Veterán Bauer se opět zranil a nestihne start Světového poháru

ČTK ČTK
23. 11. 2015 17:18
Český lyžař Lukáš Bauer musí vynechat úvodní závody Světového poháru, protože si v přípravě ve švédském Gällivare zranil žebra.
Lukáš Bauer.
Lukáš Bauer. | Foto: Úsek běžeckých disciplín SLČR

Praha - Běžec na lyžích Lukáš Bauer vynechá úvodní závody Světového poháru ve finském Kuusamu, kde v pátek začne soutěžní sezona. Důvodem je zranění žeber, které si přivodil na tréninku ve švédském Gällivare.

Bauer má za sebou kvalitní letní přípravu, ale koncem října si zlomil palec levé ruky. Stříbrný medailista z klasické padesátky teprve minulý týden sundal sádru a chystal se na úvod sezony, ale dva dny poté upadl při tréninku.

Bauer zariskoval a spadl

"Neukončil jsem smolnou šňůru a rozsekal jsem se," řekl Bauer. "Je to smůla. Jeli jsme v tréninku sprint, já jsem se chtěl pořádně rozzávodit, tak jsem se tam strkal s Dušanem (Kožíškem), a když mi odjížděl, zariskoval jsem," vyprávěl Bauer. Při sjezdu upadl na hranu hromady umělého sněhu a narazil si stehenní sval a hlavně bok.

Vážnějším potížím nic nenasvědčovalo, ještě dva dny po nehodě Bauer trénoval. Ale potom ho při jednom ze záběrů při tréninku rychlosti píchlo v oblasti žeber. "Koňary mi nevadily, ale v těch žebrech mě píchlo dost. Nebyl jsem schopen jet svižně," řekl Bauer.

Šel proto hned ve Švédsku na vyšetření, které nepotvrdilo zlomeninu. Dal si den volna, což mu prý pomohlo, nikoliv však zásadně. "Už s tím zlomeným palcem to bylo na hraně, jestli Kuusamo stihnu. A pak místo toho, abych doháněl rychlé tréninky, seděl jsem doma na zadku," konstatoval Bauer.

Bauera čekají vyšetření

Koupil si proto letenku a odjel se dát dohromady do České republiky. "Než čekat v Gällivare, jestli to za tři dny přejde, tak jsem se rozhodl, že poletím domů," vysvětlil Bauer. Po příletu se hned vydal za fyzioterapeutem Pavlem Kolářem, kde ho ještě čekají další vyšetření. "A potřebuju vědět, co se s tím dá dělat, aby to co nejdřív odeznělo, abych s tím mohl trénovat a neublížil tomu," prohlásil.

Vážně ohrožen je proto také úvodní díl série dálkových běhů Ski Classics, která o dalším víkendu začne závodem La Sgambeda v italském Livignu. "Nejspíš je to taky pasé, jedině, že by se to dalo nějakým zázrakem rychle dohromady. Ale nechci předbíhat," řekl.

Nechce překážet dalším

Ze Švédska odjel i proto, aby nezabíral místo ve startovní listině některému z mladých českých závodníků, kteří mohou sbírat zkušenosti, když on není úplně fit. "Nechci to zveličovat, nejsem na umření, ale není to na závodní lyžování. Sice se z toho nehroutím, ale problémem je každý vynechaný závod, zvlášť tady minitour, ale co můžu dělat," pokrčil rameny.

V nové sezoně má však jiné cíle - Tour de Ski na přelomu roku a závody v Novém Městě na Moravě v druhé polovině ledna. "To je hlavní, to se musím dát do pořádku. Nechci se jen účastnit," dodal osmatřicetiletý lyžař.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 1 hodinou

Ve věku 93 let zemřel předseda Klubu dr. Milady Horákové a bývalý politický vězeň František Šedivý

Ve věku 93 let zemřel v úterý večer dlouholetý předseda Klubu dr. Milady Horákové František Šedivý. Za klub to ve středu oznámil Jiří Bulan. Šedivý za války spolupracoval s odbojem, po únoru 1948 strávil 12 let v komunistických věznicích a lágrech. Po listopadu 1989 působil také jako místopředseda Konfederace politických vězňů ČR. O svém životě napsal několik knih.

Šedivý podle Bulana zemřel po dlouhé nemoci. Poslední rozloučení se uskuteční v rodinném kruhu, veřejnost se bude moci se Šedivým rozloučit, jakmile to umožní situace s epidemií koronaviru, napsal.

"Mnoho let svého života se potýkal s totalitou, ale ani dlouholeté věznění v komunistických lágrech ho nezlomilo, stále si uchovával svůj cit pro spravedlnost a obdivuhodný smysl pro humor," uvedl Bulan. Šedivý podle něj byl masarykovec, spisovatel, křesťan, milovník přírody a myslivec, výborný řečník a především laskavý člověk. "Patřil také k těm, díky jejichž úsilí mohla být obnovena činnost České obce sokolské. A významnou měrou se zasloužil i o vznik pražského Gymnázia Milady Horákové v roce 2009," dodal Bulan.

Zdroj: ČTK
Další zprávy