Japonec spadl na můstku. Byl to zkrat v hlavě, říká trenér

Aleš Vávra Aleš Vávra
22. 1. 2013 6:00
Ito nebyl jediným skokanem, který nesjel nájezd na lyžích. Před devíti lety se v Zakopaném svezl i Wolfgang Loitzl.
Japonský skokan Daiki Ito.
Japonský skokan Daiki Ito. | Foto: Reuters

Praha - "Byl to zkrat v hlavě," říká o kuriózním pádu Japonce Daikiho Ita ve víkendovém závodu Světového poháru ve skocích na lyžích reprezentační trenér David Jiroutek. Na Itův sešup z nájezdové věže se můžete podívat na videu.

Jiroutek prý podobnou situaci snad ještě nikdy neviděl. Ostudě japonského závodníka v domácím klání v Sapporu (které mimochodem ovládl český skokan Jan Matura - čtěte zde) se může podobat snad jen incident Rakušana Wolfganga Loitzla v Zakopaném v roce 2004. Na video se podívejte zde. 

Loitzlovi se před devíti lety zahákla část výstroje za lavičku. Rozhodčí mu po sešupu z nájezdu povolili repete. 

Japonský trenér po incidentu oněměl

V obou případech je rozdíl. Ita totiž podle Jiroutka nikdo nepochopil. "On vlezl na lavičku, vzepřel se, že si rozjede lyže ve stopě a v tu chvíli mu uklouzla rukavice. Asi byla mokrá lavička, protože sněžilo. Ito zazmatkoval a místo aby pokračoval v nájezdu, což mohl, rychle se chytal schůdků a chtěl se vrátit. To jsme nikdo nepochopili," vypráví o kuriózním zážitku Jiroutek. 

Japonský trenér a bývalý skokan Hideharu Miyahira prý nebyl pět minut schopen jediného slova. "Až po pěti minutách se probral, objal mě a gratuloval k vítězství," směje se Jiroutek.

Nájezd v Sapporu je jako prudká střecha

Podle něj se Itovi mohla snaha o zastavení svého pádu pořádně vymstít. "Nájezd v Sapporu je jako prudká střecha. Opravdu je to jeden z nejprudších nájezdů, co vůbec existují. Kdyby se mu povedlo se tam chytit za nějaké to železo, snad by mu to uřízlo ruce," podotýká lodivod českých skokanů. Ito dle jeho mínění nic nepodcenil. "Byl stoprocentně koncentrovaný, prostě mu jen sklouzla ruka a potom zazmatkoval."

Otázkou bylo, zda nechá jury Ita pokus zopakovat. Nestalo se tak. Kromě kolize s pravidly to znemožnily také problémy s počasím. V Sapporu hustě sněžilo a foukal silný vítr. "Slovinec Robert Kranjec se za Ita přimlouval, ale řekli, že ne. Nebylo to technicky možné. Ve stopě byl nahrnutý čerstvý sníh, bylo by to nebezpečné," říká kouč.

Pro Čechy bylo přerušení stresující

Po Itovi, který byl po prvním kole druhý, skákal už jen Jan Matura. A musel čekat, což bylo pro český tým velmi stresující. "Byl výborný vítr a hrozilo, že se časem zhorší. Ale nakonec to dopřed dopadlo," dodává Jiroutek.

Češi by prý v případě, že by Ito skákal znovu a přeskočil Maturu, podávali protest. "Ne že bych nevyznával fair play, protest bych ale podal. Bylo to prostě sporné, nechtěl bych, aby kvůli tomu přišel Honza o vítězství. Kdyby Ito doskočil na druhé místo, vůbec bych to samozřejmě neřešil," vysvětluje devětatřicetiletý trenér.

Asi o nejdrsnější pád historie se postaral slovinský skokan Vinko Bogataj v roce 1970. Podívejte se zde! Jako zázrakem se mu nic vážného nestalo.

 

Právě se děje

Další zprávy