Víkend bez medaile? Kritika biatlonistů nepřichází v úvahu

Aleš Vávra Aleš Vávra
9. 3. 2015 10:07
Zatímco atleti o víkendu v Praze dělali českým fanouškům radost jednou medailí za druhou, biatlonisté o více než dva tisíce kilometrů severněji takovou euforii nezažili.
Gabriela Soukalová se na MS cítí skvěle, výkon ve stíhacím závodu byl vynikající.
Gabriela Soukalová se na MS cítí skvěle, výkon ve stíhacím závodu byl vynikající. | Foto: (C) Český biatlon, Petr Slavík

Praha/Kontiolahti - Zatímco atleti o víkendu v Praze dělali českým fanouškům radost jednou medailí za druhou, biatlonisté o více než dva tisíce kilometrů severněji takovou euforii nezažili. Navzdory tomu jakákoli kritika není namístě.

Však trenéři Ondřej Rybář, Marek Lejsek a Zdeněk Vítek měli po každém ze čtyř víkendových individuálních klání pro své svěřence z velké části pouze slova uznání a chvály.

V obrovské konkurenci na světovém šampionátu ve finském Kontiolahti čeští reprezentanti rozhodně ostudu neudělali, ve čtyřech závodech nasbírali pět umístění v elitní desítce.

Šlesingr: Je to nádherná bilance

A ke sladké třešničce v podobě cenného kovu nechybělo moc. Nejblíž k tomu, aby navázal na čtvrteční zlatou smíšenou štafetu, byl v nedělním stíhacím závodu ve famózní formě závodící Michal Šlesingr.

Chybělo jen pár metrů, chcete-li časový údaj, zanedbatelných 1,8 vteřiny. Není divu, že byl dvaatřicetiletý matador poněkud rozmrzelý. "Jsou to takové přemrzlé brambory, ne moc dobré. Trošku mě to mrzí. Každý sportovec ví, že to čtvrté místo je nejméně vděčné. Tak to prostě je," svěřil se pro oficiální web českého biatlonu.

Po opadnutí prvotních emocí a frustrace z toho, že na trati nedokázal smazat nevelkou ztrátu na Šipulina a Tarjeie Bö, se ale Šlesingr přiznal, že je ze svých výsledků nadšený. První, sedmé a čtvrté místo, to je úžasná bilance dosavadního průběhu MS.

"Bilance je to nádherná, to stoprocentně. A kdyby mi někdo před závody řekl, že budu čtvrtý, tak to nejspíš beru," podotkl se třemi medailemi z MS historicky nejúspěšnější český biatlonista.

Soukalová se cítí nejlépe za celou sezonu

Vynikajícím výkonem ve stíhacím závodu se blýskla také Gabriela Soukalová, která na střelnici z dvaceti ran minula jen jednu a posunula se z osmnácté pozice až na páté místo. Jabloneckou závodnici od bronzu dělilo 26 vteřin.

"Cítím se tu nejlépe za celou sezonu. Nejenom fyzicky, ale i psychicky. Mám více energie. Raduji se z každého výsledku, z každého dne i z každé maličkosti," pochvalovala si Soukalová, která před startem stíhačky snila o posunu do první desítky.

"Když jsem si ale uvědomila tu svoji ztrátu 1:40, tak i to mi přišlo hodně troufalé. Pětka je z tohoto pohledu neuvěřitelně krásná," dodala biatlonistka. Soukalová se se střelbou popasovala mnohem lépe než čtvrtá žena celkového pořadí SP Veronika Vítková. Ta si závod pokazila na ležce, kde udělala na dvou zastávkách celkem čtyři chyby. I tak si dojela pro jedenácté místo.

„Z běhu mám radost, ale ty ležky. Výsledek dva plus dva se mi vůbec nelíbí. Navíc je to tady pro mě už standard a to je špatně. Kdybych věděla, čím to je, tak to příště neudělám. Alespoň že dokážu podržet stojku. To mi dodává trochu naděje před dalšími závody," naznačila biatlonistka z Jilemnice, že v dalších závodech bude mít znovu ty nejvyšší ambice.

Spokojený je i dvakrát devátý Moravec

Spokojený zůstává po dvou individuálních závodech finišman zlatého mixu Ondřej Moravec. Byť ve sprintu i stíhačce zaostal za kamarádem Šlesingrem a bral dvě devátá místa.

„Chtělo to dát nulu, ale to si dovolím říct, že v tom větru to nešlo,“ tvrdil biatlonista z Letohradu po nedělním stíhacím závodu. Moravcovi to zatím na šampionátu nejezdí tak dobře, jak by si sám přál. V posledním běžeckém kole si ale i on spravil chuť a vylepšil sebevědomí před dalšími závody.

"V posledním kole se mi podařilo ještě šmiknout jednoho Fourcada, tak jsem spokojený," usmíval se Moravec. Nálada v biatlonovém týmu tedy i přes medailový půst zůstává pozitivní. Ve hře je ještě šest sad medailí.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Aktualizováno před 29 minutami

V Praze se zřítila část domu, v sutinách nikdo nebyl

V pražském Braníku se v úterý večer zřítila část opravovaného rodinného domu. V sutinách nikdo nebyl. Na místě zasahovali hasiči, policisté, záchranáři i kynologové městské policie se psy vycvičenými na vyhledávání osob. Na Twitteru to uvedli pražští hasiči. Stav domu prověřil statik, přijel také vyprošťovací kontejner.

Oznámení o sesutí části domu v Údolní ulici dostali policisté krátce po 19:00. "Podle prvotních informací je dům v rekonstrukci a nikdo by se tam neměl nacházet," řekl mluvčí policie Jan Rybanský. Následně byli nasazeni psi na vyhledávání lidí ze sutin, kteří podle hasičů nikoho nenašli.

Ulici policisté uzavřeli. "Před 23:00 jednotky hasičů opustily místo a vrátily se zpět na své základny. Z důvodu špatné stability objektu zůstala ulice i po odjezdu hasičů stále uzavřena," sdělil pozdě večer Daniel Fík z pražského hasičského sboru.

Zdroj: ČTK
Další zprávy