Osmačtyřicetiletý boxerský dědek Hopkins přepsal historii

Antonín Vavrda Antonín Vavrda
11. 3. 2013 12:45
Američan Bernard Hopkins se stal v neděli ve věku 48 let nejstarším boxerským mistrem světa.
Nejstarší boxerský šampion, Bernard Hopkins.
Nejstarší boxerský šampion, Bernard Hopkins. | Foto: Reuters

New York – Můžete ho nenávidět. Můžete nesnášet jeho nabubřelost. Jeho mnohdy nečistý a zároveň až neskutečně účelný a úsporný styl boje. Jedno ale Bernardu Hopkinsovi jen tak nikdo nevezme: ve 48 letech, 1 měsíci a 25 dnech se stal nejstarším boxerským mistrem světa jedné ze čtyř top organizací (WBO, WBA, WBC, IBF).

I když stal. Rodák z města zaslíbeného – Philadelphie – nedělním vítězstvím nad šampiónem IBF Tavorisem Cloudem pouze o necelé dva roky vylepšil své vlastní maximum, které stanovil poté, co obral o titul WBC Kanaďana Jeana Pascala.

Hopkins si zasloužený triumf náležitě užil

„Svět patří čtyřicátníkům. Pořád vládneme,“ pronesl Hopkins chvíli po zápase do mikrofonů televizní stanice HBO s někdejším soupeřem a nyní kamarádem a svým promotérem Oscarem de la Hoyou po svém boku.

Nebyl by to ale „B-Hop“, aby nezpůsobil během zápasu i po něm pozdvižení. Ani tentokrát se totiž nevyvaroval svých obvyklých eskapád a aby toho nebylo málo, přidali se i jeho příznivci. V závěru třetího kola se totiž pozornost i V.I.P. hostů z okolí ringu otočila na tribuny Barclays Center v Brooklynu, kde se do sebe pustily hloučky fanoušků.

A jelikož chtěl nejspíše Hopkins přilákat pozornost fanoušků zpět do ringu, zjevně po konci čtvrtého kola vysypal do Clouda ještě jednu kombinaci navíc, v dalším dějství pak poškádlil lehkým pohlavkem a vyplazeným jazykem protivníka poté, co se šikovně povolil jeho úderu a Cloud se ocitl zády k němu v provazech.

Zaflirtoval si i s hosteskou

Po skončení duelu si pak ještě než mu stačili lidé z jeho rohu sundat rukavice slovně pustil do vládce super střední váhy a ten večer televizního spolukomentátora André Warda a vyzýval ho na zápas (ten by se podle všeho opravdu mohl uskutečnit).

S Cloudem si pak hodně žhavě popovídali a ještě před vyhlášením výsledků se na jeho tváři poprvé a naposledy objevil úsměv, když si lehce zaflirtoval s vnadnou hosteskou. „Cloudovi jsem řekl, že je odvážný mladý šampión. A že jednou, za čtyři, pět let bude opět vládnout. Ale dnes jsem psal historii,“ pronesl po zápase Hopkins.

Ten se svého zápisu do historie dočkal pětadvacet let poté, co poprvé debutoval v profesionálním ringu. A světe div se – prohrál. Stejně jako o pět let později ve svém prvním duelu o titul mistra světa, když nestačil na jinou stále ještě aktivně boxující legendu světa šestnácti provazů – Roye Jonese juniora.

První a poslední titul dělí sedmnáct let

I tak jeho dnešní a první získaný titul, tehdy ve střední váze, dělí více jak sedmnáct let! Stejně dlouho také čeká boxerský svět na to, kdo pošle tvrďáka přezdívaného „Kat“ k zemi. Za celou jeho famózní kariéru jej do počítání a to ještě hodně sporného, dokázal dostat jediný muž – Segundo Mercado.

Bijec, zocelený rvačkami na ulici a poté i ve vězení, kde se naučil boxovat, je jednoduše přírodním úkazem nejen díky své dlouhověkosti. Zároveň potvrdil i to, že má stále i hodně jedovatý jazyk. Není tajemstvím, že Hopkins k smrti nesnáší svého bývalého manažera (stejně jako mnozí další v čele s Mikem Tysonem) Dona Kinga.

Vítězství nad Cloudem, který byl momentálně hlavním trumfem stárnoucího dvaaosmdesátiletého výstředního muže, bral hodně osobně. „Nemám rád Dona Kinga. Byl součástí mé motivace. Proč? Protože zachází s lidmi jako s kusy hadru. Je jako komáří kousnutí, kterého se nemůžete zbavit,“ nebral si Hopkins příliš servítky směrem k Donu Kingovi.

Pohřbil Hopkins Dona Kinga?

Jako kdyby v ringu nestál proti Cloudovi, ale právě proti tomuto muži. „Řekl jsem mu: je to deset let, co jsem od tebe odešel a porazil všechny bojovníky, co jsi proti mně postavil. Nyní jsem dostal šanci zatlouct hřebík do tvé rakve a plně ji využil. Zbavil jsem posledního tvého bojovníka, co za něco stál,“ dodal osmačtyřicetiletý vládce lehké váhy, který se na chvíli proměnil z kata na hrobaře.

Svého nepřítele číslo jedna možná pohřbil, se svou kariérou rozhodně končit nehodlá. Pokud se naplní jeho přání a skutečně se utká s jedním z nejlepších boxerů současnosti – Wardem – mají se fanoušci nač těšit. Navíc, pokud by se boxovalo v super střední váze, měl by Hopkins šanci stát se poosmé mistrem světa ve třetí váhové kategorii...

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Americký prezident Donald Trump svolil, aby demokrat Joe Biden dostával každodenní zprávu, kterou pro prezidenta zpracovávají tajné služby

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Skotsko bude první zemí, která poskytne všem ženám bezplatný přístup k vložkám, tamponům a dalším potřebám pro intimní hygienu. Schválil to parlament

Skotsko bude první zemí, která poskytne všem ženám bezplatný přístup k vložkám, tamponům a dalším potřebám pro intimní hygienu. Příslušný zákon dnes jednomyslně schválil místní parlament, informoval list The Scotsman. Podle odhadů by mělo opatření vyjít na 9,7 milionu liber ročně (285 milionů Kč).

Zdroj: ČTK
Další zprávy