Velkou pardubickou vyhrál Decent Fellow

ČTK, SportPlus
8. 10. 2006 15:52
Pardubice - Jedenáctiletý kůň Decent Fellow s žokejem Josefem Bartošem vyhrál 116. ročník Velké pardubické steeplechase. Uvnitř: Galerie

Decent Fellow si tak vynahradil předchozí ročníky, v nichž skončil dvakrát druhý a dvakrát třetí. V cíli měl valach čas 9:20,60 minuty, kterým zaostal devět vteřin za loňským rekordem Maskula.

Na druhém místě v neděli doběhl po heroickém výkonu Juventus, s kterým marně útočil na svůj šestý jezdecký triumf ve slavném dostihu třiapadesátiletý Josef Váňa, který je současně trenérem vítězného koně.

Obhájce vítězství Maskul po pádu na prodlouženém Taxisově příkopu v úvodu závod nedokončil.

Dramatický dostih přinesl řadu pádů. Hned čtyři účastníci ze sedmnáctičlenného pole ukončili svoji cestu za slávou už na obávaném Taxisově příkopu, kde popadali GloGloGlo, Chailand, Iraklion a Eliška Přemyslovna.

Po Popkovickém skoku byl navíc zadržen spolufavorit Hastaven a po nečekaném pádu Maskula se už na konci první poloviny závodu držel v čele převážně pozdější vítěz, kterého pronásledoval Cieszymir.

Na Havlově skoku měli dva vedoucí koně náskok čtyř délek. Později však už dominoval jasně Decent Fellow, na kterého se před startem závodu sázelo v kurzu 2,75:1. Závěr zvládl naprosto zkušeně, přestože Juventus mocně finišoval, skvělou práci předvedl teprve pětadvacetiletý žokej Bartoš.

"Na Havlově skoku jsem si všimnul, že Cieszymir toho začíná mít plné zuby, Maskul chyběl, a tak jsem se trochu uklidnil. Decent Fellow je skvělý kůň, jsem rád i za něj, že se mu podařilo konečně vyhrát," řekl mezi výbuchy radosti Bartoš, který dosud stejně jako jeho kůň sbíral úspěchy především v zahraničí.

Váňa připomněl, že když před třemi lety majiteli Jiřímu Charvátovi prodával dnešního vítěze, už mu ani příliš nevěřil. "Ale on hned první rok vydělal 3,5 milionu korun a v dalších letech v tom pokračoval. Všichni z toho vítězství máme obrovskou radost," uvedl legendární žokej.

Do budoucna prý nevidí příliš možností, že by se Decent Fellow častěji vydával do zahraničí.

"Stejně jako letos se zřejmě, pokud s tím pan Charvát bude souhlasit, soustředíme na domácí závody. Říká se, že každý slavný vítěz Velké pardubické ji má vyhrát třikrát, a tak ještě dva roky na to dostane. Vždyť i Železník vyhrál ještě jako třináctiletý," řekl Váňa s odkazem na nejslavnějšího koně historie Velké pardubické.

Juventus, který odstartoval s kurzem 5:1 na umístění do druhého místa, má podle Váni skvělou budoucnost. "Je to výborný koník, který se stále zlepšuje, má toho hodně před sebou," prohlásil úspěšný žokej a trenér a slíbil, že za rok bude znovu na startu.

Stále se chystá svést v prestižním dostihu souboj se svým patnáctiletým synem, který si v září v poslední kvalifikaci na Velkou pardubickou zlomil klíční kost a na premiérový start teprve čeká.

Organizátoři nezaznamenali žádné výraznější problémy, neobjevili se ani odpůrci dostihů z řad ochránců zvířat.

Policie vážnější potíže s dopravou či parkováním také nezaregistrovala, i když nápor motoristů po skončení dostihů bývá tradiční. "Nějaké zácpy určitě budou, ale je to řízené," řekl operační důstojník pardubické policie.

Nepříjemně skončil jeden z rámcových dostihů nedělního odpoledne. Jedenáctiletý hnědák Bargiel bojoval o vítězství v Ceně Labe až do posledních metrů, ale předběhl ho Sixteen. Krátce po doběhu Bargielovi selhalo srdce.

Výsledky:
116. Velká pardubická steeplechase České pojišťovny (6900 metrů, 4,5 mil. korun) - neoficiálně:
1. Decent Fellow (ž. Bartoš 2), 2. Juventus (ž. Váňa st.), 3. Cieszymir (ž. Havelka), 4. Icare du Renom, 5. Klip. Čas: 9:20,60 min.

Rámcové dostihy:
I. Bremen (ž. Havelka) - Luxus - Seven Rings
II. Djabba (ž. Luka 2) - All Hail - Gernia
III. Jack de Traou Land (ž. Bartoš 2) - Sun Set - Ascot
IV. Nikodem (ž. Kameníček) - Lord Kl - Swangoo
V. Cesort (Andrés) - Sullivan - Jazz Power
VI. Sixteen (ž. Bartoš 2) - Bargiel - Mr. Land 
VII. Niggard (ž. Kameníček) - Mandarino - Tammybin 

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Tesla podle Muska postaví novou továrnu blízko Berlína

Americký výrobce elektromobilů Tesla hodlá postavit novou továrnu v blízkosti Berlína. Oznámil to podle agentur DPA a Reuters generální ředitel podniku Elon Musk.

Tesla již dříve uvedla, že brzy sdělí umístění svého evropského závodu s označením Gigafactory 4, který by měl zahájit výrobu v roce 2021. Musk dnes při předávání ocenění "Zlatý volant" v Berlíně prohlásil, že závod bude stát blízko berlínského letiště.

Zdroj: ČTK
Další zprávy