"Alarmující, a od státu nic neslyšíme." Více než čtvrtina dětí se nevěnuje pohybu

ČTK ČTK
16. 1. 2023 10:47
Více než čtvrtina dětí se vůbec nevěnuje pohybu, ukázal průzkum agentury SANEP, který zadalo Sdružení sportovních svazů ČR. Podíl je dokonce o něco vyšší než v dobách koronavirové pandemie, kdy sportování omezovaly vládní restrikce. Pokud děti sportují, tak je to převážně organizovaně.
Děti na kempu Denisy Helceletové, ilustrační foto.
Děti na kempu Denisy Helceletové, ilustrační foto. | Foto: Kemp vítězů

Předseda Sdružení sportovních svazů ČR Zdeněk Ertl považuje za alarmující, kolik dětí v Česku nesportuje nebo neprovozuje pohybové aktivity. "V době prvního průzkumu v roce 2021 probíhala koronavirová pandemie, což přinášelo určité omezení. Očekávali jsme tak větší návrat do klubů, jenže nastal opak - z 25 procent podíl vyrostl o jedno procento. Stát by už tohle neměl opravdu přehlížet," uvedl v tiskové zprávě.

Světová zdravotnická organizace pro děti doporučuje 60 minut mírné až intenzivní aerobní fyzické aktivity denně. "Má totiž výrazný dopad na zdravý růst a vývoj dětí či mladých lidí. Zlepšuje jejich kondici, myšlení, učení i rozhodovací schopnosti. Jenže od státu tento apel na děti vůbec, ale opravdu vůbec neslyšíme. V některých případech už na to rezignovali také rodiče," uvedl Ertl.

Nedostatek pohybu považuje za jednu z příčin toho, proč česká mládež patří v evropském srovnání mezi tu nejobéznější. Podle údajů ministerstva zdravotnictví má nadváhu či obezitu více než pětina dětí od 11 do 15 let. "Pro čím dál více lidí, a hlavně dětí už není pohyb zcela samozřejmým fenoménem. Tento negativní trend musíme společně s koordinací státu zastavit." apeloval Ertl.

Průzkum ukázal, že alespoň půl hodiny denně provádí menší fyzickou aktivitu jako procházku nebo domácí a jiné práce 57 procent dětí. Naopak více než devadesát procent dětí tráví alespoň hodinu denně na mobilním telefonu, u televize, na počítači nebo hraním her na jiném elektronickém zařízení. Více než 60 procent rodičů jim tento volný čas vůbec neorganizuje.

Rodiče zároveň pochybují o schopnosti svých potomků zvládat krizové situace. Téměř 90 procent z nich si myslí, že děti nejsou na zvládaní krizových situací připravené.

Pro sportování dětí jsou klíčové kluby a jiné sportovní organizace, protože sportovní aktivity s kamarády nebo individuálně jsou u dětí spíše výjimečné. Organizovaně se sportu věnuje 51 procent dětí. "Je z toho patrné, že spontánní sport mizí a největší odpovědnost tak leží na ramenou sportovních klubů, oddílů a adresněji trenérů, cvičitelů nebo instruktorů," dodal Ertl.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 39 minutami

Tržby v malooobchodě loni klesly o 3,6 procenta, o rok dříve stouply

Maloobchodní tržby v Česku se loni meziročně snížily o 3,6 procenta, o rok dříve stouply o 4,4 procenta. V samotném prosinci tržby obchodníků osmý měsíc za sebou v meziročním srovnání klesly. Pokles ale zpomalil na 7,3 procenta z listopadových revidovaných 8,9 procenta.

Pokles tržeb v posledním měsíci roku ovlivnil prodej potravin i nepotravinářského zboží, přičemž tržby za potraviny se dostaly na nejnižší hodnotu od roku 2001, tedy od začátku zjišťování. Vyplynulo to z informací, které na webu zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ).

Za celý rok 2022 se tržby za potraviny meziročně snížily o 5,1 procenta a za nepotravinářské zboží o 2,9 procenta. Za pohonné hmoty obchodníci utržili podle ČSÚ o 1,5 procenta méně než v roce 2021 a za prodej a opravy motorových vozidel o 4,2 procenta méně.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Při sesuvech půdy v jižním Peru zemřelo nejméně 36 lidí

Nejméně 36 lidí zemřelo v jižním Peru při sesuvech půdy, které byly způsobeny vytrvalými dešti. Uvedla to agentura AP s odvoláním na místní úřady.

Wilson Gutiérrez, představitel civilní obrany v okrese Mariano Nicolás Valcárcel, řekl místnímu rádiu, že v odlehlé části okresu bylo nalezeno 36 těl. Mezi mrtvými je pět lidí z dodávky, kterou strhl do řeky příval bahna.

V důsledku povodní a sesuvů půdy je podle civilní ochrany neobyvatelných 630 domů.

Zdroj: ČTK
Další zprávy