Veselý: V Pekingu to bude velká a vyrovnaná oštěpařská bitva

Jaroslav Pešta Jaroslav Pešta
11. 8. 2015 12:41
Před dvěma lety si oštěpař Vítězslav Veselý přivezl z mistrovství světa v Moskvě zlatou medaili a také tento týden odlétá na šampionát do Pekingu s reálnými nadějemi na medailové umístění.
Vítězslav Veselý.
Vítězslav Veselý. | Foto: Reuters

Praha - Před dvěma lety si oštěpař Vítězslav Veselý přivezl z mistrovství světa v Moskvě zlatou medaili a také tento týden odlétá na šampionát do Pekingu s reálnými nadějemi na medailové umístění.

„Budu spokojen s kvalitním výkonem, s kterým se poperu o některý z cenných kovů,“ netajil v pořadí čtvrtý oštěpař v letošních světových tabulkách v rozhovoru pro Aktuálně.cz

Při obhajobě titulu mistra světa je atlet ve výhodě, nebo je to spíš složitější role?

Pro mě to může být příjemné, nemusím si nic dokazovat, když už se mi to jednou povedlo. Může to být i výhoda vůči mladíkům, kteří mohou být přemotivováni. A navíc bez zkušeností z velkých závodů, což hraje nemalou roli. Půjde hlavně o to, abych nedělal zbytečné chyby, ale pod nějakým tlakem nejsem.

Jak jste spokojen s letošními výkony a výsledky?

Zatím mohu mluvit o své nejlepší sezoně. Jsem v čele seriálu závodů v Diamantové lize a především mě těší stabilní vyrovnané výkony. Tato jistota s výkony přes 85 metrů přináší i potřebný klid. Tyto vlastnosti je potřeba na šampionátu uplatnit především v kvalifikaci, která je vždy velice ošemetná. V pouhých třech pokusech se může stát lecos, například po jednom přešlapu a jednom nepovedeném hodu hrozí vyřazení.

Co prozrazuje vás zdravotní stav?

Letos mě nejvíc zlobilo tříslo, ale po posledním závodě jsem si ho zatejpoval a už si nemám na co stěžovat. Příprava v Nymburku proběhla v pohodě, podle původních představ.

Před šampionátem tedy nemáte z ničeho nějaké obavy?

Snad jen z dlouhé závodní přestávky. Poslední závod jsem absolvoval 23. července a v Pekingu se představím až 24. srpna v kvalifikaci a snad i o dva dny později ve finále. Tento nezvykle dlouhý půst může hrát určitou roli.

Obavy z aklimatizace nemáte?

V Pekingu jsem byl už dvakrát, znám i stadion a mám rád i tamější asijskou atmosféru. Nevadí mně ani očekávané vedro, ostatně letos tam pojedeme z Česka na vysoké teploty dobře připraveni.

Co byste řekl na adresu dalších dvou českých oštěpařů Jakuba Vadlejcha a Petra Frydrycha?

Oba jsou v letošních světových tabulkách v elitní desítce, což je velice dobré. Teď to chce projít už zmíněnou ošidnou kvalifikací, aby v příjemné náladě před finále byla celá naše oštěpařská parta v čele s trenérem Janem Železným.

S čím byste byl v Pekingu spokojen?

Když potvrdím současnou dobrou formu a budu bojovat o medaili. Už dnes však vím, že to bude o hlavě, o psychice a odpovídajícím zdravotním stavu.

A které soupeře považujete za největší?

Všechny, kteří jsou v tabulce zatím přede mnou. Tedy Keňan Yego, dále Walcott z Trinidadu a starý známý Fin Pitkämäki. To však neznamená, že všichni ostatní jsou outsideři. Bude to velká, kvalitní a myslím i vzácně vyrovnaná bitva.

 

Právě se děje

před 36 minutami

Afghánec, který vraždil v Rakousku u hranic s Českem, dostal doživotí

Afghánského žadatele o azyl, který loni v říjnu v severorakouské obci Wullowitz u jihočeských hranic ubodal dva lidi, dnes poslal soud v Linci na doživotí do vězení. Informovala o tom agentura Reuters. Případ vyvolal velkou pozornost nejen v Rakousku, ale také v Česku. Zpočátku totiž nebylo vyloučeno, že Afghánec se pokusí utéct do Česka, proto byla česká policie v pohotovosti.

Soudní porota uznala vinu 33letého Afghánce jednomyslně. Verdikt ale není pravomocný, odsouzený se odvolal. Soud vedle doživotního trestu nařídil muži zaplatit za citovou újmu rodinám obou zavražděných částky v rozmezí 5000 až 10 000 euro (až 266 000 korun). I proti těmto nárokům se chce Afghánec podle APA odvolat.

Jako polehčující okolnost soud uznal přiznání muže, za přitěžující naopak to, že se naráz dopustil tří trestných činů. Vedle dvou vražd, které soudce označil za velmi brutální a chladnokrevné, se Afghánec za použití zbraně zmocnil auta jedné z obětí.

Afghánec nejprve nožem zabil pracovníka ubytovny pro žadatele o azyl a poté při útoku ubodal místního zemědělce, s jehož autem odjel. Krátce poté ho policie dopadla v Linci. Úřady ubytovnu ve Wullowitzu, ve které žilo asi dvacet žadatelů o azyl a ve které v minulosti bydlel i útočník, nechaly mezitím uzavřít, což požadovali obyvatelé obce.

Zdroj: ČTK
před 40 minutami

Policie odložila trestní oznámení podané Středočeským krajem kvůli zprávám o rouškách

Policie odložila trestní oznámení podané krajem kvůli zprávám o nedostatku roušek u středočeských záchranářů. Jermanová rozhodnutí policie respektuje.

Zdroj: ČTK
Další zprávy