VIDEO Přílišná radost. Doběhl bez dresu a vzali mu zlato

Sport ČTK youtube.com, Sport, ČTK
15. 8. 2014 6:45
Mahiedine Mekhisi byl v závodu na tři kilometry na ME diskvalifikován poté, co do cíle dobíhal bez dresu.
Podívejte se na oslavnou frajeřinu Francouze Mekhisiho, která se nevyplatila | Video: youtube.com

Praha - Frajeřiny se nevyplácejí. Na vlastní kůži se o tom ve čtvrtek na mistrovství Evropy v atletice přesvědčil evropský rekordman ve steeplu Mahiedine Mekhisi.

Francouzský běžec mohl v závodě na tři kilometry získat třetí kontinentální zlato v řadě. Do cílové rovinky vbíhal s velkým náskokem, a tak si dovolil na oslavu svého triumfu sundat dres a při doběhu jím mávat.

Za toto gesto vnímané jako nesportovní chování nejprve dostal jen žlutou kartu. Francouz navíc porušil pravidlo, podle nějž atlet musí absolvovat celý závod s oběma čísly viditelnými na dresu.

"Nevěděl jsem, že za to dostanu kartu. Patřilo to k závodu, byl jsem tak šťastný, že jsem obhájil titul, a chtěl jsem to oslavit," říkal později novinářům, jenže v té době ještě netušil, že přijde mnohem tvrdší trest.

Španělská výprava, jejíž běžci skončili na čtvrtém a pátém místě, podala protest, který IAAF uznala a posléze vítěze diskvalifikovala.

"Mekhisi v cílové rovince neměl dostatek respektu k ostatním soupeřům," uvedl na svém Twitteru Španěl Sebastián Martos, který doběhl pátý, ale posunul se na čtvrté.

Mekhisi: Nemám chuť dál závodit

"Výhru mi nikdo nevezme, ani ten pocit, když jsem probíhal cílem. Chtěl jsem jen oslavit vítězství tak, jako to dělají fotbalisté. Nebyla v tom žádná arogance vůči soupeřům nebo publiku," napsal poté Mekhisi na sociální síti.

V Curychu měl v plánu vyhrát i závod na 1500 metrů, ale bezprostředně po diskvalifikaci se mu do dalšího závodění moc nechtělo. "Výrok soudců respektuju, ale nevím, jestli v Curychu ještě poběžím. Teď mi chybí vůle," konstatoval smutně.

Francie o zlato nepřišla, získal ho původně druhý Yoann Kowal.

Ten se ale hned po závodě krajana zastal. "To, co Mahiedine udělal s dresem, nebylo nic rušivého, nic důležitého," řekl Kowal.

Francouz je problémový závodník

Mekhissi-Benabbad je nepochybně vynikající běžec. Doma má dvě stříbrné medaile z olympijských her, dva bronzy z mistrovství světa a v Evropě je už pět let prakticky bez konkurence. Ale horká krev, zděděná po alžírských předcích, mu často dělá problémy.

V roce 2011 se po doběhu v Diamantové lize v Monaku porval s krajanem Mehdim Baalou. Oba pak nesměli pět měsíců závodit, federace jim udělila pokutu i veřejně prospěšné práce.

Mekhissi-Benabbad má zvláště spadeno na maskoty, kteří se při šampionátech pohybují na ploše stadionu. Po výhře na ME v Barceloně v roce 2010 nutil maskota, aby si před ním klekl. O dva roky později v Helsinkách dokonce udeřil čtrnáctiletou dívku, která měla kostým maskota.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy