VIDEO Historická ragbyová senzace: Japonci porazili na MS Jižní Afriku

Sport Jindřich Šídlo, Sport
20. 9. 2015 10:11
Možná nejpochopitelnější vysvětlení toho výsledku zní, že to prostě je jen reklama na příští mistrovství světa v ragby, který se bude hrát za čtyři roky v Japonsku. Protože co může být lepší reklama, než největší překvapení v historii ragbyových šampionátů nebo možná dokonce v celých ragbyových dějinách, jak to nazvala jindy celkem uměřená BBC.
Tak Japonsko rozhodlo zápas s Jižní Afrikou | Video:

Londýn - Možná nejpochopitelnější vysvětlení výsledku sobotního výsledku zápasu MS v ragby mezi Japonskem a Jižní Afrikou (34:32) zní, že to prostě je jen reklama na příští světový šampionát, který se bude hrát za čtyři roky právě v Zemi vycházejícího slunce.

Prvotřídní ragbyová senzace

Protože co může být lepší reklama, než největší překvapení v historii ragbyových šampionátů nebo možná dokonce v celých ragbyových dějinách, jak to nazvala jindy celkem uměřená BBC.

"To co jsme udělali, bylo to, že jsme psali japonskou historii ragby. Nyní budou chtít být děti u nás novými Michaeli Leitchi nebo dalšími Ayumy Goromarumy. Každopádně trénuji dvacet let a nikdy jsem nebyl tak vyřízený, jako nyní. Asi už jsem na to starý, měl bych raději ležet na Barbadosu a sledovat kriket," potvrdil význam tohoto výsledku kouč Japonců Eddie Jones.

Abychom jej každopádně ještě lépe pochopili, pomozme si jedním přirovnáním: je to zhruba stejné, jako kdyby Češi prohráli v hokeji třeba s Dány. Což se mimochodem stalo před rokem. Takže proč by nemohli Japonci porazit dvojnásobné mistry světa přezdívané "Springboks"?

Protože je to ještě mnohem nepochopitelnější v jiném kontextu: Japonci se šampionátů účastní pravidelně od prvního ročníku v roce 1987. Za celou dobu vyhráli přesně JEDEN zápas. Před čtyřiadvaceti lety proti Zimbabwe. Teď slaví druhé vítězství. Nad týmem, který aktuálně najdeme na třetím místě světového žebříčku.

"Musíme se omluvit celému národu," pronesl po zápase skleslý kouč favorita Heyneke Meyer. Co se to proboha děje, čeho všeho se ještě dočkáme?

Japonci? Žádní nazdárci

Nelze přejít jen tak dvě prognózy, kterými jsme vás zásobili před začátkem šampionátu. Ta první zněla, že Jižní Africe nahrává v jejich ambicích "slabší skupina". A ta druhá, že se ve skupině B se o druhém postupujícím (tím prvním bude jistě Jižní Afrika) rozhodne mezi týmy Skotska a Samoy.

Což samozřejmě můžete brát jako důkaz nízké kompetence vašeho ragbyového korespondenta nebo (za což se korespondent přimlouvá) jako ukázku, že ani na světovém šampionátu v ragby už dnes není malých zemí.

Jenže je: rozdíl mezi první a druhou desítkou účastníků je po všech stránkách ohromný. Jen Japonci, před mistrovstvím třináctý tým světového pořadí, systematicky už spoustu let dělají všechno proto, aby do kategorie outsiderů odsouzených k porážkám o desítky bodů nepatřili.

Japonci ve svých dějinách zatím nevyhráli příliš mnoho "velkých" zápasů ani mimo mistrovství světa, částečně i proto, že "velké" zápasy proti "velkým" soupeřům příliš nehrají.

Jejich neslavnější vítězství ale není staré: před dvěma lety dokázali porazit Wales 23:8 a už v roce 2011 získali svou první trofej, kterou obhájili i loni, kdy na na šampionátu zemí Tichého oceánu "World Rugby Pacific Nations Cup" přemohli soupeře z Fidži, Samoy, Tongy, USA a Kanady, tedy zemí "druhého světového sledu".

Tamní liga láká na velké peníze

Ragby je v Japonsku na vzestupu už delší čas. Poprvé jej sem z britských ostrovů přivezli dva absolventi cambridgské univerzity už v roce 1899 a dnes jej hraje 125 tisíc lidí, což je mimochodem čtvrtý nejvyšší počet na světě. Jejich nejvyšší soutěž Top League patří mezi nejbohatší na světě.

Coby vhodný zdroj přivýdělku na konci kariéry uvítala už spoustu hvězd nejvyšší světové třídy, třeba někdejší členy novozélandského národního týmu All Blacks Sonnyho Billa Williamse či Ma´a Nona (mistři světa 2011), dlouholetého anglického reprezentanta Jamese Haskella, jedno z nejrychlejších křídel všech dob, Velšana Shanea Williamse, nebo taky někdejšího kapitána a trenéra české reprezentace Martina Kafku.

Promyšlená ragbyová imigrační politika Japonska je nepřehlédnutelná: trenérem národního týmu je zmíněný Jones, bývalý kouč Austrálie (a syn tasmánského otce a japonské matky) a i v japonském týmu najdeme mnoho jmen, která naznačují, že se jejich vztah k Japonsku začal odvíjet až po podpisu příslušné smlouvy s národním týmem.

Platí to i o Karne Heskethovi, který v sobotu pětkou v poslední minutě rozhodl o největším japonském vítězství všech dob. Hesketh se narodil na Novém Zélandu, kde hrál až do svých pětadvaceti. Teprve v roce 2010 zamířil do japonské Munataky a loni, ve svých devětadvaceti, hrál poprvé za japonskou reprezentaci.

Vzpomeňte na Francouze

Jakkoliv je japonské vítězství první senzací letošního šampionátu, pro Jižní Afriku to ještě nemusí znamenat tragédii. Mimochodem i proto, že si "Springboks" přes porážku připsali do tabulky dva body: jeden za to, že prohráli o méně než sedm bodů a druhý za čtyři položené pětky. Japonci za výhru získali body čtyři.

"Springboks" zůstávají jedním z nejsilnějších týmů světa schopným pravidelně vyhrávat zápasy proti absolutní světové špičce: Novému Zélandu, Austrálii a samozřejmě všem evropským soupeřům. Samoa, USA i Skotsko jsou týmy, které by za normálních okolností měli Jihoafričané s přehledem porazit. Ano, stejně jako Japonsko...

Možná jim nakonec ke klidnějšímu spánku před příštími zápasy postačí i pohled do historie. Také Francie před čtyřmi lety prohrála v základní skupině s Tongou 14:19, jen se štěstím postoupila do čtvrtfinále, aby nakonec ve finále s Novým Zélandem prohrála hrdinně o jediný bod 7:8.

Je to zatím jen jeden zápas. Ovšem zápas, který přepsal dějiny.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Třináctku zadržených kvůli loňské smrti 39 Vietnamců, jejichž těla se našla v kontejneru u Londýna, obvinili

Třináct osob, které byly ve Francii zadrženy v souvislosti s loňskou smrtí 39 vietnamských migrantů, jejichž těla byla nalezena v Británii, bylo obviněno z organizovaného pašování lidí, napomáhání při vstupu na území a ze zločinného spolčení. Šest z nich bylo obviněno z neúmyslného zabití. Dvanáct ze zadržených je ve vazbě, poslední se nachází pod soudním dohledem. Informovala o tom dnes agentura AFP s odvoláním na soudní zdroj. Těla migrantů se našla loni v říjnu v chladírenském kontejneru nedaleko Londýna.

Obvinění jsou převážně Vietnamci a Francouzi. Zadrženi byli v úterý na různých místech v okolí Paříže. Ve stejnou dobu zatkla policie v Belgii v souvislosti se smrtí vietnamských migrantů dalších 13 lidí. Mezinárodní operaci koordinovala agentura EU pro justiční spolupráci Eurojust a policejní agentura Europol.

Loni 23. října byla v chladírenském kontejneru v průmyslové zóně na východ od Londýna objevena těla 31 mužů a osmi žen, dvěma z obětí bylo pouhých 15 let.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Policie pokračuje na Mělnicku v pátrání po čtyřměsíčním chlapci

Policie pokračuje v pátrání po čtyřměsíčním chlapci, který se v pátek večer ztratil své matce i s kočárkem v zámeckém parku v Hoříně na Mělnicku. Policie nemá nové poznatky, řekla policejní mluvčí Eva Hašlová. Chlapec má světlé vlasy a modré oči. Na sobě měl modré tričko s krátkým rukávem a teplé zelené dupačky na ramínka. Byl v šedém kočárku s černou spodní částí a hnědou rukojetí. Na místo dnes dorazí poříční oddíl policie, který bude prohledávat okolní řeky. V blízkosti parku je soutok Labe a Vltavy. Policie chce na místě využít i dron.

"Do současné chvíle nemáme žádné nové poznatky a i dnes budeme pokračovat v pátrací akci po pohřešovaném miminku," řekla Hašlová. V pátek se do pátrací akce zapojily desítky policistů, hasiči, ale i vrtulník s termovizí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy