VIDEO 7 K.O. roku. Za tyhle rány by se Shatterhand nestyděl

Antonín Vavrda Antonín Vavrda
18. 12. 2012 9:18
Podívejte se na sedm knockoutů roku podle pořadí, které pro vás sestavila redakce Aktuálně.cz.
Marquez knockoutuje Pacquiaa | Video: Sport

Praha - Konce roku tradičně nutí k bilancoví a ohlížení se za předešlými týdny. Ne jinak je tomu také ve světě boxu.

Ještě před tím, než respektovaný magazín Ring vybere již popětadvacáté duel s označením "knockout roku", rozhodla se pro vás tento žebříček sestavit také redakce Sport.Aktuálně.cz.

Který boxer podle nás předvedl ten nej ukončovací úder roku 2012? To se dozvíte na následujících řádcích ve výběru sedmi top knockoutů uplynulých 365 dnů.

7. místo - Ukrajinec Vladimir Kličko knockoutuje v šestém kole Američana Tonyho Thompsona (video zde!)

Jeden den prosvištěla Bernem slavná cyklistická Tour de France, druhý pak tornádo jménem Vladimir Kličko poslalo do říše snů amerického veterána Tonyho Thompsona.

V té době bezmála jednačtyřicetiletá americká jednička těžké váhy toužila oplatit obrovitému Ukrajinci čtyři roky starou porážku, jenže zůstalo jen u tužeb.

Naopak, jestliže si v roce 2008 ustlal Thompson v rohu až v 11. kole, tentokrát jej vládce supertíhy uspal na stejném místě ringu už o pět kol dříve a s přehledem obhájil tituly WBA (super), WBO, IBF, IBO a Ring Magazine.

6. místo - Mexičan Antonio DeMarco knockoutuje v prvním kole Američana Johna Molinu (video zde!)

Poprvé stál v ringu před zápasem o světový titul. A totálně vyhořel. Americký boxer John Molina se v souboji s Mexičanem Antoniem DeMarkemzachoval jako začátečník.

V duel o titul mistra světa WBC v lehké váze totiž už po 25 vteřinách chytil čistou zadní na bradu, kterou jej DeMarco poslal přes půl ringu do provazů. Molina se chvíli snažil na následující smršť úderů reagovat kontry, leč marně.

V ten okamžik, však místo pokleknutí na koleno, aby se nechal počítat a měl šanci se vydýchat, si Molina sedl na spodní provaz a s rukama nad hlavou do sebe nechal bušit.

Nedal tak ringovému jinou možnost, než mezi oba boxery vstoupit a tím zápas ukončit. DeMarco tak svůj titul obhájil přesně za 44 vteřin a Molina si poté ve svém rohu pořádně zanadával. Nikoliv na rozhodčí či trenéry, ale sám na sebe...

5. místo - Brit David Haye knockoutuje v pátém kole krajana Derecka Chisoru (video zde!)

Nejprve se ti dva profackovali na tiskové konferenci po zápase Vitalij Kličko - Dereck Chisora.

Potom si za nemalé peníze zaplatili lucemburské boxerské licence, aby si to mohli rozdat v ringu. Před zápasem je oddělovala mříž. Po něm se však plácali po zádech a smáli se jak největší kamarádi.

Předtím ale stihl dvaatřicetiletý David Haye, který v září roku 2011 ohlásil první odchod do důchodu, svého o pět let mladšího krajana knockoutovat. Postaral se tak o skutečně historický kousek.

O Chisorovi se totiž tvrdilo, že má bradu ze železa a vůli z ocele a že jej může dostat na kolena snad jen parta policistů při zatýkání.

Ostatně, na fakt, že dokázal to, co se v únoru nepovedlo i Vitaliji Kličkovi, "Hayemaker" v průběhu roku několikrát všem okázale připomněl...

4. místo - Brit David Price knockoutuje ve čtvrtém kole krajana Sama Sextona (video zde!)

Jestliže si v letošním roce jezdí do Liverpooluna Anfield Road většina britských fotbalových týmů pro ligové body, pro cizí boxery to není až tak oblíbená destinace.

Z města Beatles si totiž udělal svou pevnost jistý 203 centimetrů vysoký chasník jménem David Price, který je připraven srazit z hradeb jakéhokoliv dobyvatele.

Letos pravost tohoto tvrzení poznal hned kvartet jeho soupeřů, nejhůře pak dopadli v soubojích s britským šampiónem těžké váhy Audley Harrison a především Sam Sexton.

Toho po drtivém knockoutu ve 4. kole souboje s devětadvacetilým bronzovým medailistou z Pekingu musel křísit nejen ringový, ale nakonec i sám Price. Přezdívku "Big David" holt nedostal jen tak pro nic za nic...

3. místo - Američan Danny García knockoutuje ve čtvrtém kole Mexičana Erika Moralese (video zde!)

Přišlo mu, že první souboj na začátku roku prohrál sporně. Že mohl zvítězit. A tak dostal veterán Erik Morales podruhé šanci poměřit s neporaženým Američanem Dannym Garciou. Výsledek?

Knockout, který poslal šestatřicetiletou boxerskou legendu do důchodu a z mladého Garcíi definitivně jednoho z nejlepších bojovníků napříč všemi vahami.

"Swift", jak si nechává přezdívat, navíc zvítězil v nové sportovní hale ve známé newyorské čtvrti Brooklyn, když jej z první řady sledoval mimo jiné i místní slavný rodák Mike Tyson.

A hvězda lehkého velteru, ač o hlavu menší a o 50 kilo lehčí než Tyson, slavné "Zvíře" svým výkonem rozhodně potěšila.

2. místo: Američan Johnathon Banks knockoutuje krajana Setha Mitchella ve druhém kole (video zde!)

Tomu se říká povedený týden. Nejprve stál Američan Johnathon Banks 10. listopadu v rohu svého svěřence Vladimira Klička při výhře nad Mariuszem Wachem, aby o sedm dní ukrajinskou hvězdu trumfnul a už ve 2. kole sestřelil favorizovaného krajana Setha Mitchella.

Banks se tak postaral o jedno z největších letošních boxerských překvapení, Mitchell byl totiž v jejich souboji jasně preferován a podle většiny měl být pro něj Banks snadným soustem.

Jenže v ringu se projevil fakt, na který upozorňovala menšina - mizernám obrana 110kilového bývalého hráče amerického fotbalu. Banks předvedl takticky vyzrálý výkon a jakmile vycítil v polovině druhého kola po jednom z kontrů soupeřovu "krev", nezastavil se, dokud jej "nesežral".

Fanoušci se již nyní mohou těšit na pokračování jejich bitvy, Mitchell totiž využil klauzule ve smlouvě o odvetě a ta se tak uskuteční již 16. února. Jak to dopadne tentokrát?

1. místo - Mexičan Juan Manuel Marquez knockoutuje v šestém kole Filipínce Mannyho Pacquiaa (video zde!)

Zasloužený vítěz naší ankety. Čtvrté střetnutí budoucích členů Mezinárodní boxerské síně slávy sledovalo po celém světě desítky milionů diváků.

Na devadesátimiliónových Filipínách neseděla nebo nestála u televizní obrazovka tradičně pouze matka Mannyho Pacquiaa Dionisia, která zápasy svého syna tráví procházkou se psem s mobilem v kapse.

Tentokrát se telefonátu od svého syna dočkala až s velkým zpožděním. Pacquiao totiž v poslední vteřině 6. kola udělal životní boxerskou chybu, za kterou je Marquez ztrestal drtivým kontra-úderem na bradu.

Zatímco tak Pacquiao pospával u stolku rozhodčích a jeho plačící žena Jinkee se snažila prodrat k ringu, Marquez mohl začít slavit své životní vítězství, na které čekal marně osm let a tři předchozí bitvy obou velikánů.

Že je box sportem gentlemanů, dokázali oba o pár minut později, kdy se Marquez po opadnutí emocí začal upřímně zajímat o zdravotní stav svého rivala.

A jeden dovětek nakonec: všichni zúčastnění, jmenovaní v tomto článku se momentálně těší pevnému zdraví, ani jeden z knockoutovaných bijců si z porážek neodnesl výraznější zdravotní problémy.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Aktualizováno před 20 minutami

Policisté obvinili pět lidí a firmu kvůli zakázkám Správy úložišť radioaktivních odpadů

Pět lidí a jednu firmu obvinila policie v souvislosti s veřejnými zakázkami Správy úložišť radioaktivních odpadů. Jde o trestný čin zjednání výhody při zadání veřejné zakázky, při veřejné soutěži a veřejné dražbě, oznámil státní zástupce Jakub Bílý z Vrchního státního zastupitelství v Praze. Podle Seznam Zpráv detektivové od rána zasahují v budově správy úložišť v centru Prahy.

Za zjednání výhody při zadání veřejné zakázky, při veřejné soutěži a veřejné dražbě hrozí odsouzeným podle odstavců tohoto paragrafu trestního zákoníku, na které žalobce odkázal, vězení až na osm let.

Podle serveru Hlídač státu uzavřela správa úložišť v posledních letech 626 smluv v celkové hodnotě sedm miliard korun. Seznam Zprávy píšou, že policisté se zajímají o roli ředitele správy Jana Prachaře v některých tendrech.

Správa úložišť se stará o bezpečné ukládání radioaktivních odpadů, provozuje jejich úložiště a podílí se na přípravě hlubinného úložiště jaderného odpadu. Správu úložišť v roce 1997 zřídilo ministerstvo průmyslu a obchodu, od roku 2001 je organizační složkou státu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy