VIDEO Nikdo nezná recept. Nejvousatější atletické rekordy

Antonín Vavrda Antonín Vavrda
11. 8. 2012 11:11
V pátek padl téměř 27 let starý světový rekord v ženské štafetě na 4x100 metrů. Znáte ale nejstarší rekordy královny sportu?
Česká atletka Jarmila Kratochvílová
Česká atletka Jarmila Kratochvílová | Foto: Aktuálně.cz

Praha - Kvarteto Tianna Madisonová, Allyson Felixová, Bianca Knightová a Carmelita Jeterová překonalo v pátek večer na oválu olympijského stadionu v Londýně téměř 27 let starý světový rekord ve štafetě na 4x100 metrů.

Úchvatným časem 40,82 sekundy se jako první ženy dostaly pod hranici 41 vteřin a z historických tabulek vymazaly předchozí rekord východoněmeckých sprinterek ze Světového poháru 1985.

Tento výkon ale nebyl jediným, který již zapadal prachem. Sportovní deník Aktuálně.cz pro vás seřadil pět nejstarším atletických světových rekordů současnosti. Asi málokoho překvapí, že všechny drží atleti či atletky z bývalého východního bloku.

5. Hod kladivem Sověta Jurije Sedycha (30.8.1986)

Sovět Jurij Sedych v parádním závodě na stadionu ve Stuttgartu (tam vytvořila oštěpařský světový rekord mimo jiné i Barbora Špotáková) 30. srpna 1986 odhodil 7,2 kilogramů těžké závaží do vzdálenosti 86,74 metrů.

Překonal tak rekord krajana Sergeje Litvinova, který byl starý sotva sedm týdnů a se kterým se přetahoval o prvenství a světový rekord i na stuttgartském mítinku... - VIDEO ZDE!

4. Hod diskem Němce (SRN) Jürgena Schulta (6.6. 1986)

Politika mu sebrala šanci na první olympijský kov z Los Angeles, tak si německý diskař Jürgen Schult pro sebe uzmul o dva roky později alespoň světový rekord.

A to tak, že úctyhodným způsobem! Světové maximum Sověta Jurije Dumčeva z roku 1983 překonal 6. června 1986 v německém Neubrandenburgu o 2,22 metru na hranici 74,08 metru (žádný jiný diskař hranici 74 metrů před ním ani po něm nepřehodil)... - VIDEO ZDE!

3. Běh na 400 metrů Němky (SRN) Marity Kochové (6.10. 1985)

Světový atletický pohár v roce 1985 v australské Canbeře přinesl světu celkem dva světové rekordy.

O jeden se postarala dámská východoněmecká štafeta na 4x100 metrů, o ten druhý pak jejich osmadvacetiletá krajanka Marit Kochová. Ta již předtím vyhrála závod na 200 metrů ve velmi silném čase 21,90 sekundy, svou hvězdnou chvíli si ale nechala až na 6. října... - VIDEO ZDE!

2. Štafeta 4x800 metrů žen - Sovětský svaz (5.8. 1984)

Závod, který není součástí žádného velkého šampionátu a který se v posledních letech běhá především na univerzitách, má ale taktéž svůj oficiální světový rekord ratifikovaný Mezinárodní atletickou federací (IAAF).

Na domácí půdě v Moskvě jej před osmadvaceti lety zaběhlo v čase 7:50,17 minuty kvarteto ve složení Naděžda Olizarenková, Ljubov Gurinová, Ludmila Borisovová a Irina Podjalovská. Světový mužský rekord mají v držení keňští běžci a jeho hodnota je 7:02,43 minuty.

1. Běh na 800 metrů Češky Jarmily Kratochvílové (27.6. 1983)

Už jen necelý rok chybí k tomu, aby nejstarší atletický světový rekord oslavil své třicátiny. Jejímu držiteli naopak v té době bude již 62 let. O kom, že je řeč?

O běhu československé atletky Jarmily Kratochvílové, která 26. července 1983 v Mnichově vstoupila do historie královny sportu.

V závodě na 800 metrů zaběhla čas 1:53,28 minuty a o 15 setin (po pozdější úpravě času z deset na setiny) vymazala z historických tabulek sovětskou závodnici Naděždu Olizarenkovou a její výkon z roku 1980... - VIDEO ZDE!

Kromě dlouhověkosti spojuje náš žebříček atletických rekordů fakt, že snad s výjimkou diskařského fenoména Jürgena Schulta, který svou sportovní kariéru ukončil až v roce 2000, byli všichni zbylí atleti a atletky více či méně spojovaní s centrálně řízeným dopingem.

Oficiálně prokázán ale nebyl nikomu z této společnosti. Také proto mohou jejich rekordy platit. Jak dlouho ještě?

 

Právě se děje

před 25 minutami

Na Pardubicku hořela skládka. Ke Zdechovicím se sjelo 18 jednotek hasičů z okolí

Požár, který vypukl v neděli odpoledne na skládce u Zdechovic na Pardubicku, likvidovali hasiči celou noc. Na místě se vystřídalo 18 jednotek hasičů. V pondělí ráno přijede na skládku bagr, kterým bude hořící hromada rozhrabávána a dohašována, informovala na webu mluvčí hasičů Vendula Horáková.

Skládka začala hořet v neděli po 17:00. Hasiči oheň lokalizovali asi po třech hodinách, povolali i kolegy ze Středočeského kraje. Kolem 23:00 podle mluvčí začaly jednotky z místa odjíždět. "Na místě zůstávala pouze jednotka ze Zdechovic, ovšem zhruba ve čtvrt na dvě ráno se ohniska požáru opět rozhořela a musely být povolány jednotky z Přelouče, Kladrub a Řečan nad Labem," uvedla mluvčí. V pondělí kolem 8:00 se začne dohašovat pomocí bagru, dodala.

Zdroj: ČTK
před 59 minutami

Zpěvák Elton John musel přerušit koncert, přišel během něj o hlas. Vypadal, že se rozpláče, popsala média jeho odchod z pódia

Britský umělec Elton John byl donucen přerušit svůj koncert na Novém Zélandu. Viditelně zklamaný hudebník přišel během nedělního vystoupení na stadionu v Aucklandu o hlas. "Úplně jsem ztratil hlas. Nemůžu zpívat. Musím jít. Omlouvám se," řekl svým fanouškům Elton John. Již na začátku koncertu přítomné informoval o tom, že mu lékaři diagnostikovali zápal plic.

Jak popsala britská BBC, sir Elton John vypadal, že propukne v pláč, když se opřel o své piano a potřásl hlavou. Když následně za pomoci několika asistentů opatrně odešel z pódia, jeho fanoušci ho zahrnuli obrovským potleskem.

Britský zpěvák trpí lehčí formou zápalu plic, který v angličtině nese název walking pneumonia, tedy zápal plic, při němž se chodí. Jeho příznaky nebývají tak dramatické, připomínají spíše lehký zánět průdušek. Jde hlavně o kašel, bolest na hrudi, bolest v krku a bolest hlavy.

Zdroj: ČTK
Další zprávy