Veslařům začala sezona, v Praze kralovali Synek a Antošová

ČTK Sport ČTK, Sport
23. 5. 2020 14:45
Netradičně až koncem května začala veslařům sezona. Čeští reprezentanti měli původně nyní startovat na Světovém poháru v Lucernu, který však byl kvůli pandemii koronaviru zrušen. Ondřej Synek a spol. se tak představili v distančních závodech na šest kilometrů v Praze.
Ondřej Synek na MS 2019 v Rakousku
Ondřej Synek na MS 2019 v Rakousku | Foto: ASC Dukla/Ivana Roháčková

"Už jsem tenhle závod jel, poprvé v roce 2000 jako čerstvý chlap. Několikrát jsem vyhrál, ale mockrát jsem ho nejezdil, protože normálně se jezdí na začátku dubna a to se vždycky teprve rozjíždím. Teď byl termín mnohem lepší," řekl Synek ČTK a Právu. Podle očekávání závod O cenu Jaroslava Ondráka bez problémů i tentokrát vyhrál.

Pětinásobný mistr světa se stejně jako většina veslařů na závod těšil a bral ho jako příjemné zpestření tréninků. "Super, že jsme mohli jet. Už to bylo dlouhý. Jak nám odložili olympiádu, tak to jednu chvíli vypadalo, že rok navíc bude nekonečný. Takhle aspoň máme šanci závodit u nás. Je dobré, že když člověk trénuje, může to vyzkoušet a prodat," uvedl Synek.

Sedmatřicetiletý veslař se chce letos i s ohledem na olympijské hry v Tokiu věnovat závodům na dvojskifu. Dnes změřil síly i se svým novým parťákem Jakubem Podrazilem, kterého porazil o 22 sekund.

"Startoval hned za mnou, tak jsem se bál, aby mě nedojel, což se naštěstí nestalo. Říkal mi, že jestli se to stane, tak už spolu do dvojskifu nesedneme," pousmál se Podrazil, jenž si nově zvyká na závodění se dvěma vesly.

Dosud se věnoval nepárovým disciplínám. "Největší problém mi dělá balanc. Loď je uzoučká, doteď jsem jezdil na dvojce, která je mnohem širší. Musím najezdit tisíc kilometrů, abych se cítil komfortněji. Zatím se klepu, ale myslím, že to směřujeme dobře," řek Podrazil, který nakonec obsadil třetí místo.

"Na skifu jsem jel po deseti letech, takže jsem to čekal horší. Nakonec jsme si to docela užil," dodal.

Prestižní souboji svedly i nejlepší české veslařky Kristýna Fleissnerová a Lenka Antošová, která potvrdila roli favoritky.

"Měla jsme trošku obavy ze vzdálenosti, tak jsem asi jela nižší frekvencí," přiznala Fleissnerová, která byla nakonec třetí o 25 sekund za vítězkou. "Jsem závodní typ, takže jsem ráda, že to trošku osvěžilo trénink. Byla bych ale radši, kdybych měla soupeře vedle sebe. Jak jedeme s minutovým odstupem, tak nejste v kontaktu a spíše si hlídáte toho za sebou a odhadujete, zda je za vámi o tu minutu," uvedla Fleissnerová.

Antošová byla spokojená, že si konečně mohla zazávodit. "Bylo to po dlouhé době, takže to bylo dost náročné. Trošku jsem zapomněla, že je veslování tak těžké. Ještě na takhle dlouhé trati. Ale líbilo se mi to," řekla. Výsledky podle ní nebyly tak důležité. "Něco mohou napovědět, ale rozhodně to neukáže, kdo jak na tom bude na dvoukiláku, který bude rozhodující," uvedla Antošová.

Součástí závodu byla i netradiční otočka. Veslaři startovali před pořádající Slavií a po třech kilometrech se vraceli zpět. "Měla jsme z ní trošku strach, protože mi fakt nejde. Pamatuji si, že když ještě závodila ségra, tak ta loď otočila jako nic a dala mi jen na otočce 20 vteřin. Nakonec to ale nebylo tak hrozné, doufám," řekla Antošová, která trochu bojovala i s tratí.

"Musí se tady jet hodně u břehu a strachovala jsem se, abych to někam nenarvala. Když jsem jela v tréninku, tak tam pokaždé něco bylo a vždy to bylo něco jiného. Nedokázala jsem si natrénovat stopu," přiznala Antošová.

 

Právě se děje

před 25 minutami

Anderson, Ozon, McQueen. Festival v Cannes zveřejnil výběr filmů pro letošní ročník

Nové filmy amerického režiséra Wese Andersona, francouzského Françoise Ozona či britského Steva McQueena jsou součástí oficiálního výběru 56 snímků pro letošní ročník mezinárodního filmového festivalu v Cannes. Filmový svátek se letos v květnu nekonal kvůli koronavirové pandemii, pro snímky je ale zařazení na jeho program prestižním oceněním, uvedla agentura AFP. Žádný český film se do výběru neprobojoval.

Na seznamu oficiálního výběru se nachází Andersonův film The French Dispatch (Francouzská spojka), Ozonův Eté 85 (Léto 85), britský filmař Steve McQueen má ve výběru snímky hned dva - Lovers Rock (Skála milenců) a Mangrove (Mangrovník).

Žádný český film v letošním oficiálním výběru festivalu nefiguruje. Ze zemí střední a východní Evropy zde mají své zástupce pouze Litva (film Soumrak režiséra Šarunase Bartase) a Bulharsko (snímek Únor od režiséra Kamena Kaleva).

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Policista, který zabil George Floyda, bude obviněn z vraždy druhého stupně

Generální prokurátor Minnesoty Keith Ellison zvýší obvinění bělošského policisty Dereka Chauvina z vraždy neozbrojeného černocha George Floyda z třetího na druhý stupeň, za což mu hrozí delší vězení. Vznesena budou obvinění také proti třem dalším policistům, kteří byli na místě a kteří po incidentu dostali výpověď. Informoval o tom dnes americký list Star Tribune.

Šestačtyřicetiletý Floyd zemřel poté, co mu Chauvin skoro devět minut 25. května při zatýkání klečel na krku. Nahrávka incidentu obletěla celý svět a v USA spustila vlnu protestů proti rasově motivované policejní brutalitě, které v místech provázelo rabování a vandalismus.

Čtyřiačtyřicetiletý Chauvin dostal minulý týden výpověď a byl obviněn z vraždy třetího stupně a zabití druhého stupně. Nyní ho prokurátor podle tisku chce obvinit z vraždy druhého stupně, za kterou by mohl dostat až 40 let za mřížemi, což je o 15 víc než maximální trest za vraždu třetího stupně.

Zdroj: ČTK
Další zprávy