VIDEO Pýcha předchází pád. Rouseyová dopadla ještě tvrději než Tyson

Antonín Vavrda Antonín Vavrda
16. 11. 2015 14:10
Americká sportovní celebrita a dosud neporažená šampionka ligy nejslavnějších ultimátních zápasů UFC Ronda Rouseyová nečekaně v noci na neděli padla s krajankou Holly Holmovou a přišla o svoji gloriolu neporazitelnosti.
Holly Holmová nečekaně zbila Rondu Rouseyovou. | Video:

Melbourne – Byla opěvovanou hvězdou. De facto přes noc se z ní stala globální sportovní celebrita, která jako první bojovník či bojovnice ultimátních soubojů a elitní ligy UFC začala vydělávat miliony dolarů. Jenže v noci na neděli Američanka Ronda Rouseyová tvrdě narazila, když ji knockoutovala Holly Holmová. Její gloriola dostala ránu. A s ní i celá zmíněná liga.

Rouseyová je sportovní celebrita

Přehnaný úvod? Nikoliv! Rouseyová je za poslední rok dle Forbesu osmou nejbohatší sportovkyní světa s příjmem šesti milionů dolarů. V elitní desítce vedle ní byla jen jedna další žena mimo tenis – závodnice NASCAR Danica Patricková. Pokračování série UFC pro herní konzole má na obálce právě ji.

Hodně kontroverzně se objevila i na poslední obálce prestižního boxerského časopisu The Ring. A aby toho nebylo málo, tak cenu za nejlepšího bojovníka v další respektované anketě ESPY pořádané stanicí ESPN za uplynulý rok porazila i nejbohatšího sportovce světa a neporaženého šampiona Floyda Mayweathera.

A právě s ním v posledních měsících vedla slovní válku skrze média. Už už se zdálo, že má lehce navrch. Duel s Holmovou si dle odhadů mělo zakoupit minimálně půl milionů platících diváku (cena 49 dolarů), zatímco rozlučku Mayweathera s Bertem pouze 325 tisíc (podle posledních informací 550 tisíc).

Obě dámy pak trhly návštěvností rekord, jejich souboji na Etihad Stadium v Melbourně přihlíželo oficiálně 56 214 diváků, což dělá jen na vstupném výdělek okolo 6,8 milionů dolarů (171 milionů korun). I se zmíněným PPV pak může činit celkový zisk ze zápasů zhruba 200 milionů korun. Na ženský sport obrovská suma.

Vše měla završit snadná výhra

Jenže tomu všemu chyběla třešnička na dortu: výhra Rouseyové. Ta totiž nečekaně padla, když si to rozhodla rozdat s Holmovou v boxerském souboji a to byla její možná i životní chyba. O šest let starší krajanka je totiž ověšená devatenácti tituly z klasického boxu a kickboxu a v noci na neděli ukázala proč. Rouseyovou vyškolila doslova jako malou holku. Nejdříve v boxerské bitvě, rozhodující úder pak přinesl tvrdý kickboxerský kop na krk.

"Jen jsem chtěla poděkovat všem za lásku a podporu. Oceňuji obavy o mé zdraví, ale jsem v pořádku. Jak už jsem se zmínila dříve, bude to chtít trochu času, ale já se vrátím," vzkázala alespoň skrze sociální sítě sesazená šampionka.

A její vlastní matkou Annemarií DeMarsovou kritizovaný trenér Edmond Tarverdjan z nemocnice dodal: "Určitě si nyní potřebuje odpočinout, byla pod obrovským tlakem. Není snadné zvládat to, co musela ona. Odpočine si a poté se uvidí, co bude nejlepší pro její další kariéru. Vím, že je bojovník a znovu se postaví na nohy a bude bojovat, bude dřít. Musí být připravena na další výzvy."

Je otázkou, zda bude ještě u toho. DeMarsová totiž už prohlásila, že udělá všechno pro to, aby její dcera – která ji mimochodem jako jednoho z mála lidí na světě uznává – od Tarverdjana po nedělní porážce odešla. To na druhé straně se slavilo a ještě dlouho se slavit bude.

Holmová na vrcholu světa

"Můj tým je nejlepší na světě. Měla jsem nejlepší vedení, co jsem mohla mít. Na box, postoj, práci na zemi. Jsou k nezaplacení. Nikdy jsem nestrávila v tělocvičně tolik času, jako nyní. A stálo to za to," vyprávěla přímo v oktagonu Holmová, zatímco Rouseyová vyklidila pole "zadními dveřmi" a zamířila do nemocnice. Vyšetření mozku a zašití rozpáraného rtu pak bylo to nejmenší, co musela podstoupit.

Nejtvrdší ránu dostalo její ego. To ego, které ji jednoduše přerostlo přes hlavu. Zatímco v posledním souboji s neméně ostrou Bethe Correiaovou měla svět MMA za sebou, tentokrát už zašla daleko za hranu.

Na nekonfliktní Holmovou vystartovala při tiskovce, urážela ji v televizních show, atakovala ji na vážení a v oktagonu pak soupeřce nepodala před zápasem ruku, což je porušení základního nepsaného pravidla všech bojových sportů co se vzájemné úcty týče.

Rouseyová žijící ve svém vlastním světě za to byla potrestána. Žena, kterou na instagramu sleduje přes 6 milionů fanoušků (více než Mayweathera), na facebooku pak téměř 10 milionů (Mayweathera 12, UFC pak necelých 17,5). Mimochodem – Holmová byla v tomto ohledu ještě v sobotu na 270 tisících. Nyní v pondělí v poledne? 630 tisíc!

A kromě fanoušků se jí klaní i svět bojových sportů. Gratulace zaslal bývalý šampion lehké střední váhy Austin Trout i potencionální soupeřka obou Cristiane "Cyborg" Justino. Své si řekli i další, ovšem ti už se začali spíše trefovat do Rouseyové.

Aliová bývalou šampionku nešetřila

"Nebyl to boxerský zápas. Pokud chcete bojovat v kleci, musíte svůj styl upravit, ale na Rouseyovou to stačilo. Nepřekvapilo mě to, Rouseyová má hodně chyb a tak, jak bojovala, nemůže proti bývalé boxerce nastoupit. Odveta? Podle mne je to hloupost, Rouseyová dopadne stejně, nebo ještě hůře, nemá kvalitu na to, aby se změnila," pronesla Laili Aliová, další legenda boxerského ringu, spolu s Holmovou považována za nejlepší bojovnici světa šestnácti provazů historie.

"Můj přítel Floyd Mayweather mě požádal, abych vložil tento obrázek. Chce, abych udělal tuto špinavou práci," napsal na instagram rapper, promotér a také kamarád zmíněné boxerské legendy 50 Cent pod fotkou, na které leží po KO od Ivana Draga místo umírajícího Apolla Creeda v náruči Rockyho Balboy právě Rouseyová.

LMAO FLOYD TOLD ME TO POST THIS 😆, he want me to do the dirty work.😂 #EFFENVODKA #FRIGO #SMSAUDIO

Fotka zveřejněná uživatelem 50 Cent (@50cent),

Je více, než zřejmé, že útoky na Mayweathera od pokořené "Pyšné královny" UFC nyní na nějakou dobu ustanou. Stejně jako ty od šéfa ligy Dana Whita. "Zničila by ho za několik vteřin," bil se několikrát v minulosti za svoji hvězdu, kterou de facto vytvořil přes noc a na které celou svoji ligu postavil. Nyní musí řešit, co dál.

Rouseyová stála de facto v čele feministického hnutí. Porážkou se tak trochu přiblížila normálnímu smrtelníkovi, je ale otázkou, zda liga i ženy bojující dnes a denně (mnohdy zbytečně) proti mužům odhození pláště "Zázračné ženy" z jejích ramenou potřebovaly.

White chce odvetu. Dojde na ni?

"Nejsem zastáncem okamžitého hodnocení a domlouvání zápasů, ale v tomto případě by se mi odveta líbila. Myslím, že by na bylo zvědavo hodně lidí," snaží se zachránit situaci White. A pokud obě dámy dostane znovu do oktagonu proti sobě, nejspíše se mu to podaří. Už se spekuluje, že jejich bitva by se měla uskutečnit příští rok na začátku července na jubilejní akci UFC 200.

Dle jeho chování v dalších týdnech a měsících bude možné i odhadnout, na čí straně vlastně bude stát. Zda bude stále sázet na svého koně (Rouseyovou), nebo začne pomalu budovat kariéru Holmové. Ta je totiž stále v oktagonu neporažená a na rozdíl od rivalky si vybojovala titul v zápase, Rouseyová jej coby neobsazený dostala po svém čtvrtém zápase kariéry. Šestkrát jej obhájila, posedmé padla.

"Každá legenda jednou poznala dno," tvrdí White. A nepřímo odkazuje opět do světa šestnácti provazů na muže, který jako jeden z mála vyjádřil Rouseyové na sociálních sítích veřejnou podporu. Ano, tím mužem je Mike Tyson. Právě k jeho senzační porážce od Jamese "Bustera" Douglase v roce 1990 mnozí duel Rouseyové s Holmovou přirovnávají. Mimochodem, také k němu došlo v listopadu.

@rondarousey you are still the champ. #UFC #Rematch #comebackbetterthanever @danawhiteufc

Fotka zveřejněná uživatelem Mike Tyson (@miketyson),

Je otázkou, zda si vzít právě ze "Zvířete" příklad. Tyson se totiž z této porážky už nikdy nevzpamatoval a i vinou následného tříletého pobytu za mřížemi už nebyl tím monstrem, co v 80. letech minulého století, kdy rozséval hrůzu v ringu i mimo něj. Tak jako do soboty Rouseyová...

 

Právě se děje

Další zprávy