Velká voda ničí kanoistům Trojský kanál

ČTK
29. 3. 2006 16:37
Praha - Kvůli zvýšené hladině Vltavy je ohrožen také umělý kanoistický kanál v Praze-Troji, kde se má od 2. do 6. srpna konat světový šampionát ve vodním slalomu.

Řeka stoupá, slalomová trať je, již bez branek, celá pod vodou, která dosahuje až k loděnici. Zprávy z povodní Vltavy hovoří o tom, že se hladina ještě zvedne.

Rekonstrukční a organizační práce, které v posledních týdnech v areálu probíhaly, byly zastaveny a slalomáři se po čtyřech letech opět proměnili ve vyklízející dobrovolníky. V Troji zachraňovali, co se dalo, stejně jako při povodních v roce 2002, které areál úplně zničily.

Průměrný průtok vody v trojském kanálu je 13 krychlových metrů za sekundu, nyní se zvedl až tisícinásobně. "Kanál už tady vlastně vůbec není," uvedl dnes v tiskové zprávě šéf organizačního výboru mistrovství světa Jiří Rohan.

"Bohužel sloupy na branky tam zůstaly a dá se předpokládat, že voda je pořádně ohne. Těžko říct, co se stane s překážkami," dodal.

Část Troje je uzavřená, takže veškeré práce musely být přerušeny. Drobné úpravy se dělají pouze v loděnici, jejíž druhá část je těsně před dokončením. "Kolaudace je přitom naplánována za pět týdnů," připomněl Rohan.

Dnes se voda zastavila těsně před loděnicí, ale očekává se až metrový nárůst. "Stačí dvacet třicet čísel a voda je i uvnitř. V tom případě nám to asi zaplaví regenerační centrum - saunu s vířivkou," sdělil Rohan.

Případné škody na kanálu zatím nejsou známy, čeká se, až voda opadne. "Dá se očekávat, že škody budou vcelku velké," uvedl Rohan.

Mistrovství světa ve vodním slalomu se do České republiky vrací po 39 letech. Praha ho bude hostit poprvé.

 

Právě se děje

Další zprávy