Věříte Jágrovi? Sázkové kanceláře sčítají rekordní tržby

Luděk Mádl Luděk Mádl
15. 2. 2014 10:00
Na zimní olympiádu v Soči bude v Česku nasázeno nejméně 850 milionů korun.
Těm, co si vsadili na české hokejové zlato, zápas se Švédy moc radosti neudělal
Těm, co si vsadili na české hokejové zlato, zápas se Švédy moc radosti neudělal | Foto: Reuters

Praha - Sázkaři to dobře vědí: radost z české olympijské medaile pro ně bývá o to sladší, když na ni mají vsazeno.

Zástupci českých sázkových kanceláří sice říkají, že pro ně není větší radost, než vyplácet sázejícím výhry za české úspěchy v Soči.

Skutečnost je ale taková, že kdyby třeba Martina Sáblíková nezvládla roli favoritky na rychlobruslařské "pětce", vydělaly by "sázkovky" miliony. Ale nebojte se, ony se k nim dostanou, i když si Sáblíková svou vysněnou zlatou radost užije...

Objem peněz, které se točí na českém sázkařském trhu, totiž letos strmě stoupne. Jen na zimní olympiádu v Soči by mělo být u licencovaných kanceláří nasázeno nejméně 850 milionů korun.  V květnu přijde MS v hokeji a v létě pak hlavní žně, tedy fotbalový šampionát v Brazílii.

Například Fortuna očekává rozložení sázkařských vkladů mezi hlavní události roku v tomto poměru: 300 milionů na ZOH, 250 milionů na hokejové MS a 500 milionů na MS ve fotbale.

Apetit sázkařů stále roste.  Na ZOH 2006 v Turíně se v Česku nasázelo 320 milionů korun, o čtyři roky později při vancouverské olympiádě 400 milionů, nyní se objem nasázených peněz více než zdvojnásobí.

Prudký nárůst jednoznačně souvisí s rozvojem technologických možností, tedy se sázením po internetu, včetně uzavírání sázek z mobilních zařízení.  Díky tomu už nemusí být všechny sázky uzavřeny před zahájením závodu či zápasu, ale může se sázet i „live“, tedy v průběhu sportovního zápolení, kdy se podle aktuální situace na sportovišti vyvíjejí i nabízené kurzy. První velkou akcí, na kterou bylo v Česku možno legálně sázet po internetu, byly ZOH 2010 ve Vancouveru.

Hokejové finále? Sázky k miliardě

Právě probíhající hry v Soči přilákaly k souboji s bookmakery tradičně také sváteční sázkaře. „Podle tržeb v prvních dnech to vypadá, že naše odhady o 350 milionech nasázených u naší kanceláře byly správné,“ říká Lubomír Ježek z Tipsportu. Chance, která je s Tipsportem vlastnicky propojená, počítá se 70-75 miliony, dvojka na trhu Fortuna s 300 miliony. Ve hře jsou i Sazka či Synot Tip. Součet vkladů by tedy neměl klesnout pod 850 milionů korun.

„Kdyby šli čeští hokejisté třeba až do finále, vklady by ještě citelně narostly,“ ví ze zkušenosti Petr Šrain, mluvčí Fortuny. V takovém případě by se české „sázkovky“ mohly dočkat vkladů až kolem 900 milionů korun, možná i vyšších.

Úspěšnost sázejících přitom dlouhodobě v průměru odpovídá vzorci, ve kterém jde na výplatu výher 85 procent vkladů a zhruba 15 procent nasázených peněz zůstává sázkové kanceláři. „A není důvod, aby na olympiádě úspěšnost sázkařů nějak významně vybočovala ze standardních trendů,“ říká Lubomír Ježek z Tipsportu.

Záleží pochopitelně na tom, jak dopadnou hlavní čeští favoriti, ve které sázející věří. „Ve Vancouveru znamenaly výsledky Martiny Sáblíkové u Fortuny výplatu výher v hodnotě 6 milionů korun,“ vzpomíná Petr Šrain. V souvislosti se stříbrným závodem Sáblíkové v Soči, na distanci 3000 metrů, už Fortuna vyplácela 1,8 milionů.

Nejvíc Češi věří Sáblíkové na pětikilometrové trati. Pokud by ovšem svůj zlatý sen nenaplnila, polepší si sázkové kanceláře. „Pohybovalo by se to v milionových řádech,“ počítají ve Fortuně.

Dramaticky nejvíc se ovšem sází na lední hokej. „Ve Vancouveru to bylo kolem 60 procent sázek, letos to bude podobné,“ míní  Markéta Světlíková, mluvčí Chance.

Sází se po internetu, z mobilu, live

Dramatický nárůst objemů peněz, točících se v českém sázkařském byznysu , umožňují nové technologie. „Dnes už se 80 procent všech sázek uzavírá online. A přímo raketově stoupá počet sázek uzavřených prostřednictvím mobilních zařízení, ten už nyní dosahuje 20 procent všech online sázek,“ dodává Světlíková z Chance. Konkurenční Fortuna mluví o poměru 70:30 ve prospěch internetu.

Díky tomu se stále zvyšuje i podíl „live“ sázek, uzavíraných přímo v průběhu sportovní události. Příklad: hokejisté Česka prohrávají v 10. minutě s Lotyšskem 0:1, ale sázející přesto věří Jágrovi a spol. a tak vsadí na jejich výhru, a to v kurzu, který je vzhledem k aktuálnímu vývoji skóre pro sázejícího výhodnější než ten, který bookmaker nabízel před úvodním buly.

„Podíl live sázek už se pomalu blíží 50 procentům,“ konstatoval Lubomír Ježek z Tipsportu.

Bizarní sázky, kdy se například vypíše kurz 30:1 na to, že biatlonistka Soukalová v průběhu ZOH otěhotní, slouží spíš jako marketingový nástroj. „Hitem našich speciálů pro Soči je ale jednoznačně oholená hlava trenéra Hadamczika,“ usmívá se Petr Šrain. Fortuna totiž vypsala kurz 30:1 na to, že si český kouč po vítězství svého týmu na hokejovém turnaji do týdne oholí vlasy.

 

Právě se děje

před 39 minutami

Čeští snowboardisté skončili na MS v kvalifikaci obřího slalomu

Boje o medaile v paralelním obřím slalomu budou na mistrovství světa v Rogle bez českých snowboardistů. Po odstoupení největší naděje Ester Ledecké, která start na šampionátu na poslední chvíli vzdala kvůli nespecifikovaným zdravotním problémům, nikdo z dalších reprezentantů neprošel ve Slovinsku kvalifikací.

Juniorky Klára Šonková a Adéla Keclíková skončily hned po první jízdě a obsadily 35. respektive 43. místo. Do druhého kola neprošli mezi muži ani Adam Počinek (43.) a Viktor Brůžek (46.).

Nejrychlejší čas mezi ženami v kvalifikaci zajela vítězka Světového poháru Ramona Hofmeisterová z Německa, mužům kraloval Rus Igor Slujev. Vyřazovací jízdy začnou ve Slovinsku ve 14:00.

Další zprávy