VIDEO Milionové "Amazonky" Rouseyová a Holmová se rvaly už na vážení

Antonín Vavrda Antonín Vavrda
14. 11. 2015 15:03
V australském Melbourne se uskuteční v noci na neděli největší sportovní akce v dějinách ženského sportu. Na hlavní souboj UFC 193 mezi Rondou Rouseyovou a Holly Holmovou bude zvědavo přímo na stadionu 75 tisíc fanoušků. Další miliony jej budu sledovat od televizních obrazovek.
Už na vážení to mezi Rondou Rouseyovou a Holly Holmovou vřelo. Co se bude dít v oktagonu? | Video:

Melbourne – Tohle bude výbušné. Hodně výbušné. Vlastně už je. Hvězda ultimátních zápasů MMA a hvězda UFC Američanka Ronda Rouseyová se chystá na svoji sedmou obhajobu titulu šampionky bantamové váhy. Proti ní stane taktéž neporažená krajanka Holly Holmová.

Obě dámy se nemusí. Tedy alespoň navenek. Čtyřiatřicetiletá Holmová dlouho platila za nejlepší boxerku napříč vahami. Nic na tom nezměnily ani tři porážky včetně té s Francouzkou Anne Sophie Mathisovou, která ji dokázala v roce 2011 v brutálním zápase knockoutovat. Následná odveta už ale patřila Holmové.

Holmová dala UFC přednost před boxem

Žena obtěžkána 19 tituly z kickboxu i klasického boxu si už v té době sem tak odskočila do oktagonu. Pokud ale chtěla do UFC – ligy vyvolených – musela se kariéry mezi šestnácti provazy vzdát. A i když po ni mocně toužila současná královna ringu Cecilia Braekhusová, Holmová se v květnu 2013 definitivně rozloučila.

Výzva jménem Ronda Rouseyová byla lákavější. A to přesto, že ji tehdejší Braekhusové stáj Sauerland Event nabízel milionový výdělek. Ten, který v UFC jistý neměla a který ji zaručí až bitva s nejlepší bojovnicí planety. "Nic jiného mne nezajímá. Chci šokovat svět," prohlašovala bojovnice, před kterou jsou v žebříčku bantamové váhy další čtyři zápasnice.

Vedení UFC s Danem Whitem v čele ale ukázalo na Holmovou. "Ví, že je to největší možná tahák, co se komerce týče. A každým dalším zápasem riskovali, že by prohrála. Proto ji postavili do oktagonu Rouseyová nyní. Je to největší ženská sportovní událost historie, obří byznys," vysvětlil český expert na MMA Ondřej Novotný pro Aktuálně.cz, proč se obě dámy nyní potkávají, přestože Holmové de facto nikdo nedává žádné šance.

Holmová nemá s rolí outsiderky problém

"Ale mě tato role nevadí. Vím, co mám dělat, abych vyhrála. Už jsem si ten zápas v hlavě přehrála několikrát. A až půjdu do oktagonu, nic jiného, než soupeřka mne nebude zajímat," tvrdí do omrzení Holmová. Její největší šancí na úspěch se skrývá v kondici, psychické odolnosti a také kopech.

"Holly má jednu jistotu. Ronda ji rozhodně nohama neohrozí,“ ví moc dobře – stejně jako ostatní – Novotný. „Na druhou stranu, i když ji trefí na hlavu, tak ji stejně neknockoutuje a na zemi ji nebude schopna dorazit. Tam je totiž Holly nulová, na rozdíl od Rondy," bere vzápětí fanouškům Holmové poslední zbytky nadějí. Nebo ne?

"Rondu může porazit jednou ze 100 zápasů. Musí se jí dostat do hlavy, musí s ní vydržet déle než pár sekund. Pokud by se dostaly do třetího, čtvrtého kola, může se jí dostat do hlavy," pokračuje v rozboru zápasu.

Rondu může porazit její pýcha

A dodává ještě jeden důležitý aspekt: "Pokud si Ronda usmyslí a dostane ji na zem, je konec. Na druhou stranu, ona je hodně pyšná. A právě pýcha ji může porazit. Bude chtít Holly přebít rukama, boxersky. Bude chtít po zápase prohlašovat: 'Podívejte, co jsem udělala s tou boxerkou, možná nejlepší v historii, její zbraní'. A tohle by se jí mohlo vymstít."

Ostatně první kolo mají obě dámy už za sebou během pátečního vážení. Osmadvacetiletá šampionka slezla z váhy a dle svého zvyku nakráčela hodně tvrdě čelo na čelo proti Holmové. Ta si ale nenechala nic líbit a po chvíli Rouseyovou odtlačila pěstí. Konflikt, který vznikl de facto i proto, že Holmová je obrácený gard, musel hasit až sám Dana White.

Holmová poté rivalku nastartovala svými slovy (a také úsměvem) do mikrofonu UFC, který držel Joe Rogan: "Jsem tady, protože chci šokovat celý svět. Vím, že mě čeká tvrdá práce, má můj velký respekt. Ona dosud všechny soupeřky zničila, ale já jsem jiný typ bojovnice."

Rouseyovou soupeřka vytočila

"Chtěla jsem dostat co nejblíže jejímu obličeji a ukázat, proč tady jsme. Položila mi pěst do tváře, Já jsem se jí nedotkla, to ona mne. Řekla jsem ji, že je falešná, že se mě bojí. Vidím skrze ní. Snaží se být milá a sladká, ale je to jen přetvářka. Dostane to, po čem touží," hřímala Rouseyová, která dosud strávila se svými soupeřkami v oktagonu v průměru 180 sekund. Její poslední čtyři duely pak trvaly dohromady jen 130 vteřin.

Obě tak plní své role dosud dokonale. Musí. Jde o slávu, prestiž a rozvoj ženského boje i UFC jako takového. Liga momentálně bojuje za legalizaci zápasů na území bohatého New Yorku a pokud vše vyjde, mohly by se třeba i v Madison Square Garden první večery konat už v příštím roce. Navíc Rouseyová i Holmová dávají tak trochu zapomenout na dopingovou kauzu kolem jednačtyřicetiletého Mirka „Cro Copa“ Filipoviče.

A hraje se nejen kvůli těmto důvodům také o obrovské peníze. Na melbournském stadionu bude v neděli odpoledne místního času (bojuje se v noci na sobotu českého času kvůli americkému trhu) 75 tisíc fanoušků. PPV (placený přenos) za 50 dolarů si může dle odhadů zakoupit i více jak 500 tisíc nadšenců.

Získá Rouseyová další munici?

Rouseyové, která je ze šesti miliony dolarů nejbohatším sportovcem UFC, a jedinou ženou společně s divokou závodnicí Danikou Patrickovou, jenž dokázaly v posledním vydání žebříčku deseti nejbohatších sportovkyň světa dle respektovaného časopisu Forbes nadvládu tenistek, jde navíc z PPV určité procento na její bankovní konto.

Pokud by se tato čísla potvrdila, zápas by prodal více PPV, než poslední duel hvězdného amerického boxera Floyda Mayweathera s krajanem Andrém Bertem. "Ronda Rousey? Kdo to je? Nějaký chlap? Že chce zápas se mnou. Až prodá alespoň milion PPV, nebo více než já, může zavolat," posmíval se jedničce oktagonu několikrát nyní již boxer v důchodu.

Je jasné, že po víkendu by se mu mohla tato slova vrátit jako bumerang. Stejně tak je jasné, že Rouseyová mu je velice ráda a ochotně připomene a že čísla z prodeje televizních práv v takovém případě ráda zveřejní i UFC, která to obvykle nedělá. "Zničila by ho za pár sekund," shodují se v tomto tématu Novotný i s promotérem Golden Boy Promotions Oskarem de la Hoyou.

Ten je ostatně jeden z mála – společně s Freddiem Roachem – který věří v noci na neděli v překvapení v podobě vítězství (nebo alespoň delšímu boji) Holmové. Právě legendární kouč americkou multi-bojovnici jeden čas vedl.

De la Hoya věří podceňované Holmové

Ale zpět k tématu MMA vs. box zosobněný soubojem Ronda vs. Floyd. "V ringu by neměla pochopitelně Ronda šanci," dodává Novotný. Bude mluvit stejně i v neděli nad ránem ve chvíli, kdy Američanka, která se dokázala už prosadit i do Hollywoodu, rozbije v boxerském souboji v kleci Holmovou? Nebo ta naopak získá svůj jubilejní dvacátý světový titul napříč bojovými sporty?

To mohou zjistit i čeští fanoušci tohoto sportu. A potažmo také boxu. UFC 193 z Melbourne vysílá od půl páté ráno také televize Nova Sport. Kromě hlavního taháku pak nabídne i další souboje včetně posledního předzápasu – opět dvou dam – polskou světovou šampionku strawweight Joannu Jedrzejczykovou vyzve Kanaďanka Valerie Letourneauová. "Je to pro mě životní zápas. Chci, aby na mě mohli být všichni v mém okolí pyšní," řekla druhá jmenovaná.

Sečteno a podtrženo, tenhle večer špičkového MMA si prostě nemůžete nechat ujít!

 

Právě se děje

Další zprávy