Video: Bryantova žeň nekončí. Slavný basketbalista získal za zfilmovanou báseň po Oscaru i cenu Emmy

ČTK ČTK
9. 5. 2018 11:06
Hvězdný basketbalista boduje i na kulturním poli.
Ukázka z oscarového animovaného filmu Dear Basketball od Kobeho Bryanta | Video:

New York - Sbírka trofejí hvězdného Kobeho Bryanta se utěšeně rozrůstá i po předloňském konci basketbalové kariéry. Dva měsíce poté, co za svůj krátký animovaný film "Drahý basketbale" vyhrál Oscara, získal pětinásobný šampion NBA i televizní cenu Emmy.

Pětiminutový film "Dear Basketball" vychází z básně, kterou Bryant zveřejnil v listopadu roku 2015, když oznamoval blížící se konec své úspěšné kariéry. Animátorem filmu je Glen Keane ze společnosti Disney, Bryant je autorem textu a vypravěčem.

Devětatřicetiletý Bryant se v básni vyznal z lásky k basketbalu, jenž mu vedle pěti prstenů za vítězství v NBA přinesl dvě zlaté olympijské medaile, dvě ceny pro nejlepšího hráče play off či cenu pro nejužitečnějšího hráče zámořské soutěže. Nyní má vedle významného filmařského ocenění i nejprestižnější televizní cenu.

 

Právě se děje

před 33 minutami

Soud otevřel cestu k přeměně tureckého chrámu Hagia Sofia na mešitu

Chrám Boží Moudrosti (Hagia Sofia), což je dominanta Istanbulu, kterou každoročně navštíví miliony turistů, se zřejmě bude moci přeměnit zpět na mešitu. Soud v Turecku totiž rozhodl, že v roce 1935 se z ní stalo muzeum protiprávně. Informuje o tom agentura Reuters i opoziční turecký server Ahval. Reuters se odvolává na své zdroje, Ahval cituje novináře provládního deníku Hürriyet.

Podle novináře Abdulkadira Selviho, který má podle serveru Ahval dobré kontakty na vládní úřady, soud už možnost přeměny na mešitu schválil a verdikt oznámí v pátek, až pod ním budou všechny potřebné podpisy. Soud přezkoumával přeměnu chrámu Boží moudrosti z mešity na muzeum, jímž se tato symbolická památka stala v rámci sekulárních reforem zakladatele moderního tureckého státu Mustafy Kemala Atatürka.

Monumentální chrám postavený v šestém století, v němž byli korunováni byzantští císařové, se změnil v mešitu po dobytí Konstantinopole (dnešní Istanbul) osmanskými vojsky v roce 1453. Nyní patří k nejnavštěvovanějším památkám Turecka a od roku 1985 je i na seznamu světového dědictví UNESCO.

Zdroj: ČTK
Další zprávy