Vícebojaři mají nečekanou posilu. Překážkáře Sajdoka

Zuzana Hronová Zuzana Hronová
14. 1. 2008 21:00
Sajdok zkusil první sedmiboj v životě a vyhrál

Praha - Češi jsou již dlouhá léta národem vícebojařů. Poslední roky se však marně hledá adekvátní nástupce za pomalu končícího Tomáše Dvořáka a za Romana Šeberleho, jehož vrchol bude patrně na OH v Pekingu.

Momentální trojka Josef Karas nedosahuje výkonnosti, která by mu umožnila nahlédnout do světové desítky, Jiří Ryba se zasekl na MS 2001 v Edmontonu, kde skončil šestý. Od té doby se potýká se zraněními a vynechává jednu sezonu za druhou.

Mladší desetibojaři, v čele s Lukášem Paterou (21), zatím rovněž nemají kvality extratřídy a dorosteneckému vicemistrovi světa Jaroslav Hedvičákovi je teprve šestnáct let.

Pomoc slavné české škole možná přijde z nečekaného směru od překážkáře Stanislava Sajdoka. Informovaly o tom v pondělí stránky Českého atletického svazu.

Ten si totiž o víkendu vyzkoušel v pražské Stromovce svůj první halový sedmiboj v životě, a ačkoliv těsně před tím dobral antibiotika, vyhrál. Pravda, na startu chyběla absolutní česká špička.

Sajdokovy možnosti leží mnohem výše

Závodník posbíral 5354 bodů, ale jeho možnosti momentálně leží mezi 5700-5800 body.

Vzhledem k zdravotní indispozici zaběhnul svou hvězdnou disciplínu 60 m překážek za na sebe podprůměrný čas 8,03 vteřin.

STANISLAV SAJDOK

Datum a místo narození: 22.7. 1983, Bratislava 
Oddíl: TJ Dukla Praha
Disciplíny: 110 m př., sedmiboj 
Úspěchy: 2001: MEJ (výška) kvalifikace; 2002: MSJ rozběh; 2002: MSJ (výška) kvalifikace; 2003: ME22 rozběh; 2005: HME (60 m př.) rozběh; 2005: ME22 3.; 2006: HMS 13., ME - 10.
Osobní rekord: 110 m př: 13.68 (2006)

Zdroj: www.atletika.cz

Jelikož kdysi začínal jako výškař, ani s touto disciplínou nemá problémy. Bez potíží dal 209 cm, v jeho nohou je však 212 cm. Velká část pole světových vícebojařů přitom nedá více jak dva metry.

Laťku ve výšce 212 cm překonává Roman Šebrle pouze ve svých nejhvězdnějších okamžicích, třeba na MS 2007 v Ósace nebo během svého stále platného světového rekordu z května 2001 v Götzisu.

Sajdok zůstal daleko za svými možnostmi i v dálce. Jako správného překážkáře ho zdobí ukázkový odraz, takže se může pochlubit osobním rekordem 736 cm. Ve Stromovce však skočil o 60 cm méně, navíc si v posledním pokusu pochroumal kotník.

Díky sprinterským fondům mu nedělá problémy ani šedesátimetrový sprint, i tady má na víc, než předvedl o víkendu (7,08 s).

Co zlepšovat má v nových disciplínách, kterým se doposud více nevěnoval - v tyči a v kouli. Zvláště v tyči jsou většinou začínající vícebojaři rádi, že skok "přežijí". Stanislav Sajdok "přežil" pouhých 370 cm.

Stanislav Sajdok (vlevo) by se ve vícebojařském poli rozhodně nemusel ztrácet (ilustrační snímek).
Stanislav Sajdok (vlevo) by se ve vícebojařském poli rozhodně nemusel ztrácet (ilustrační snímek). | Foto: Zuzana Hronová

V kouli dopadl podstatně lépe, vrhnul 12,43 metrů, svůj osobní rekord.

Překážkář cítí své sedmibojařské rezervy. Na jejich dohánění má čas i ideální prostor. Od podzimu 2007 se totiž připravuje v tréninkové skupině vícebojařů Tomáše Dvořáka. Navíc pilování dalších disciplín obětoval část času na překážky, i když zůstávají jeho prioritou.

Raketový start do reprezentace?

"Určitě nemám individuální trénink v rámci Dvořkovy skupiny. Děláme všichni to samé a trénink je rozmanitý. Žádná křeč, žádný stereotyp," popisuje pro stránky atletika.cz možná nová posila české vícebojařské reprezentace.

O víkendu se byl totiž na pražských závodech podívat Václav Fišer, šéftrenér atletického národního týmu, jenž přemýšlí o nominaci na únorové mezistátní utkání ve Velké Británii. Uzávěrka je už tuto neděli. Výkon přeškolovaného muže nad vysokými ploty se mu velmi zamlouval.  

"Byl jsem se na závodech podívat a je pravda, že Standa Sajdok mi v tuto chvíli vychází jako jeden z členů mužského kvarteta," potvrdil možné pokračování závodníkovy vícebojařské rychlokariéry Fišer. 

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 19 minutami

Na D5 u Žebráku havarovalo až 40 aut. Záchranáři aktivovali traumaplán pro případ více zraněných. D5 je v místě směrem na Prahu neprůjezdná

Zdroj: ČTK
Další zprávy