VIDEO Skokan Evensen vytvořil nový rekord - 246,5 metru

Jaroslav  Šindelář Jaroslav Šindelář
11. 2. 2011 20:30
Evensen překonal rekord doma ve Vikersundu
Foto: Reuters

Vikersund - Světový rekord v letech na lyžích je překonán. A to dokonce dvakrát během jednoho dne.

Norský skokan Johan Remen Evensen hned v prvním tréninkovém kolu na novém mamutím můstku ve Vikersundu dolétl do vzdálenosti 243 metrů.

V kvalifikaci na sobotní závod Světového poháru v 'domácím' středisku pak vytvořil nový rekord - 246,5 metru.

Evensen tak nejdříve o čtyři metry překonal dosavadní rekord svého krajana Björna Einara Romörena, který byl vytvořen před šesti lety ve slovinské Planici, pak jej navíc o tři a půl metru vylepšil. 

Čtěte také:
Lety v Oberstdorfu ovládli Rakušané, Češi až osmí

Pětadvacetiletý Nor, který nevyhrál jediný závod Světového poháru, má jen tu smůlu, že Mezinárodní lyžařská federace oficiálně světové rekordy v letech neuznává, protože nechce podporovat bezpečnostní riziko skokanů při honbě za veledlouhými lety.

Dá se však očekávat, že skokané budou atakovat nový rekord i o víkendových závodech, které jsou generálkou před mistrovstvím světa v Oslu.

Z kvalifikace postoupili i všichni čeští reprezentanti - Jan Matura, Lukáš Hlava, Borek Sedlák a Jakub Janda. Hranici 200 metrů ale nikdo z nich nepřekonal. Česká jednička Roman Koudelka kvalifikaci vynechal. 

Youtube video
Youtube video | Video: youtube.com

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 40 minutami

Stovky ruských komunistů protestují v Moskvě proti výsledkům voleb

Stovky přívrženců ruských komunistů se v sobotu zapojily v centru Moskvy do protestu proti výsledkům parlamentních voleb z konce minulého týdne. Moskevská radnice akci nepovolila s odkazem na omezení kvůli pandemii covidu-19, policisté nicméně zatím nezakročili.

Agentura TASS uvedla, že na Puškinově náměstí se podle policie sešlo asi 400 lidí. Zpravodaj německé agentury DPA odhadl účast na zhruba tisícovku osob, podle něho je na místě množství příslušníků bezpečnostních složek a policejních kamionů. Policisté z reproduktorů pouštějí hlasitou hudbu, aby účastníci protestů neslyšeli projevy organizátorů, jinak ale proti demonstraci zatím nezasáhli.

Vládnoucí strana Jednotné Rusko ve Státní dumě, dolní komoře ruského parlamentu, obsadí 324 z celkových 450 křesel, což znamená dvoutřetinovou většinu, která je potřebná ke změně ústavy. Komunisté (KPRF) získali 57 mandátů, třetí Spravedlivé Rusko 27, Liberálnědemokratická strana Ruska (LDPR) Vladimira Žirinovského 21 a loni založená strana Noví lidé 13. Po jednom zástupci budou mít Vlast, Strana růstu a Občanská platforma. Do parlamentních křesel usedne i pět nezávislých poslanců.

Opozice a volební pozorovatelé mají podezření, že vládnoucí strana blízká prezidentu Vladimiru Putinovi dosáhla vítězství i za pomoci podvodů. Žádají mimo jiné přepočítání elektronicky podaných hlasů, které byly podle ní systematicky falšovány.

Aktualizováno před 1 hodinou

Tálibán pověsil na náměstí v západoafghánském městě Herát mrtvé tělo na jeřáb

Signalizuje to návrat některých metod, k nimž se islamistické hnutí uchylovalo v minulosti, poznamenala agentura. Muž, jenž provozuje na náměstí lékárnu, agentuře popsal, že na místo byla přinesena čtyři těla, z nichž tři skončila vystavená na dalších náměstích ve městě. Tálibové podle něj lidem sdělili, že čtveřice se podílela na únosu a policie je zabila. Tálibán se zatím oficiálně nevyjádřil.

Místní policejní velitel, kterého dosadil Tálibán, později uvedl, že čtveřice zemřela při přestřelce s táliby při vysvobozování uneseného muže a jeho syna. Při boji podle něj únosci zranili jednoho člena Tálibánu a civilistu. Unesené se prý povedlo osvobodit.

Núruddín Turábí - jeden ze zakladatelů radikálního islamistického hnutí a hlavní zastánce přísného výkladu islámského práva v době, kdy Tálibán vládl v Afghánistánu poprvé, řekl tento týden agentuře AP, že uskupení hodlá opět provádět popravy a utínat ruce. Podle jeho slov se to ale možná nebude dít veřejně jako v minulosti.

Od chvíle, kdy Tálibán v polovině srpna převzal kontrolu na asijskou zemi, mnozí Afghánci i svět s obavami sledují, zda tálibové obnoví tvrdou vládu z druhé poloviny 90. let, kdy hnutí Afghánistán spravovalo poprvé. Vůdci radikálního uskupení zůstávají zakořeněni v hluboce konzervativním a tvrdém světonázoru, ačkoliv přijímají technologické změny jako jsou mobilní telefony, poznamenala AP.

Představitelé Tálibánu dříve prohlásili, že nebudou opakovat fundamentalistickou politiku předchozí vlády svého hnutí.

Další zprávy