Zapomeňte na favority a učte se nová jména. Letošní Velká pardubická může předznamenat novou éru

Martin Cáp Martin Cáp
7. 10. 2016 14:07
Váňa, Váňa, Váňa... Mediální cvrkot kolem Velké pardubické byl v posledních letech poměrně monotematický. To se v neděli může změnit. Kromě známých a osvědčených jmen jako Nikas se před 126. ročníkem slavného dostihu derou do pozornosti "mladé pušky" mezi jezdci i koňmi. Pokud ale uspěje favorit, znamenalo by to čtvrté vítězství Jana Faltejska a jeho zápis po boku takových legend jako Václav Chaloupka nebo Peter Gehm.
Zarif (vpravo) má dobré šance i v letošním ročníku Velké pardubické.
Zarif (vpravo) má dobré šance i v letošním ročníku Velké pardubické. | Foto: Milan Kammermayer

Pardubice – Bude to velmi zvláštní ročník, shodují se před nedělní 126. Velkou pardubickou s Českou pojišťovnou přímí aktéři i dostihoví experti. Poběží jen patnáct koní, nejnižší počet od roku 2011, a šanci na dobrý výsledek má poměrně mnoho aktérů. Jako favorit jde do slavného dostihu Charme Look v sedle s trojnásobným vítězem Janem Faltejskem, který může v případě úspěchu vyrovnat bilanci Václava Chaloupky a Petera Gehma.

Rekordman v počtu vítězství Josef Váňa nakonec svého ryzáka Rabbita Hawk Winga poslal sbírat zkušenosti do rámcové Ceny Labe, a ve vrcholu sezony tak bude zastoupen "pouze" jako trenér sázkové druhé šance Rabbita Wella a černých koní Zarifa a Ange Guardiana. Loni druhého Zarifa si opět vybral žokej Josef Bartoš.

V hlavní roli počasí

Ještě na jaře se přitom zdálo, že zájem o start bude výrazně převyšovat maximální kapacitu pole 25 účastníků. Řada koní, kteří splnili kvalifikaci, se však v průběhu léta a podzimu zranila a laborovala s různými zdravotními problémy. Patří k nim například suverénní vítěz čtvrté kvalifikace Goscater, jemuž se po dostihu obnovilo dřívější zranění. Navzdory původnímu zájmu nakonec nedorazí ani avizovaní účastníci ze zahraničí.

Velký podíl na absencích má suché počasí zejména z července a září, kdy se běhalo na tvrdších drahách. Počasí ostatně může hrát klíčovou roli i v neděli. Po intenzivních deštích z posledních dnů se dá očekávat měkká dráha, což nakonec může být na trati 6900 metrů rozhodující faktor.

Patnáct koní na startovní listině znamená menší riziko kolizí a skrumáží, jezdci by teoreticky měli mít dost místa na jednotlivých skocích i ve vypjatých fázích dostihu. Na druhou stranu lze očekávat i nižší počet aktérů v cíli. "Bude to normální dostih, nevidím v tom větší výhodu, ani problém," mírní obavy Josef Váňa. "Samozřejmě už startovalo i víc koní, ale až se bude najíždět na Taxis, bude to stejné jako vždy."

Zároveň se Velká pardubická nachází ve druhém roce čekání na další hvězdu. V 21. století si překážková scéna zvykla na velké koňské osobnosti, které slavnému dostihu dominovaly po mnoho let.

Ať to byli Registana, Decent Fellow, Sixteen, Maskul a později především trojnásobní vítězové Tiumen a Orphee des Blins, Velká pardubická se mohla opřít o koně, kteří lákali do ochozů množství příznivců a poskytovali záruku velké podívané.

Nová hvězda na obzoru? Čekatelé zestárli

Po jejich odchodu se nový neotřesitelný šampion stále hledá. Nadějným skokanům, kteří ve stínu Orphee des Blins a spol. čekali na svou šanci, je mezitím deset a více let. Dobrým příkladem je jedenáctiletý Nikas. Valach, který loni proběhl cílem jako první a kvůli zakázané látce byl později diskvalifikován, je na startu i letos.

Tým kolem majitele Petra Kupky, trenéra Stanislava Popelky a žokeje Marka Stromského bude usilovat o satisfakci za loňské zklamání. Karty má dobré, křivka Nikasovy formy šla v posledních měsících nahoru a druhé místo ze zářijové kvalifikace signalizuje očekávaný vzestup.

Z dalších čekatelů bude bojovat o životní úspěch i stejně starý a ve Velké již dvakrát umístěný Universe Of Gracie nebo loni čtvrtý Rabbit Well, kvůli svému temperamentu a nezkrotnosti "enfant terrible" zdejší překážkové scény. Mnozí věří, že by na velký výsledek mohl dosáhnout i polokrevný bělouš Ter Mill, kterého měl loni vést tragicky zesnulý žokej Michal Köhl a nyní ho pojede ve slavném dostihu debutující Jan Odložil.

Ter Milla trénuje Antonín Novák, někdejší první jezdec legendárního Železníka v 80. letech, než trenéra Čestmíra Olehlu napadlo dát ryzáka dohromady s Josefem Váňou a zahájit tak slavnou éru, na jejímž konci byla čtyři vítězství ve Velké. Novák má na startu také běloušova polobratra Templáře, vítěze červnové kvalifikace, a jde tak do Velké pardubické s možná nejsilnějším tandemem své kariéry.

Chytrý tah trenérky Růžičkové

Kdykoli se mluví o tom, že Velká pardubická vyhlíží nové hvězdy, signalizuje to potenciálně slabší ročník. V tomto případě se ale nejedná o klišé. Při vědomí, že většina legend pardubického závodiště vítězila už v mladém věku, se tentokrát hledají hlavní favoriti právě mezi překážkáři nastupující generace.

Devítiletý Charme Look ze stáje Orling patří už několik let k největším překážkovým talentům, začátky jeho kariéry ale zbrzdily zdravotní problémy. Mezi lety 2012 a 2015 nicméně ani jednou neprohrál a nasadil v Pardubicích k velké vítězné sérii. Tu sice na jaře přerušilo druhé místo v Úvodní cross country Koroka a nešťastné uklouznutí na rovném úseku v červnovém startu, ale suverénním vítězstvím v srpnové kvalifikaci znovu prokázal svou třídu.

Po letním zranění valachovy stálé jezdkyně Barbory Málkové byla dlouho otevřená jezdecká otázka, trenérka Martina Růžičková ji ale vyřešila tím nejlepším možným způsobem. Angažováním zkušeného Jana Faltejska šance favorita letošní Velké ještě narostly.

"Mladé pušky" mezi koňmi i jezdci

V poli se ale podobných "mladých pušek" nachází víc. Osmiletý Ange Guardian vyhrál oba vrcholy sezony v Lysé nad Labem a v srpnové kvalifikaci finišoval druhý, dobré výsledky má na kontě i loňský vítěz Ceny Labe Hegnus.

Jeho trenér Čestmír Olehla posílá do dostihu také Reapera, syna dvojnásobné vítězky Velké Registany.

A nová jména se objevují i mezi jezdci – kromě zmiňovaného Odložila jedou svou první velkou talentovaní žáci Jakub Spáčil a Pavel Složil mladší, velkou šanci v sedle zmiňovaného Ange Guardiana má stále úspěšnější Jan Kratochvíl.

126. Velká pardubická tak může - jako tolikrát v minulosti - přimět českou veřejnost učit se nová jména a je to jen dobře. Zdá se to až neuvěřitelné, ale když v roce 1985 nastupoval do své první Velké tehdejší amatér Josef Váňa, pro laické diváky byl zcela neznámým pojmem...

 

Právě se děje

před 5 hodinami

Fotbalisté Turína uhráli remízu na Laziu a zachránili se, sestupuje Benevento

Fotbalisté FC Turín uhráli v dohrávce 25. kola italské ligy bezgólovou remízu na hřišti Lazia Řím, jež v závěru nastřelilo dvě tyče, a zachránili se v Serii A. Nejvyšší soutěž jako třetí opouští Benevento, které se připojí už k dříve známým sestupujícím Crotone a Parmě.

Turín získal potřebný bod navzdory tomu, že v posledních minutách čelil velkému tlaku favorizovaného Lazia. V 84. minutě domácí kanonýr Ciro Immobile nastřelil z penalty jen tyč, stejně jako v šesté nastavené minutě hlavou Manuel Lazzari.

Kolo před koncem tak Turín získal čtyřbodový náskok před osmnáctým Beneventem, které trénuje bývalý hvězdný útočník Filippo Inzaghi. Lazio vedené jeho mladším bratrem Simonem skončí šesté a bude hrát v příští sezoně Evropskou ligu.

Zdroj: ČTK
před 7 hodinami

V Praze Kbelích dnes večer přistál první ze dvou nových letounů CASA pro českou armádu. Modernizovaný model doplní nynější flotilu čtyř letounů

Zdroj: ČTK
Další zprávy