Osmačtyřicetiletý boxerský dědek Hopkins přepsal historii

Antonín Vavrda Antonín Vavrda
11. 3. 2013 12:45
Američan Bernard Hopkins se stal v neděli ve věku 48 let nejstarším boxerským mistrem světa.
Nejstarší boxerský šampion, Bernard Hopkins.
Nejstarší boxerský šampion, Bernard Hopkins. | Foto: Reuters

New York – Můžete ho nenávidět. Můžete nesnášet jeho nabubřelost. Jeho mnohdy nečistý a zároveň až neskutečně účelný a úsporný styl boje. Jedno ale Bernardu Hopkinsovi jen tak nikdo nevezme: ve 48 letech, 1 měsíci a 25 dnech se stal nejstarším boxerským mistrem světa jedné ze čtyř top organizací (WBO, WBA, WBC, IBF).

I když stal. Rodák z města zaslíbeného – Philadelphie – nedělním vítězstvím nad šampiónem IBF Tavorisem Cloudem pouze o necelé dva roky vylepšil své vlastní maximum, které stanovil poté, co obral o titul WBC Kanaďana Jeana Pascala.

Hopkins si zasloužený triumf náležitě užil

„Svět patří čtyřicátníkům. Pořád vládneme,“ pronesl Hopkins chvíli po zápase do mikrofonů televizní stanice HBO s někdejším soupeřem a nyní kamarádem a svým promotérem Oscarem de la Hoyou po svém boku.

Nebyl by to ale „B-Hop“, aby nezpůsobil během zápasu i po něm pozdvižení. Ani tentokrát se totiž nevyvaroval svých obvyklých eskapád a aby toho nebylo málo, přidali se i jeho příznivci. V závěru třetího kola se totiž pozornost i V.I.P. hostů z okolí ringu otočila na tribuny Barclays Center v Brooklynu, kde se do sebe pustily hloučky fanoušků.

A jelikož chtěl nejspíše Hopkins přilákat pozornost fanoušků zpět do ringu, zjevně po konci čtvrtého kola vysypal do Clouda ještě jednu kombinaci navíc, v dalším dějství pak poškádlil lehkým pohlavkem a vyplazeným jazykem protivníka poté, co se šikovně povolil jeho úderu a Cloud se ocitl zády k němu v provazech.

Zaflirtoval si i s hosteskou

Po skončení duelu si pak ještě než mu stačili lidé z jeho rohu sundat rukavice slovně pustil do vládce super střední váhy a ten večer televizního spolukomentátora André Warda a vyzýval ho na zápas (ten by se podle všeho opravdu mohl uskutečnit).

S Cloudem si pak hodně žhavě popovídali a ještě před vyhlášením výsledků se na jeho tváři poprvé a naposledy objevil úsměv, když si lehce zaflirtoval s vnadnou hosteskou. „Cloudovi jsem řekl, že je odvážný mladý šampión. A že jednou, za čtyři, pět let bude opět vládnout. Ale dnes jsem psal historii,“ pronesl po zápase Hopkins.

Ten se svého zápisu do historie dočkal pětadvacet let poté, co poprvé debutoval v profesionálním ringu. A světe div se – prohrál. Stejně jako o pět let později ve svém prvním duelu o titul mistra světa, když nestačil na jinou stále ještě aktivně boxující legendu světa šestnácti provazů – Roye Jonese juniora.

První a poslední titul dělí sedmnáct let

I tak jeho dnešní a první získaný titul, tehdy ve střední váze, dělí více jak sedmnáct let! Stejně dlouho také čeká boxerský svět na to, kdo pošle tvrďáka přezdívaného „Kat“ k zemi. Za celou jeho famózní kariéru jej do počítání a to ještě hodně sporného, dokázal dostat jediný muž – Segundo Mercado.

Bijec, zocelený rvačkami na ulici a poté i ve vězení, kde se naučil boxovat, je jednoduše přírodním úkazem nejen díky své dlouhověkosti. Zároveň potvrdil i to, že má stále i hodně jedovatý jazyk. Není tajemstvím, že Hopkins k smrti nesnáší svého bývalého manažera (stejně jako mnozí další v čele s Mikem Tysonem) Dona Kinga.

Vítězství nad Cloudem, který byl momentálně hlavním trumfem stárnoucího dvaaosmdesátiletého výstředního muže, bral hodně osobně. „Nemám rád Dona Kinga. Byl součástí mé motivace. Proč? Protože zachází s lidmi jako s kusy hadru. Je jako komáří kousnutí, kterého se nemůžete zbavit,“ nebral si Hopkins příliš servítky směrem k Donu Kingovi.

Pohřbil Hopkins Dona Kinga?

Jako kdyby v ringu nestál proti Cloudovi, ale právě proti tomuto muži. „Řekl jsem mu: je to deset let, co jsem od tebe odešel a porazil všechny bojovníky, co jsi proti mně postavil. Nyní jsem dostal šanci zatlouct hřebík do tvé rakve a plně ji využil. Zbavil jsem posledního tvého bojovníka, co za něco stál,“ dodal osmačtyřicetiletý vládce lehké váhy, který se na chvíli proměnil z kata na hrobaře.

Svého nepřítele číslo jedna možná pohřbil, se svou kariérou rozhodně končit nehodlá. Pokud se naplní jeho přání a skutečně se utká s jedním z nejlepších boxerů současnosti – Wardem – mají se fanoušci nač těšit. Navíc, pokud by se boxovalo v super střední váze, měl by Hopkins šanci stát se poosmé mistrem světa ve třetí váhové kategorii...

 

Právě se děje

před 20 minutami

Při dvou útocích v syrské provincii Idlib zemřelo nejméně 21 lidí

Při dvou útocích v syrské provincii Idlib dnes zahynulo nejméně 21 lidí. Ostřelování uprchlického tábora na severozápadě Sýrie nedaleko turecké hranice si vyžádalo 15 obětí a nálet na povstalci držené město dalších šest mrtvých. Informovala o tom exilová Syrská organizace pro lidská práva (SOHR), která získává zprávy od svých informátorů v Sýrii.

Podle SOHR stojí za útokem na uprchlický tábor syrská vládní vojska. Další množství lidí bylo při ostřelování zraněno. K útoku došlo nedlouho poté, co jiný nálet na povstalci držené město Maarat Numán rovněž v provincii Idlib usmrtil nejméně šest osob. O tomto útoku informovala organizace SOHR a rovněž dobrovolnická organizace Bílé přilby, která v povstaleckých oblastech pomáhá zraněným.

V provincii Idlib od konce srpna platí křehké příměří oznámené Moskvou. Do té doby během ofenzivy, kterou zahájila v dubnu syrská armáda, zahynula téměř tisícovka civilistů a na 400.000 lidí muselo opustit své domovy, uvedla nedávno OSN.

před 43 minutami

Spojené státy začaly udělovat licence firmám pro obchodování s Huawei

Americké ministerstvo obchodu ve středu začalo udělovat některým firmám omezené licence pro obchodování s čínskou společností Huawei Technologies. Informovala o tom agentura Reuters. Washington v květnu zařadil tuto čínskou společnost na černou listinu. V pondělí resort potřetí prodloužil takzvanou dočasnou všeobecnou licenci, která umožňuje limitované obchodování s Huawei, bez něhož se neobejdou operátoři provozující komunikační sítě na americkém venkově.

"Ministerstvo vydává tyto omezené licence, jimiž povoluje limitované a konkrétně vymezené aktivity, které nepředstavují významné riziko pro národní bezpečnost anebo pro zahraniční zájmy Spojených států," uvedl resort obchodu v prohlášení.

Zatím není jasné, které produkty mohou americké společnosti největšímu výrobci telekomunikačních zařízení na světě prodávat. Čínský technologický gigant, který je zároveň druhým největším výrobcem chytrých telefonů na světě, především čeká, zda licenci dostane Google, který by pak mohl dodávat svůj operační systém Android a aplikace do nových přístrojů Huawei, napsala Reuters. Internetová společnost Google věc odmítla komentovat.

před 44 minutami

Jaškin bodoval v KHL už v jedenáctém utkání v řadě

Český útočník Dmitrij Jaškin bodoval v Kontinentální lize už v jedenáctém utkání za sebou a se dvěma asistencemi patřil ke strůjcům vítězství Dynama Moskva 4:3 v prodloužení na ledě Dinama Riga. Omský rodák se nejprve podílel v 57. minutě na vyrovnávacím gólu a po jeho individuální akci dokonal Vadim Šipačov obrat pouhou sekundu před koncem prodloužení.

Šestadvacetiletý Jaškin navíc už posedmé za sebou zaznamenal minimálně dva kanadské body. V povedené jedenáctizápasové sérii trvající od 19. října zaznamenal 23 bodů (8+15) a s celkovou bilancí 13+19 si upevnil druhé místo v hodnocení produktivity soutěže za Šipačovem (9+27). Dynamo vyhrálo čtvrtý zápas za sebou a je druhé v Západní konferenci s čtyřbodovou ztrátou na CSKA Moskva.

před 1 hodinou

Končící předseda Evropské rady Tusk byl zvolen do čela Evropské lidové strany

Bývalý polský premiér Donald Tusk, který v posledních letech stál v čele Evropské rady, byl ve středu v Záhřebu zvolen kongresem Evropské lidové strany (EPP) do čela tohoto uskupení, sdružujícího evropské středopravé strany. EPP zůstává nejsilnější stranou v Evropském parlamentu.

"Za žádných okolností nesmíme přenechat oblast bezpečnosti a pořádku politickým populistům, manipulátorům a autokratům, kteří se snaží namluvit lidem, že svoboda není slučitelná s bezpečností," zdůraznil Tusk, který byl jediným kandidátem na předsedu EPP. "Neobětujeme hodnoty, jako jsou občanské svobody, právní stát a slušnost ve veřejném životě, na oltář bezpečnosti a pořádku, protože to není třeba, prostě se (vzájemně) nevylučují. Ten, kdo to není schopen přijmout, se fakticky vylučuje z naší rodiny," řekl.

Tusk v předvolebním projevu na kongresu ostře zaútočil proti autokratickým a populistickým vůdcům, aniž by vyslovil jméno maďarského premiéra Viktora Orbána a dalších evropských vůdců "tvrdé linie", poznamenala agentura AP.

Zdroj: ČTK
Další zprávy