Video: Na střelnici se zřítil sloup osvětlení. Závody se ruší a Soukalová má další glóbus

Sport ČTK Sport, ČTK
Aktualizováno 20. 3. 2016 13:42
Vítr o rychlosti skoro 60 km/h strhl v dějišti sloup osvětlení na střelnici. Trať byla poseta polámanými větvemi a bylo nebezpečné po ní běhat. Závod byl tak bez náhrady zrušen, Gabriela Soukalová tak získala čtvrtý křišťálový glóbus v sezoně.
Dnešní závody jsou vinou nepřízně počasí zrušeny. Gabriela Soukalová tak získala čtvrtý křišťálový glóbus v sezoně.
Dnešní závody jsou vinou nepřízně počasí zrušeny. Gabriela Soukalová tak získala čtvrtý křišťálový glóbus v sezoně. | Foto: (C) Český biatlon, Petr Slavík

Chanty Mansijsk (Rusko) - Biatlonistka Gabriela Soukalová získala čtvrtý křišťálový glóbus v sezoně. Vládkyně celkového pořadí Světového poháru a vítězka disciplín sprint a stíhačka je rovněž nejlepší v hodnocení závodů s hromadným startem. A to poté, co se dnešní závěrečné klání ve finále sezony v ruském Chanty Mansijsku neuskutečnilo kvůli silnému větru.

Biatlonistky měly vyrazit na trať v 10:20 SEČ. Rozhodčí závod nejdříve přesunuli na 14:45, ale následně zrušili. Soukalová tak vyhrála pořadí disciplíny s náskokem pěti bodů na Francouzku Marii Dorinovou-Habertovou.

"Mrzí mě, že jsem se nemohla rozloučit se sezonou s ostatními prostřednictvím posledního závodu," řekla Soukalová českým novinářům v Rusku. "Je to trochu škoda, těšila jsem se, že to bude vtipná střelba v tom vichru, co tady je. Říkala jsem si, že se mi ještě nepoštěstilo jet dvacet trestných kol za jeden závod, tak že to dneska zažiju. A ono se mi to nepodaří ani teď," vtipkovala.

Vítr o rychlosti skoro 60 km/h strhl v dějišti i sloup osvětlení na střelnici. Trať byla poseta polámanými větvemi a bylo nebezpečné po ní běhat. "Mohlo by tam na někoho něco spadnout," vysvětlil trenér žen Zdeněk Vítek v České televizi. "Vítr ještě zesiloval a na střelnici by závod nemohl být regulérní," doplnil Vítek.

"Tak tenhle stožár tlak z posledních závodů letošní sezóny prostě neustál. Fičák se prohání venku celý den, závody jsou zrušeny a my můžeme začít balit," napsal na svém Facebooku Michal Šlesingr.

Ocenění za celkový triumf ve Světovém poháru i za závody s hromadným startem Soukalová převezme na narychlo uspořádaném večerním programu.

Českému publiku se biatlonisté předvedou ve středu v rámci autogramiády a exhibičního klání v Jablonci nad Nisou.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 38 minutami

Kontrolní úřad doporučil ministerstvu průmyslu zrušit státní podnik ČPP Transgas

Nejvyšší kontrolní úřad doporučil ministerstvu průmyslu a obchodu zrušit státní podnik ČPP Transgas. Podle kontrolorů nezajišťuje Transgas žádný významný zájem státu, místo toho jen spravuje, pronajímá nebo prodává nemovitosti, případně plní dílčí úkoly, které mu ministerstvo průmyslu a obchodu ukládá. Podnik je navíc dlouhodobě ve ztrátě, v letech 2016 až 2020 dosáhla celkově 22,8 milionu korun. Vyplývá to z prověrky hospodaření ČPP Transgas v letech 2017 až 2021, uvedl dnes v tiskové zprávě Nejvyšší kontrolní úřad.

Ministerstvo průmyslu a obchodu podle Nejvyššího kontrolního úřadu uvedlo jako jediný důvod existence Transgasu nevypořádanou pohledávku 4,6 miliardy korun z takzvaných jamburgských dohod. Jde o pohledávku spojenou s Dohodou mezi vládou ČSSR a vládou SSSR o spolupráci při osvojování Jamburgského naleziště plynu z roku 1985. "Tu ale Transgas vede v účetnictví neoprávněně. Podle zákona pohledávka náleží ministerstvu financí, což stálo nejen ve vládním materiálu z roku 2015, ale i v právní analýze z roku 2014, kterou si nechal sám podnik vypracovat.

Transgas má mít v této věci pouze roli vedlejšího účastníka, asistovat a dodávat podklady věřiteli, tedy státu zastupovanému ministerstvem financí," uvedli kontroloři. Doplnili, že pohledávka tvoří 91 procent aktiv podniku, a výrazně tak zkresluje jeho účetnictví. "S ohledem na to, že Transgas nezajišťuje žádný významný zájem státu a jediným důvodem jeho existence je pohledávka, kterou ale podnik vede v účetnictví neoprávněně, Nejvyšší kontrolní doporučuje ministerstvu průmyslu a obchodu označit Transgas jako zbytný státní podnik a v souladu se 'Strategií vlastnické politiky státu' ho zrušit," napsal kontrolní úřad.

Zdroj: ČTK
Další zprávy