VIDEO Nástupce Kličků padl. Jeho manažer dostal infarkt!

Antonín Vavrda Antonín Vavrda
25. 2. 2013 16:06
Box zažil místo soboty boxerských nadějí noc veteránů.
VIDEO Nástupce Kličků David Price poprvé v kariéře prohrál | Video: Aktuálně.cz

Praha – „Přepište dějiny...,“ Tahle věta se v posledních dnech opět objevila v českých médiích během vzpomínek na patnáct let od senzačního českého tažení olympijským turnajem v Naganu. S trochou nadsázky nyní zažil podobný šok i boxerský svět.

V sobotu v noci v Liverpoolu totiž nastoupil domácí ranař David Price proti americkému veteránovi supertíhy Tonymu Thompsonovi. Muž, který dvakrát padl v boji o světové tituly s Vladimirem Kličkem, nyní měl posloužit jako zrcadlo schopností pro muže, jehož za svého nástupce označil i sám „Dr. Steelhammer“, tedy mladší z obou ukrajinských bratří..

Obdivovaný Brit senzačně padl

Výsledek? Ve třetí minutě druhého kola poslal Thompson nenápadným úderem Price k zemi a za deset vteřin bylo po počítání ringového po zápase. V Ergo Aréně v Liverpoolu byste v tu chvíli slyšeli pověstný špendlík. Tedy pokud by jej nepřehlušil řev radujícího se Thompsona.

S výhrou amerického veterána, který od loňského letního souboje s mladším z bratrské boxerské dvojice přibral osm kilo, jednoduše nikdo nepočítal. Co na tom, že se jednalo striktně podle pravidel o úder za ucho, tj. nepovolený, co na tom, že ringový možná až příliš úzkostlivě duel odmával, přitom mohl zkusit dát Priceovi ještě šanci pokračovat.

Na to se historie ptát nebude. A fanoušci i odborníci mají nyní na rtech jinou otázku: „Je tohle skutečně ten nástupce bratří Kličků nebo jen uměle vytvořená bublina?“ Odpověď na ni nám dají až následující měsíce. Každopádně pravdou je, že porážka Price není ve světě boxu a hlavně těžké váhy ničím neobvyklým.

Historie podobných pádů pamatuje více než dost

Stačí si vzpomenout na debakl Mika Tysona v roce 1990 s Busterem Douglasem, fiasko Lennoxe Lewise s Oliverem McCallem o čtyři roky později či právě Vladimira Klička s neznámým Rossem Puritym v roce 1998. Všichni tři jmenovaní se z prvních porážek kariér oklepali a následně se opětovně stali mistry světa!

Navíc Price v duelu s Thompsonem nepadl po těžké nakládačce, ale kvůli tak zvanému „Lucky punch“ úderu. „Pochopitelně jsem zničený, ale tohle je těžká váha. Nejsem neporazitelný, každý s může naběhnout do rány jako dnes já. Ale jedna rána nemůže změnit to, jaký jsem člověk. Všechno se děje z nějakého důvodu,“ pronesl devětadvacetiletý rodák z Liverpoolu na tiskové konferenci.

Na ni už mimochodem nechyběl jeho manažer Frank Maloney. Toho porážka hlavního koně vlastní stáje šokovala natolik, že mu přivodila menší srdeční příhodu a Maloney musel být hospitalizován v nedaleké nemocnici. Není bez zajímavosti, že podobně jeho srdce „selhalo“ po jiné prohře nyní už bývalého svěřence - již zmíněného pádu Lewise s McCallem.

Thompson nebyl jediný slavící veterán

„Věřil jsem, že mohu uspět. Před zápasem ke mne promluvila moje žena stejně jako Adrien s Rockym ve stejnojmenném filmu a šel jsem na to. Porazil jsem Price, nyní chci dalšího britského talenta – Tysona Furyho,“ vyřvával naopak znovuzrozený jednačtyřicetiletý americký veterán.

Nebyl sám. Místo noci boxerských nadějí viděli fanoušci boxu noc veteránů. Kromě Thompsona totiž šokoval fanoušky další bývalý neúspěšný vyzývatel v boji o titul mistra světa – Audley Harrison. Brit, který je ještě o rok starší než americký „Tygr“, dominoval na prestižním turnaji Prizefighter III. a zatoužil – stejně jako Thompson – opět o šanci boxovat o světový titul.

V Polsku pak porazil v duelu dvou historicky nejlepších těžkých vah domácí scény dokonce brzo pětačtyřicetiletý Przemyslaw Saleta stejně starého – a výrazně favorizovaného – Andrewa Golotu. Boxerská supertíha tak dostal to, po čem dlouho všichni fanoušci volali: oživení...

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 4 hodinami

Zemřel vědec, vynálezce a odbojář Mojmír Petráň, bylo mu 99 let

Ve věku 99 let zemřel v sobotu 13. srpna vědec Mojmír Petráň. Na facebooku o tom dnes informovala Učená společnost ČR, jejímž členem Petráň byl. Petráň společně se svým kolegou Milanem Hadravským v 60. letech sestrojili a patentovali konfokální mikroskop s dvojitým řádkováním. Vynález znamenal převrat v mikroskopických technikách a přispěl k bouřlivému rozvoji molekulární buněčné biologie. Vědec Petráň byl i protinacistickým odbojářem.

Svůj přelomový vynález Petráň a Hadravský, kteří v 60. letech působili na Lékařské fakultě Univerzity Karlovy v Plzni, patentovali v roce 1967 ve Spojených státech. Publikovali ho v roce 1968 ještě před okupací Československa. Po srpnové okupaci Petráň upadl v nemilost, neboť v době Pražského jara sympatizoval s reformními politiky. Svůj mikroskop pak musel vyrábět "podomácku" pod záštitou JZD Komorno u Plzně. Kvůli tomu vzniklo jen několik kusů přístroje.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Při izraelském náletu u Tartúsu zahynuli podle Damašku tři syrští vojáci

Při dnešním izraelském náletu na oblast u syrského pobřežního města Tartús přišli o život tři syrští vojáci a další tři byli zraněni. Oznámila to syrská armáda. Televizní stanice Al-Arabíja předtím uvedla, že izraelská vojenská letadla zaútočila na Tartús a před vypálením střel letěla nad libanonským pobřežím. Izraelská armáda své operace v Sýrii nechává bez komentáře. Útočí hlavně na cíle spojené se spojenci syrské vlády, což je Írán a libanonský Hizballáh. Agentura Reuters napsala, že se k Tartúsu blíží loď, která veze z Ukrajiny obilí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy