movistar a Bjärn Riis je prostě Bjärn Riis. Lepšího šéfa stáje nenajdete, je to starý lišák a v takovém případě by se kluci ze Saxa zachovali určitě jinak než Valverde a spol.,“ dodává.

Peloton si neodpočine až do Paříže

Pokud by k takové situaci nedošlo dnes, může de facto nastat kdykoliv během čtvrtka až soboty, kdy se peloton po středeční horské etapě pro jistotu o den později hned dvakrát zajede pokochat okolím z vrcholu Alpe d´Huez, historicky prvního horského dojezdu „Staré dámy“, aby v pátek otestovala zbytky jejich sil 205 kilometrů dlouhá zkouška se šesti horskými prémie včetně možná nejnebezpečnější „dámy“ světa – Col de Madeleine.

A ani to nebude vše – v sobotu je sice na programu „jen“ 125 kilometrů dlouhá etapa, jenže tu orámuje hned šest stoupání, včetně dvou „jedniček“ a závěrečného výšlapu do Annecy-Semnoz. „A tyhle krátké horské etapy bývají mnohdy horší než ty extrémně dlouhé,“ doplňuje bývalý špičkový amatér i profík Tesař.

Že ještě není nic rozhodnuto, si je ostatně vědom i Kreuziger, který je momentálně na čtvrté pozici pouze čtrnáct sekund od bedny v Paříži. Na první pohled kousek, na ten druhý strašně daleko. Stačí jeden slabší den, stačí, aby jej Riise použil jako žolíka a návnadu pro Frooma, čímž by se otevřela možnost ataku pro Contadora, a česká jednička může dojet Tour i mimo elitní desítku.

Kreuziger: Útočit budeme až do konce

„Pořád platí, že jsem tu pro něj. Na té pozici jsem i díky Contadorovi, na kterém leží veškerý tlak očekávání. Takže pořád zůstávám jeho posledním pomocníkem v horách, ať se děje, co se děje,“ má jasno o své roli sedmadvacetiletý rodák z Moravské Třebové. A že se toho bude dít více než dost, o tom není třeba pochybovat.

„Budeme útočit až do Paříže,“ dodává Kreuziger. Zda budou jeho slova platit, naznačí již dnešní šestnáctá etapa (ON-LINE ZDE!), kterou vám stejně jako středeční horskou časovku i čtvrteční dvojitou exkurzi Alpe d´Huez nabídneme v podrobné on-line reportáži (jejich seznam najdete v aktuální den ZDE!)

 

Právě se děje

Další zprávy