VIDEO MS má svého hrdinu. Pomalého sprintera ze Samoy

Jaroslav  Šindelář Jaroslav Šindelář
29. 8. 2011 13:00
Sogelau Tuvalu doběhl o pět sekund za ostatními

Tegu - Zapomeňte na britského skokana na lyžích Eddieho Edwardse, keňského běžkaře Phillipa Boita nebo plavce Erika Moussambaniho z Rovníkové Guiney.

Sportovní svět má od soboty nového hrdinu. Je jím "sprinter" Sogelau Tuvalu z Americké Samoy.

Nevysoký a zároveň rozvalitý běžec se velké pozornosti médií těšil poté, co se na mistrovství světa v Tegu zúčastnil rozběhu na 100 metrů.

Může za to způsob jeho běhu, jestli se jeho počínání dá tak nazvat. A také jeho výsledek. Byl jednoznačně nejhorší ze všech sprinterů, což dokresluje fakt, že zatímco ostatní běžci z jeho běhu byli už v cíli, on měl za sebou teprve půlku závodu.

VIDEO Bolt ve finále ulil start a byl diskvalifikován
Překážkářka Hejnová postoupila na MS do semifinále
Změní se kvůli Boltovi pravidla? Je to pravděpodobné

Tuvalu je přitom sportovním povoláním koulař. Jenže v této disciplíně nesplnil svazový limit, a tak si vybral právě stovku, pro niž samoánský svaz žádný limit nevypisuje.

"Trénoval jsem tvrdě, celý měsíc čtyři hodiny denně. Před závodem jsem samozřejmě věřil svým schopnostem a po něm mohu říct, že se mi splnil sen," řekl sedmnáctiletý Tuvalu reportérům hned po doběhu.

Nakonec doběhl v čase 15,66, čímž o téměř pět sekund zaostal za vítězem rozběhu. Zlepšil si však svůj osobní rekord, pod 16 sekund prý stovku nikdy nezaběhl.