Veselý: Cokoliv jiného než zlato by pro mě bylo zklamání

Jaroslav  Šindelář Jaroslav Šindelář
30. 7. 2013 19:30
Zlato, nebo nic. Takový postoj zaujal nejlepší oštěpař Vítězslav Veselý před mistrovstvím světa v Moskvě, které odstartuje 10. srpna.
Příprava českých atletů před MS 2013 (Vítězslav Veselý)
Příprava českých atletů před MS 2013 (Vítězslav Veselý) | Foto: CPA Eduard Erben

Nymburk - Zlato, nebo nic. Takový postoj zaujal nejlepší český oštěpař Vítězslav Veselý před mistrovstvím světa v Moskvě, které odstartuje 10. srpna.

Podle jeho trenéra, trojnásobného olympijského vítěze a světového rekordmana Jana Železného, se stal z třicetiletého závodníka vyzrálý závodník, který svou výkonnost udržuje po celou sezonu.

I proto si prý může dovolit slova o tom, že všechno ostatní než titul mistra světa by pro něj byl zklamáním.

"Vítěz je jen jeden, historie si pamatuje jen mistry světa. Získáte buď všechno, nebo nic. kteří berou všechno. A já si pro to půjdu," řekl Veselý novinářům během tréninku ve sportovním areálu v Nymburce.

Víťo, před Hrami v Londýně jste mluvil o medaili, teď jen o zlatu, v čem se změnilo Vaše myšlení?
Žádný člověk na sebe nechce vytvářet tlak, ale tak to je. Jen zlatá se zapíše do historie. Zlato bere všechno. Když jdu do závodu, nechci být druhý, když vím, že to není to nejlepší. Tak si to v hlavě nemaluju. Medaile nebude sice propadák, ale mě zajímá jen vítězství.

Loni jste ale takhle sebevědomý nebyl...
Člověk chce vždycky vyhrát, ale až teď vám to říkám. Samozřejmě, když jsem se dostával do špičky, tak jsem chtěl hlavně medaili. Ale průběh sezony mi dodává sebejistotu, že o to zlato můžu bojovat, Nevím, proč bych si to měl stavět níž. Řekl jsem to, vytvářím si na sebe tlak, ale je to tak.

Nakolik Vám pomohly zmíněné triumfy v Diamantové lize?
Prošel jsem si vrcholnými akcemi, hodně jsem toho zažil, takže k tomu už přistupuji jinak. Dřív jsem byl z Diamantové ligy vyplesklej a nervózní, teď už to tak neřeším. Už to pro mě není takové haló, zkušenosti mi uklidňují hlavu. Dostávat dobré rady je fajn, ale tělo potřebuje zažít zkušenost.

Nakolik Vám tyto zkušenosti chyběly v Londýně?
Myslím, že tam to nebylo o hlavě. Stresové situace mi pomáhají, ale tam už to asi bylo nadmíru. Byl to stres dlouhou dobu. Srazilo mě to dolů, byl jsem unavený a nedokázal jsem to ze sebe vyždímat. Teď jsem z toho ponaučený, musím si pohlídat, abych dobře spal, vnitřně to tolik neprožíval. Ale kdybych v Londýně vyhrál, kdo ví, jak by se to letos vyvíjelo. Každá zkušenost je k něčemu dobrá.

Myslíte, že by Vám pomohl psycholog?
Před olympiádou jsme na tom pracovali s paní Šauerovou, abych neprožíval a neřešil moc věcí najednou, jiný problém tam nebyl. Spíš mám problémy se spánkem a dlouhodobým stresem. Psycholog mi může něco říkat, ale já věřím spíš sobě, vyřeším si to uvnitř sám se sebou. Pokud to nedopadne dobře v Moskvě, tak už asi je něco špatně, budu to muset nějak řešit. Ale hlavně jsem to já, kdo si to sám musí v hlavě srovnat.

A nakolik Vám pomůže Jan Železný?
Určitě to hraje velkou roli, beru jeho informace hodně vážně. On to ale prožíval ze své pozice, každý to má jinak. Trenér může radit, dávat ty nejlepší informace, ale je na mě, jak to využiju, jak s tím naložím. Tohle umí výborně Bára (Špotáková), proto je šampionka.

Když už jsme u Báry, jak jste vnímal její návrat do vaší tréninkové skupiny?
Chodí ráno běhat, je vidět, že jí to chybělo. Říkali jsme si, že by na MS mohla jet, docela by soupeřky asi vystrašila. Viděl jsem ji házet, pro ni je to přirozený pohyb, nic z toho neztratila, je to pěkné se na ni dívat. Nebude mít problém se vrátit.

Kdybyste hodil 90 metrů, ale nevyhrál jste titul, byl byste spokojený?
Kdybych hodil 85 a vyhrál, to by bylo v pohodě. Ale hodit 90 a prohrát, to si moc nedokážu představit. To by bylo spíš zklamání. I když bych prohrál po boji, lépe bych se s tím vyrovnával.

Dnes jste běžecký trénink rychle ukončil. co se stalo?
Půjdu to zítra, nic se neděje, dnes jsem se jen neodvážil jít intenzivnější trénink. Myslím si, že to jsou jen zatažené svaly, které dělají neplechu. Vrhneme se na to s fyzioterapeutem, dokáže to rozbombardovat. Nemá smysl to pokoušet. Zdraví je přednější, nechci si zadělat na větší problémy. Nemám tam nikde zánět, to je hlavní.

Vaše nedávné problémy s achilovkou a dřívější problémy s kolenem ale byly horší, že?
Člověk má tělo vyšpikované, projeví se sebemenší disbalance, ale musím to zaklepat, jsou to drobnosti, oproti tomu, co jsem míval v minulých letech.

Nakolik Vám při tréninku vadí současné vysoké teploty?
Spíš mi to vadí v noci než při tréninku, moc se v tom spát nedá. Dokonce jsme chodili do studeného bazénku. Podle mě to je nejstudenější voda v Nymburku a v okolí. Na druhou stranu jsou ale svaly rozehřáté, neztrácejí napětí. Kdyby bylo teplo v Moskvě, vůbec bych se nezlobil. Nesmějí tam být ale požáry jako před dvěma lety.

Jak předloni na MS v Tegu, tak loni v Londýně jste skončil čtvrtý. Nebojíte se nějakého prokletí?
Do třetice bych to opakovat nechtěl. Je to zajímavě rozehrané, ale může do toho promluvit víc lidí než (Dimitrij) Tarabin a (Teero) Pitkämäki, rozhodně se tím nenechám rozhodit. Mistrovství světa je velká motivace a já se soustředím jen na sebe. Rozhodně to nebude moje one man show, jak to mohlo vypadat podle letošních závodů.

Kvalifikace je na programu v 9:30 místního času, nebojíte se toho?
Tam se nic nevytaktizuje, budu muset do toho jít naplno od prvního pokusu. A jestli to zase odletí? Co nadělám. Musím si to pak srovnat v hlavě.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 7 hodinami

Házenkáři Španělska vyhráli na ME i pátý zápas a míří do semifinále

Házenkáři Španělska vyhráli na mistrovství Evropy i pátý zápas a jsou blízko postupu do semifinále. Dvojnásobní úřadující šampioni dnes ve svém druhém duelu ve čtvrtfinálové skupině v Bratislavě porazili Rusko těsně 26:25.

Španělé, kteří byli v základní skupině jediným přemožitelem českého týmu, byli dnes blízko první bodové ztrátě na turnaji. Rusko ve 41. minutě vedlo 22:18 a krátce před koncem měl ještě šanci vyrovnat ze sedmičky Igor Soroka, ale trefil tyč. Nejlepším střelcem vítězů byl se sedmi góly Agustín Casado.

Mistři Evropy z let 2018 a 2020 vedou tabulku skupiny II s plným počtem šesti bodů před čtyřbodovými Švédskem a Norskem. Vicemistři světa Švédové, kteří se dostali do čtvrtfinálové fáze po remíze s českým mužstvem v závěrečném utkání základní skupiny, porazili jednoznačně 28:18 poslední Polsko. Norsko zdolalo 28:23 koronavirem zdecimovaný tým Německa.

Mistrovství Evropy házenkářů - čtvrtfinálová skupina II v Bratislavě:

Rusko - Španělsko 25:26 (11:12), Polsko - Švédsko 18:28 (6:14), Německo - Norsko 23:28 (12:14).

Tabulka:

1. Španělsko 3 3 0 0 87:76 6
2. Norsko 3 2 0 1 92:77 4
3. Švédsko 3 2 0 1 85:73 4
4. Německo 3 1 0 2 76:80 2
5. Rusko 3 1 0 2 71:77 2
6. Polsko 3 0 0 3 72:100 0
Zdroj: ČTK
před 8 hodinami

Barmský soud odsoudil k trestu smrti dva prodemokratické aktivisty

Barmský vojenský soud v pátek odsoudil k trestu smrti dva prodemokratické aktivisty. O vyneseném rozsudku informovala v oficiálním prohlášení vojenská junta, která převzala moc v Barmě po loňském převratu, při němž svrhla demokraticky zvolenou vládu vedenou Do Aun Schan Su Ťij a její Národní ligou pro demokracii (NLD). Barma nicméně už celé desítky let žádnou popravu nevykonala.

Podle informací agentury AFP byl k trestu smrti na základě protiteroristického zákona odsouzen člen NLD a bývalý poslanec Maun Ťjo. Stejný trest od vojenského tribunálu dostal také přední prodemokratický aktivista Ťjo Min Yu, známější pod přezdívkou "Kou Jimmy".

Vojenská junta v rámci své snahy rozdrtit disent v zemi odsoudila k trestu smrti desítky aktivistů brojících proti vojenskému převratu.

NLD držitelky Nobelovy ceny za mír Do Aun Schan Su Ťij vyhrála s převahou volby v listopadu 2020. V únoru 2021 pak těsně předtím, než mohla její vláda zahájit druhý pětiletý mandát, následoval vojenský puč.

Zdroj: ČTK
Další zprávy