Od jízdy All Blacks po konkurenci sjezdu TOP 09. Podívejte se na všechna ragbyová finále

Nový Zéland usiluje o třetí titul na mistrovství světa v ragby. Podívejte se na sestřihy toho nejlepšího z dosavadních sedmi finále.
1987 - Nový Zéland - Francie 29:9 20. června 1987, Eden Park, Auckland, Nový Zéland, 48 000 diváků. První finále prvního mistrovství světa - a dodnes jedno z nejjednoznačnějších. Domácí All Blacks byli stoprocentními favority a od začátku šli jasně za vítězstvím. Po poločase vedli 9:0 a v druhé půli vedení navýšili až na 29:3. Pak dovolili Francouzům snížit, víc ale ne. Nikdo z diváků netušil, že na další titul, na stejném stadionu, budou All Blacks a jejich fanoušci čekat dlouhých 24 let. V zápase byly položeny čtyři "pětky" ("tries" - tehdy se za ně ještě přidělovaly čtyři body), dosud nepřekonaný rekord finálových zápasů.
1991 - Austrálie - Anglie 12:6 2. listopadu 1991, Twickenham, Londýn, Anglie, 56 000 diváků. Australané se letos vracejí pro finálový zápas na stadion, kde před 24 lety získali svůj první titul. V semifinále tehdy dokázali přemoci své tradiční soupeře z Nového Zélandu, kteří je čekají letos ve finále. První finále, které naznačilo trend příštích let: ve finále většinou příliš mnoho bodů nepadá. Australanům stačilo k vítězství jediné položení (tehdy stále ještě za 4 body) a tři přesné kopy. Anglie dokázala odpovědět pouze dvěma trestnými kopy a dodnes cítí křivdu, že rozhodčí nenařídil trestnou "try" po zákroku australské legendy Davida Campeseho, který nefér způsobem srazil přihrávku, díky níž by Anglie patrně položila čtyřku.
1995 Jižní Afrika  - Nový Zéland 15:12 24. června 1995, Ellis Park, Johannesburg, Jižní Afrika, 62 000 diváků. Domácí Springboks se po letech bojkotu vrátili do světového sportu - a hned vítězně. Před turnajem by na ně nikdo nesázel, ovšem senzační cesta Springboks, kteří se podle představ Nelsona Mandely měli z jednoho ze symbolů apartheidu stát nadějí nově zrozeného "duhového národa", nakonec skončila jak ve filmu. První finále, které rozhodovalo prodloužení, do nějž zápas došel po výsledku 9:9 v základním čase. A také první, v němž nebyla položena jediná pětka. Vše nakonec rozhodl drop goal jihoafrické útokové spojky Joela Stranskeho - hráče s českými kořeny. All Blacks už neměli čas odpovědět - a Jižní Afrika měla jako třetí tým jižní polokoule získat svůj první titul.
1999 Austrálie - Francie 35:12 6. listopadu 1999, Millennium Stadium, Wales, 72 500 diváků. Podle pohledu na výsledek nejméně dramatické finále historie. I když ne tak úplně. Francie sice na začátku zápasu vedla 6:3, pak ale vzali Wallabies průběh do svých rukou. Poločas skončil pro Francii, která v semifinále poprvé senzačně vyřadila All Blacks, ještě docela nadějně, Australané vedli jen o šest bodů 12:6 a po hodině hry byl stav 18:12. Pak ale Australané položili první pětku zápasu a zápas v poklidu dovedli k vítěznému konci korunovanému ještě druhou pětkou v samém závěru. Další mistrovství se v roce 2003 mířilo do Austrálie a Wallabies cítili jedinečnou šanci na třetí titul. Už jen kvůli potupě Nového Zélandu by to stálo za to.
Jakub Šafránek Jindřich Šídlo, Jakub Šafránek
31. 10. 2015 12:29
Podívejte se na sestřihy všech dosavadních finále mistrovství světa v ragby. V sobotu večer se hraje o osmý titul mezi Novým Zélandem a Austrálií.