Vémola sem přináší Ameriku. Je nejdražší, protože to tak má být, říká šéf Oktagonu

Aleš Vávra Aleš Vávra
19. 5. 2023 12:31
Chce být formulí 1 mezi turnaji smíšených bojových umění. Plánuje další expanzi do Evropy i střední Asie. "Moje představivost je daleko větší, než si lidé myslí," říká promotér Ondřej Novotný.
Šéfové Oktagonu Pavol Neruda a Ondřej Novotný s Karlosem Vémolou.
Šéfové Oktagonu Pavol Neruda a Ondřej Novotný s Karlosem Vémolou. | Foto: Oktagon MMA

Jeden ze dvou šéfů organizace Oktagon MMA Ondřej Novotný v rozhovoru pro Aktuálně.cz přibližuje svou vizi, zamýšlí se nad současností i budoucností bojového sportu a popisuje specifika stále populárnějšího odvětví před sobotním turnajem Oktagon 43 v pražské O2 areně, kde mimo jiné dojde k očekávané titulové odvetě mezi Karlosem Vémolou a Patrikem Kinclem.

Sobotní turnaj inzerujete coby největší díl Oktagonu v jeho historii. V čem tkví ta výjimečnost a jak se cítíte chvíli před tím, než to začne?

Jsem plný očekávání. Na to, jak to bude skvělé a co všechno zažijeme. Bezpochyby je to jeden z největších zápasů, co jsme kdy dělali. Když k utkání Kincl versus Vémola přidáme Tipsport Gamechanger, tak je to absolutně největší, nejdražší a nejdůležitější turnaj, který jsme kdy dělali. I vzhledem k tomu, do kolika zemí to vysíláme, v kolika jazycích se to bude komentovat, jak moc na tom stojí další úspěch v zahraniční expanzi. Protože jedna věc je, že to oslovuje Česko a Slovensko, druhá třeba to, že jsme dali dosud největší počet výstupů v zahraničních médiích.

Do kolika zemí budete vysílat?

To ani přesně neřeknu. Přes pay per view do různých zemí v celém světě, potom ještě speciálně přes jednotlivé providery do Japonska, USA, Německa a dalších zemí.

Je to tedy nejnákladnější galavečer v historii. Z hlediska odměn pro bojovníky, produkce, zkrátka všeho? 

Ano, ze všech hledisek. Jednak je to tím, že narostly ceny, ale když se ptáte takto konkrétně, tak i z hlediska odměn pro bojovníky.

Asi je zbytečné ptát se, který sportovec je nejdražší…

Karlos Vémola je nejdražší, protože má být nejdražší.

K němu se ještě dostaneme. Když se podíváte na to, co se teď chystá, a vrátíte se ve vzpomínkách do prosince 2016, kdy jste pořádali první turnaj, uměl jste si něco takového představit?

Moje představivost je daleko větší, než si lidi myslí. Já už jsem ve své představivosti dávno mnohem dál. Představuju si už úplně něco jiného, než co se děje teď.

Co si představujete?

My to říkáme veřejně. Náš sen je být formule 1 na evropské a řekněme středoasijské scéně. Chtěli bychom mít spoustu zastávek ve spoustě zemí, aby se tam lidé těšili na cirkus Oktagon, který tam jednou nebo dvakrát za rok přijede, rozbalí to tam a bude z něj celospolečenská událost.

V rozhovorech v minulosti jste často mluvil o procentech výkonnosti, tuším před rokem jste říkal, že jste na 30 procentech. Na kolika jste teď?

Na to není jednoduchá odpověď, jinak jsme na tom v Česku a na Slovensku, jinak samozřejmě na těch zahraničních trzích. V Česku a Slovensku jsme tak na 40 až 45 procentech.

Už působíte v Německu a v listopadu bude mít Oktagon premiéru ve Velké Británii, v Manchesteru. Lístky už se prodávají, vyprodáte místní arénu?

Samozřejmě tomu věříme. Nemůžete si vůbec dovolit do toho vstupovat s jiným mentálním nastavením. V opačném případě byste se řítil do průšvihu. Nevěřit jako řádný hospodář prostě nemůžete.

Ondřej Novotný s Patrikem Kinclem.
Ondřej Novotný s Patrikem Kinclem. | Foto: Oktagon MMA

V Manchesteru lákáte na duel hvězdy reality show Jakea Quickendena proti komikovi Paulu Smithovi. Předpokládám, že jste ta jména pečlivě vybírali s tím, jak v oblasti rezonují…

Určitě, jeden je hvězda reality show, má milion sledujících na Instagramu. Je tam hodně oblíbený na rodinném trhu, což je pro nás důležité. My jsme jako Disney Channel. Lidi mají pořád tendenci nás vnímat jako něco ostrého, někdy až násilného. Ale realita je taková, že my jsme rodinný kanál, který si mají všichni zamilovat a celá rodina to má sledovat jako rodinný film. To jsme dokázali v Česku a na Slovensku a přesně to chceme dokázat i v Evropě. Proto potřebujeme přesně takovéhle hrdiny. Toho z reality show tam mají rádi lidi napříč společenskými vrstvami, tím zajistíme, že se na to podívají kvůli němu. Druhý je stand up komik, který vyprodává arény. Má drsný humor, ale je to táta od rodiny. Zase je to perfektní ukázka toho, že se někdo takový s námi rád spojí a vyzkouší si to.

Naznačujete, že ten sport stále čelí předsudkům. Nicméně dá se popsat, zda se přece jen mění jeho přijetí širší veřejností? Jakou pozici má MMA dnes v České republice?

Dá se to popsat, MMA konkuruje fotbalu a hokeji. Je číslem tři, co se týče všech možných ukazatelů, dvojka, co se týče zmiňovanosti, a jednička, co se týká klikanosti. Ta změna je obrovská, a i proto se teď spolu bavíme, protože jsme se spolu ještě nebavili.

Co ale podle vás pověsti MMA škodí? Vy jste se například nedávno kriticky vyjadřoval k fackované, tím, že s tím přišel Dana White, šéf organizace UFC, tak si to lidé automaticky spojují s UFC a MMA… Co vás ještě napadá?

Třeba když nějaký MMA zápasník udělá něco násilného. To je automaticky daleko víc vidět, než když něco násilného udělá kdokoli jiný. Dál to jsou určitě dopingové kauzy, právě ta fackovaná, výtržnosti na veřejnosti. Ale to všechno bude k bojovým sportům vždy částečně patřit. Tlak na bojovníky je jiný než na jiné sportovce. Jiný v tom, že si na vás kdekdo chce něco vyzkoušet, sáhnout si na vás, pořvávat na vás. Strašně rychle se tam věci stanou osobními. To není, jako když prohrajete ve fotbale a příští týden máte další zápas.

Jak velkou službu udělal českému MMA úspěch Jiřího Procházky, šampiona elitní organizace UFC? Je ten jeho netypický, kultivovaný a nekonflitní projev a nulový trash-talk cestou, jak obraz MMA ještě více vylepšit?

Jirka udělal obrovskou práci, o tom se nemá cenu bavit. Je to fantastický hrdina, kterého ten sport má. Je to bezpochyby cesta, ale Jirka je unikát. On je sám na špičce hory a ta špička má jeden krát jeden centimetr, takže na ní není místo pro nikoho dalšího. Je to něco tak unikátního, že to nejde napodobit. Potřebujeme nového hrdinu s novou unikátností. Jirka je jen jeden.

Na konci roku proběhla vášnivá diskuse kolem umístění Jiřího Procházky v anketě Sportovec roku. Skončil desátý. Jaký signál to znamenalo pro vás, co jste si z toho vzal?

Upřímně, z mého pohledu je to skoro až bezcenná anketa. Nevážím si spousty lidí, kteří v té anketě hlasují. Nedávám jí žádnou velkou prestiž, není to nic, co by se mnou hnulo. My už jsme dál a jinde, než je tahle anketa.

Hlavním zápasem bude odveta mezi Karlosem Vémolou a Patrikem Kinclem, jaký z nich máte pocit takhle den a něco před duelem? A co si myslíte, že se bude v kleci odehrávat?

Bitva dvou špičkových sportovců, kteří jsou oba v top padesátce světa ve váze, ve které je přes tisíc lidí. Je to, jako kdyby tady hrál Manchester United s Bayernem. Očekávám, že to bude fantastický moment. Drama zvýrazňuje ten pětiletý build-up duelu, ten obrovský příběh, který se v sobotu nějakým způsobem posune, naplní, možná uzavře. Z toho mám husí kůži. Z obou fighterů mám pocit, že jsou připraveni na nejlepší možné úrovni, jaké jsou schopni.

Ondřej Novotný.
Ondřej Novotný. | Foto: Oktagon MMA

Je to speciální tím, jaká mezi nimi panuje - nechci použít slovo nenávist - ale řekněme tenze?

Určitě. To je to, co říkám. Jiný sport tohle nemá, třeba kromě boxu. Jinde nemůžete tohle budovat. Můžete mít stoletou historii derby Sparty proti Slavii, ale hraje se to minimálně dvakrát ročně. Tady je to osobní příběh dvou lidí, konflikt, který má různé záhyby, a je to velkolepé drama. Je to něco, co nejde fabrikovat, vymyslet, to se musí stát tak, jak se to děje.

Oba bojovníci v pátek ráno navážili požadovanou váhu, ovšem znovu tomu předcházelo drastické shazování, po kterém teď bude následovat rychlé nabírání. Je to věc, kterou lidé často kritizují a nechápou. Ptají se, zda by to nešlo jinak. Nešlo? 

Máte pravdu, je to jedna z největších diskusí v MMA. Bojové sporty mají váhové kategorie z nějakého důvodu, nějak se to udělat musí. Tohle je v tuto chvíli ustálená věc. Samozřejmě je na těch lidech, kam až jsou schopni se zmáčknout. Dřív nebo později se to změní. Třeba se uzná pravidlo osmi nebo deseti procent, což znamená, že můžeš mít třeba jenom plus deset procent váhy v rámci kategorie, ve které zápasíš. Když se tedy bavíme o kategorii do 84 kilogramů, tak bys mohl mít jen plus 8,4 kila druhý den, jinak přijdeš o peníze. Vémola a Kincl ale zase nebudou mít při zápase o tolik víc, budou mít pravděpodobně kolem 96 kilogramů.

Karlos Vémola je osobnost, která vzbuzuje emoce, ať už v dobrém, nebo ve zlém. Dá se říct, že scénu do jisté míry táhne svou originalitou a kontroverzí?

Určitě, na sportovním poli je Karlos suverénně největší celebrita, ať už v pozitivním, nebo negativním smyslu, které k tomu slovu patří. Je to jediný člověk tady, který přináší takový ten americký styl. Všechno to šílenství, které je on schopný nabídnout i absolvovat, je neuvěřitelné. Je to cesta, které můžeš, nebo nemusíš fandit, ale musíš obdivovat, co je ten kluk schopný pro sebe i pro ten sport vykonat.

Jaká jsou z vašeho pohledu další lákadla Oktagonu 43?

Samozřejmě je to Tipsport Gamechanger. To je největší turnaj, který se kdy v Evropě uskutečnil. Mohl bych ale vyjmenovat celou zápasovou kartu. Proto je to nejlepší karta, kterou jsme kdy dělali.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Při zřícení tribuny na dětském fotbale v Rusku zemřela jedna žena, 26 lidí je zraněných

Jedna žena přišla o život a dalších 26 lidí, včetně 15 dětí, utrpělo zranění v Rostově na Donu na jihozápadě Ruska, kde se během dětského fotbalového utkání zhroutila tribuna, oznámil gubernátor Vasilij Golubev na sociální síti Telegram. Tři zranění - další žena a dvě děti - jsou ve vážném stavu.

Celkem bylo hospitalizováno 13 dětí a dva dospělí, uvedl šéf Rostovské oblasti s tím, že nemocnici navštívil a že všem zraněným byla poskytnuta péče. Konstrukce montované tribuny u veslařského kanálu se podle gubernátora zhroutila pod poryvem prudkého větru.

Úřady podle agentury RIA Novosti zahájily vyšetřování neštěstí podle paragrafu, který postihuje práci a služby neodpovídající požadavkům bezpečnosti a vedoucí k usmrcení člověka z nedbalosti.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Akademiky, které Zeman odmítal, jmenuje Pavel profesory v červnu

Prezident Petr Pavel jmenuje historika umění Jiřího Fajta a fyzika Ivana Ošťádala profesory pravděpodobně v červnu, oznámila mluvčí Hradu Markéta Řeháková. Pavlův předchůdce Miloš Zeman jim nejvyšší akademický titul odmítl přiznat, zdůvodnil to jejich prohřešky z minulosti.

"Předpokládáme, že budou (Fajt a Ošťádal) jmenováni společně s ostatními profesory v červnu," uvedla Řeháková. Pavel se stal prezidentem letos v březnu. Nedlouho poté řekl, že jmenuje Fajta a Ošťádala profesory, pokud dostane potvrzující stanovisko příslušných orgánů vysoké škol. Spolehne se podle svých slov na akademické prostředí, aby posoudilo, zda dotyčný splnil všechna kritéria pro přiznání profesorského titulu.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Dva členové Zemanovy ochranky zpronevěřili tisíce nábojů, od soudu odešli s pokutou

Peněžité tresty Obvodní soud pro Prahu 1 uložil dvěma mužům, kteří jako členové Útvaru pro ochranu prezidenta ČR podle obžaloby zpronevěřili tisíce nábojů. Podle nepravomocného rozsudku tím státu způsobili škodu přes 142 tisíc korun. Oba muži vinu odmítají, proti verdiktu se na místě odvolali. Případem se tak bude zabývat ještě pražský městský soud.

Obžaloba tvrdí, že Martin Tiefenbach a Patrik Přibyl, kteří u útvaru působili jako instruktoři, si z policejního skladu mezi lety 2018 a 2020 po vzájemné dohodě brali různé náboje. Celkem si jich podle státního zástupce pro soukromé účely přisvojili přes 20 tisíc. Střelivo pak podle nepravomocného verdiktu vykázali jako použité při střelecké přípravě.

Soudkyně Šárka Šantorová dnes uložila Tiefenbachovi peněžitý trest 150 tisíc korun, Přibylovi 100 tisíc korun. Druhému muži, který je na rozdíl od Tiefenbacha i nadále zaměstnán u policie, také na tři roky zakázala činnost v ozbrojených bezpečnostních sborech. Oba muže soudkyně potrestala za zpronevěru, Tiefenbacha navíc za nedovolené ozbrojování.

Ministerstvu vnitra musí podle verdiktu muži nahradit 105 tisíc korun, jde o částku se kterou se úřad do řízení jako poškozený přihlásil.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Evropská unie zdvojnásobí svou hasičskou flotilu, připravuje se na dopady klimatické změny

Evropská unie oznámila, že na letošní léto zdvojnásobí svou leteckou hasičskou flotilu. Učiní tak kvůli výzvám, jako je narůst počtu a intenzity lesních požárů v důsledku změny klimatu. Informovala o tom agentura Reuters.

"V několika posledních letech jsme byly svědky dosud největších výzev," uvedl komisař pro krizové řízení Janez Lenarčič. Během uplynulých deseti let byl podle něj zaznamenán v průměru 350procentní nárůst žádostí o pomoc skrze unijní mechanismus RescEU.

"Katastrofy jsou stále častější a intenzivnější," řekl Lenarčič s odkazem na riziko lesních požárů v oblastech, kde dříve nebyly běžné, a povodně v Belgii, Německu a Itálii.

Pro nadcházející sezonu lesních požárů bude rezerva RescEU zahrnovat 24 hasičských letadel a čtyři helikoptéry z deseti členských států. K tomu 11 unijních zemí vyšle téměř 450 hasičů, kteří budou mít základnu ve Francii, Řecku a Portugalsku.

Zdroj: ČTK
Další zprávy