Velká pardubická přišla o čtyřnásobného vítěze. Faltejska nepustí do závodu bolavá záda

ČTK Sport ČTK, Sport
Aktualizováno 8. 10. 2017 15:45
Žokej Jan Faltejsek nebude startovat v dnešním závodě Velké pardubické. Trápí jej problémy se zády.
Charme Look, Jan Faltejsek a Barbora Málková po Velké pardubické 2016
Charme Look, Jan Faltejsek a Barbora Málková po Velké pardubické 2016 | Foto: ČTK

Pardubice - Čtyřnásobný vítěz Velké pardubické  Jan Faltejsek se dnes ve slavné steeplechase kvůli potížím se zády neobjeví. Čtyřiatřicetiletý žokej, který před rokem triumfoval s Charme Lookem, měl jet v sedle francouzského koně Virtus d'Estruval. Ten byl následně ze startovní listiny škrtnut.

"Bolí mě záda. S panem doktorem Brožem jsme zkusili udělat všechno, abychom mě rozjeli, ale bohužel se to nepodařilo," řekl novinářům Faltejsek.

Čtyřiatřicetiletý žokej zvítězil ve Velké pardubické s Orphee des Blins v letech 2012 až 2014 a loni s Charme Lookem. Pátým triumfem by se v historickém pořadí odpoutal od Václava Chaloupky a Němce Petera Gehma a přiblížil se rekordmanovi Josefu Váňovi, který dostih opanoval osmkrát.

V sezoně měl Faltejsek mimo jiné zraněné rameno a nedávno spadl na závodišti v italském Meranu, i to mohlo mít na jeho stav vliv. "Už Gran Premio jsem jezdil trochu pod prášky a s bolestí, ale to se povedlo. Dal jsem tomu odpočinek a doufal, že se to srovná samo. V týdnu před dostihy jsem se cítil dobře a doufal, že všechno bude v pořádku, ale bohužel," řekl smutně.

V sobotu ještě odjel v Pardubicích čtyři dostihy. "To jsem zvládl," řekl. Jeho stav se ale zhoršil. V dnešním třetím dostihu skončil druhý s klisnou Nancy a poté s obtížemi slezl ze sedla. Přiznal, že závod pro něj byl utrpením. "Proto jsem se rozhodl, že nemá význam se snažit o něco dál, protože to prostě nešlo," řekl Faltejsek.

Zatím neví, co potíže způsobuje. "Bolí mě to, jen když jezdím dostihy, sedím na koni. Nemůžu se předklonit, a to je při jízdě na koni trošku handicap," popsal. Na pondělí plánoval návštěvu specialisty.

Faltejsek měl jet koně trenéra Guillaumea Macairea, kterému dal přednost před Charme Lookem. "Pana Macairea jsem nepotěšil, ale prostě takový je život. S tím se může počítat, že se žokej zraní. Je na něm, jestli nechá koně běhat," řekl žokej.

Faltejsek za sebe doporučoval francouzského žokeje Thomase Boyera. "Zvládl by to dobře, ale rozhodnutí je na trenérovi," řekl Faltejsek. Macaire, který v Pardubicích není, koně francouzské majitelky Bertrand Le Gentilové do závodu nepustil. Důvodem bylo nejspíše i počasí. "Hodně napršelo a je to kůň, který potřebuje spíš pevnější půdu," řekl Faltejsek.

S jiným žokejem bude muset nastoupit Nikas, který kvůli dopingu přišel o vítězství v předloňské Velké pardubické. Vést ho měl Lukáš Matuský, který však spadl ve čtvrtém dostihu z Pyšného páva a byl převezen sanitkou do nemocnice.

 

Právě se děje

před 40 minutami

Při útoku afghánské armády na úkryt Tálibánu zemřelo 35 civilistů, hlásí úřady

Nejméně 35 civilistů zahynulo a 13 dalších utrpělo zranění v noci na pondělí při útoku afghánských vládních sil na úkryt povstalců z řad Tálibánu v provincii Hílmand na jihu země. Podle agentury Reuters to uvedli dva zástupci místních úřadů. Informace o operaci se nicméně rozcházejí. Americká armáda, která afghánské vládní síly podporuje, sdělila, že zabito bylo 22 bojovníků Tálibánu, o civilních obětech nehovoří.

Zdroj: ČTK
Další zprávy