VIDEO Zlobivé "dítě" Rockyho zemřelo. Na AIDS?

Antonín Vavrda Antonín Vavrda
2. 9. 2013 20:39
Boxerský svět smutní, ve 44 letech zemřel bývalý mistr světa Tommy Morrison.
Souboj Tommyho Morrisona a Sylvestra Stalloneho ve filmu Rocky V. | Video:

New York - Boxerský svět smutní a pláče. Ve věku pouhých 44 let totiž zemřel Tommy Morrison, ex-mistr světa těžké váhy, který v kariéře prohrál z 52 duelů pouze tři, přičemž dokázal porazit i legendy Donovana Ruddocka či George Foremana.

Morrison, který se narodil 2. ledna 1969 v Gravette, začal svojí profesionální boxerskou kariéru v roce 1988, poté co boxoval již od třinácti let. V amatérském ringu si vybojoval bilanci 343-1-24, 315 duelů ukončil před limitem, jenže v klíčové bitvě zklamal, když padl v olympijské kvalifikaci pro Soul 1988 s Rayem Mercerem.

Slávu mu zajistil také film Rocky

V roce 1989 si mezi profesionálními duely "odskočil" k natáčení pátého díly slavné série Rocky, kde ztvárnil zlobivého mladíka Tommyho Guna. Ten se nejdříve v roli obdivovatele "vetřel" do přízně stárnoucího Rockyho Balboyi, aby jej následně zradil a přešel pod křídla bohatého promotéra George Washingtona. Rocky jej ale následně vytrestal v závěrečné scéně před barem v pouliční bitvě.

Styl, kterým se Morrison prezentoval na filmovém plátnu, předváděl fanouškům také ve skutečném ringu. V roce 1991 se probil až do první bitvy o titul mistra světa, kde mu ale vystavil stopku jeho životní přízrak - Mercer. Bijec s přezdívkou "Duke" se ale titulu světového šampióna přece jen dočkal, když v roce 1993 porazil veterána George Foremana. O pás ale přišel hned ve druhé obhajobě s neznámým Michaelem Benttem.

Po výhře nad Ruddockem a tvrdé lekci od Lennoxe Lewise jeho kariéru zastavil krutý lékařský verdikt - Morrison onemocněl virem HIV, který způsobuje nevyléčitelnou nemoc AIDS. O jedenáct let později byl ale prohlášen za zdravého, respektive dříve falešně pozitivního, a ještě se do ringu na dva vítězné duely vrátil.

Měl Morrison AIDS nebo neměl?

Další rozlet ale opět zastavily lékařské zprávy a fakt, že americké boxerské komise jeho zprávě o vyléčení smrtelné nemoci nevěřily. Podle všeho právem. Morrison se totiž místo do ringu vrátil letos na lůžko, ztratil na váze, schopnost mluvit, selhávala mu játra.

"Je to nezvratné. Očekáváme, že zemře během několika dní, nedá se s tím nic dělat. Mluvíme s ním alespoň po telefonu, dodáváme mu energii, protože ho celá rodina miluje," řekla před týdnem ve velkém rozhovoru pro www.espn.go.com jeho matka Diana.

"Už nechci, aby se trápil, aby bojoval. Je to těžké, hrozně těžké, ale už se s tím nedá nic dělat," dodala smutně žena, která si přeje stejně jako její nejmladší syn, aby byl pochován v rodinné hrobce v Sulphur Springs.

Smrt Morrisona potvrdila jeho manželka

Zprávu o smrti Morrisona nejprve zámořským reportérům oznámila Morrisonova manželka Trisha, následně pak smutnou novinku potvrdil pro seriózní boxerský web www.worldboxingnews.net také jeho bývalý promotér Tony Holden.

Důvody předčasného konce jednoho velkého boxerského talentu, který se stejně jako například Mike Tyson nevyhnul během aktivní kariéry průšvihům se zákonem za drogy či řízení pod vlivem alkoholu? Selhání orgánů a následná zástava srdce.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Praha zakáže podomní prodej elektrické energie a plynu

Praha zakáže podomní prodej elektrické energie a plynu. Návrh příslušného nařízení dnes schválili městští radní, nyní zamíří ve zkrácené lhůtě 15 dní do připomínkového řízení. Poté o něm budou znovu hlasovat rada. Důvodem je situace na energetickém trhu po ukončení činnosti skupiny Bohemia Energy a dalších dodavatelů. Obce mohou tuto formu prodeje přímo zakázat od ledna, umožnila to novela energetického zákona.

Bývalí zákazníci Bohemia Energy a dalších menších dodavatelů podle magistrátu řeší, jak co nejrychleji uzavřít nové smlouvy a alespoň částečně snížit náklady na energie. "Této těžké situace již začala využívat řada subjektů, včetně těch, kteří jsou nazýváni jako 'energošmejdi', kteří formou podomního prodeje nabízejí dodavatele a tlačí občany - zejména ohrožené skupiny jako jsou senioři, matky samoživitelky a další, do uzavírání značně nevýhodných smluv," stojí ve schváleném dokumentu.

V Praze několik let platí zákaz podomního prodeje stanovený tržním řádem města. Ten je však založen na živnostenském zákoně a na prodejce spadající pod zákon energetický podle magistrátu není aplikovatelný. 

Zdroj: ČTK
Další zprávy