Veslaře zaskočilo bulharské menu. Mám rád grilování, ale tohle je moc, smál se Synek

Marek Janoš Marek Janoš
15. 9. 2018 12:40
Jednotvárný bulharský jídelníček pobavil české veslaře. Pro Ondřeje Synka se ale mnoho nemění, před závodem si opět dá vítězná vajíčka.
Ondřej Synek.
Ondřej Synek. | Foto: Ivana Roháčková/ASC DUKLA

Plovdiv (od našeho zpravodaje) - Čeští veslaři si na letošním mistrovství světa musí zvykat na specifika pořádajícího Bulharska. Nejvíc je zaskočilo místní jídlo a větrný kanál, na kterém ale nejsou vlny.

Šéfkuchaři hotelů v bulharském Plovdivu si se skladbou jídelníčku pro špičkové sportovce hlavu příliš nelámali. Veslařům připravili místní klasiku. "První den jsme dostali jen samé klobásky. To samozřejmě není pro sportovce ideální," podivoval se skifař Ondřej Synek.

Pětinásobného mistra světa zaskočilo, když se stejné menu objevilo na talířích sportovců i v dalších dnech. Situaci ale vzal s nadhledem sobě vlastním. "Já mám grilování rád, ale klobásy každý den jíst opravdu nemusím," smál se.

Místní strava byla častým tématem hovorů českých závodníků. "Opravdu, na výběr byly jen klobásy," potvrdil háček dvojky bez kormidelníka Lukáš Helešic. "Chtěl jsem po nich před závodem třeba nějakou zeleninu, ale paní mi říkala jen: No, no, sorry!’" převyprávěl Synek příhodu z hotelu.

Vlastního kuchaře si s sebou reprezentace nevozí. "S jídlem to mohlo být trošku lepší, ale maličko jsme si postěžovali a už se to zlepšilo," svěřili se reprezentanti.

V ústraní na okraji města se pod rezivějícími stožáry nefunkčního osvětlení plovdivského atletického stadionu rozkládá veslařský kanál. Stadion funguje, i když tomu jeho chátrající zevnějšek nenapovídá. Beton je odrolený, konstrukce reziví, střecha je místy neúplná. Kanál ze stejně doby je v lepší kondici.

Plovdiv je druhé největší bulharské město, počtem obyvatel srovnatelné s Brnem. Od ostatních větších evropských sídel se liší jen jedenáctimetrovou sochou sovětského vojáka Aljoši, která shlíží na Plovdiv z kopce nad městem.

Plovdiv se pyšní největším sportovním komplexem v zemi, jehož součástí je kromě několika fotbalových hřišť, sportovních hal, tenisových kurtů a bazénů právě i veslařský kanál.

Místní kanál má svá specifika, která veslaři pocítili především ve středu, kdy pořadatelé zrušili prakticky celý odpolední program kvůli silnému větru. Vodní hladina ale byla klidná. "To jsem ještě nikdy nezažil. Prakticky nejsou vlny, ale poryvy větru jsou fakt silné," divil se zkušený Synek. Závodníci se shodli, že zrušení závodění pro daný den bylo správné.

"Je to rychlý kanál. Často tu fouká odzadu a jezdí se tu hodně dobré časy," měřil hladinu zkušeným pohledem trenér Milan Doleček starší, zatímco lodě opouštěly kanál kvůli neobvyklému bočnímu větru.

Ten vanul ze zalesněného břehu kanálu, takže lodě skryté v závětří jezdily výrazně lepší časy, než jejich soupeři v drahách se silným větrem. "Je dobře, že to zrušili. Nebylo to podle výkonnosti, ale podle toho, kdo jel v jaké dráze," shodli se čeští veslaři. "Moje roky zkušeností mě už v takových situacích nechávají klidným. Nic s tím neudělám," konstatoval klidně Synek.

Ať už je jídelníček v pořadatelské zemi mistrovství světa jakýkoli, jeden rituál se nemění. Každé ráno před závody snídá Synek vajíčka. "Už několik let, pravidelně," prozradil. "Nedráždí mi to žaludek. Nasnídám se a jdu na ně," pravil odhodlaně.

Na kanálu podél řeky Maricy se pokusí v neděli zaútočit na šestý titul mistra světa, který by z něj učinil historicky nejúspěšnějšího skifaře v dějinách veslování.

 

Právě se děje

před 26 minutami

Lang facebookovým příspěvkem o Zemanovi nespáchal trestný čin, potvrdil soud

Bývalý jesenický radní Martin Lang (dříve ODS), který čelil obžalobě kvůli facebookovému příspěvku o prezidentovi Miloši Zemanovi, nespáchal trestný čin. Květnové rozhodnutí Obvodního soudu pro Prahu 8 na konci července pravomocně potvrdil odvolací pražský městský soud. Vyplývá to ze soudní databáze. Na sociální síti Lang loni v dubnu na adresu Zemana mimo jiné napsal, že "je druhý Hitler a je nutné ho podřezat jako svini". Soud v květnu rozhodl, že šlo maximálně o přestupek, případ proto předal úřadu Městské části Prahy 8.

Langa státní zastupitelství obžalovalo za podněcování k trestnému činu, hrozilo mu až dvouleté vězení. Žalobkyně pro něj navrhovala peněžitý trest. Bývalý radní u soudu nepopřel, že na svém soukromém profilu příspěvek zveřejnil, odmítl však, že se dopustil trestného činu. Podle svých slov pouze naplňoval svá ústavní práva.

Lang loni reagoval svými výroky na sociální síti na to, že Zeman souhlasil se zdaněním náhrad vyplácených církvím. Poslance, kteří pro zdanění náhrad hlasovali, Lang označil za "proradná prasata", která je dovoleno a nutné zabíjet.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 28 minutami

Ve věku 83 let zemřel severoirský umírněný politik John Hume, který za svou úlohu v severoirském mírovém procesu obdržel Nobelovu cenu za mír

Ve věku 83 let zemřel severoirský umírněný katolický politik John Hume, který za svou úlohu v severoirském mírovém procesu obdržel v roce 1998 Nobelovu cenu za mír. Informovala o tom agentura Reuters s odvoláním na Sociálnědemokratickou a labouristickou stranu (SDLP), kterou Hume založil a dlouhá léta vedl. Hume získal Nobelovu cenu společně s vůdcem probritských unionistů Davidem Trimblem. V minulosti byl rovněž poslancem Evropského parlamentu a parlamentu Spojeného království.

Zdroj: ČTK
před 33 minutami

Začíná festival Prague Pride. Pražští radní vyvěsili duhovou vlajku na znamení jeho podpory

Vedení pražského magistrátu podpořilo festival Prague Pride vyvěšením duhové vlajky na budovu Nové radnice. Desátý ročník festivalu, který má přiblížit život leseb, gayů, bisexuálů a transexuálů (LGBT+), nabídne od pondělí přes stovku akcí. Mnohé z nich se však kvůli koronaviru uskuteční on-line.

"Praha se tak otevřeně přihlásila k toleranci všech menšin, ať už sexuálních nebo jiných. Chceme tak ukázat, že je Praha moderní metropole, kde se všem žije dobře a nikdo není perzekuován pro to, kým je," řekla k vyvěšení vlajky radní Hana Třeštíková (Praha Sobě).

Radní Vít Šimral (Piráti) dodal, že to, že magistrát vyvěšuje barevnou vlajku, nijak nenarušuje hodnoty tradiční společnosti nebo rodiny, jak říkají kritici. Vyjádřil přání, aby se sociální bubliny lidí, kteří sexuální menšiny neuznávají, zmenšovaly a lidé nebyli kritizováni a diskriminováni za to, koho milují.

Zdroj: ČTK
Další zprávy