Veselý sklízí v NBA chválu. Teď se basketbalem baví

ČTK ČTK
10. 1. 2014 14:44
Bavit se basketbalem. Tohoto hesla se momentálně drží jediný Čech v NBA Jan Veselý a vyplácí se mu to.
Jan Veselý brání LeBrona Jamese
Jan Veselý brání LeBrona Jamese | Foto: Reuters

Washington - Bavit se basketbalem. Tohoto hesla se momentálně drží jediný Čech v NBA Jan Veselý a vyplácí se mu to. V posledních třech zápasech se zařadil mezi opory Washingtonu Wizards a svými výkony se snaží dokázat, že má na to, aby od trenéra Randyho Wittmana dostával více prostoru.

Veselý v duelech s Golden State, Charlotte a New Orleans zaznamenal v průměru 8,7 bodu a 6,3 doskoku a 2,3 bloku na zápas. Pro tým byl užitečnější než člen základní sestavy Trevor Booker. Na konci prosince se přitom Veselý stěží dostával na hřiště.

"Těší mě to. Snažím se být připravený, abych využil svou šanci, až přijde. Snažím se hrát svou hru a nepřipouštět si tlak. Prostě se chci basketbalem bavit," cituje Veselého deník Washington Post.

Český reprezentant zazářil zejména v utkání s New Orleans Pelicans 12 body, což byl jeho třetí nejlepší výkon během tří sezon v NBA. "Veselý překvapil úplně všechny," řekl trenér Pelicans Monty Williams.

Pomohla mu záměna střídání

Veselému ke skvělému výkonu pomohl i pivot Marcin Gortat, který nerozuměl pokynům trenéra Wittmana a ve druhé čtvrtině popletl střídání. Díky tomu Veselý zůstal na hřišti a mohl zasmečovat po lobu Johna Walla či proměnit střelu přes hlavu.

"Pokazil jsem střídání. Trenér na mě koukal, jako bych byl hlupák, ale já prostě neslyšel jeho pokyny," řekl Gortat, který místo Veselého ukázal při střídání na Neného. "Ale nakonec se ukázalo, že bylo dobře, že Jan zůstal ve hře," dodal Gortat.

Právě polský pivot patří mezi největší kamarády Veselého v týmu. Jako Slované se spolu nejlépe dorozumí, ovšem nepoužívají polštinu ani češtinu, ale srbštinu, kterou se Veselý naučil při angažmá v Partizanu Bělehrad. A i Gortat ji také plynně ovládá.

"Polák a Čech mluví srbsky. Chápu, že to může vypadat vtipně," řekl Veselý. "Marcin mi hodně pomáhá. Vzájemně se podporujeme, když se nám něco povede. Opravdu je dobré mít ho poblíž," dodal.

Je to černoch v bílém těle

Společně také absolvují individuální tréninky. Právě Gortat mu vštěpuje, aby byl v útoku více agresivní. A Veselý to začal plnit. Zatímco v průběhu sezony měl téměř vždy maximálně tři střely na koš, v posledních třech duelech to bylo 7, 4 a 8 pokusů. Stále jde hlavně o střely z bezprostřední blízkosti a smeče, ale na Veselém je vidět, že odhodil ostych.

"Říkám mu, aby chodil na hřiště se bavit. A také musí přestat neustále někam posílat míč, ale musí mít v hlavě, že chce zkusit skórovat," řekl Gortat. "Potřebujeme hráče jeho typu, který přinese do hry tolik energie. Tento rok je pro něj hodně důležitý a jsem rád, že do toho dává všechno," dodal.

Vedení Wizards neuplatnilo opci na příští sezonu, a tak Veselý bude od léta volným hráčem. Podle deníku Washington Post však mají Wizards zájem domluvit se s Veselým na nové smlouvě.

Spoluhráči chválí Veselého za jeho atletičnost, kterou uplatňuje zejména u efektních smečí. "Je to jeden z nejatletičtějších hráčů v lize. Vím, že když mu to hodím ke koši, tak všechny předběhne a zasmečuje," řekl kapitán Wall. "Z tréninku vím, že je schopný dělat pod košem šílené věci. Je jak černoch v bílém těle. Nikdy jsem neviděl bělocha takto skákat," dodal Gortat.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy