Velká pardubická přišla o čtyřnásobného vítěze. Faltejska nepustí do závodu bolavá záda

ČTK Sport ČTK, Sport
Aktualizováno 8. 10. 2017 15:45
Žokej Jan Faltejsek nebude startovat v dnešním závodě Velké pardubické. Trápí jej problémy se zády.
Charme Look, Jan Faltejsek a Barbora Málková po Velké pardubické 2016
Charme Look, Jan Faltejsek a Barbora Málková po Velké pardubické 2016 | Foto: ČTK

Pardubice - Čtyřnásobný vítěz Velké pardubické  Jan Faltejsek se dnes ve slavné steeplechase kvůli potížím se zády neobjeví. Čtyřiatřicetiletý žokej, který před rokem triumfoval s Charme Lookem, měl jet v sedle francouzského koně Virtus d'Estruval. Ten byl následně ze startovní listiny škrtnut.

"Bolí mě záda. S panem doktorem Brožem jsme zkusili udělat všechno, abychom mě rozjeli, ale bohužel se to nepodařilo," řekl novinářům Faltejsek.

Čtyřiatřicetiletý žokej zvítězil ve Velké pardubické s Orphee des Blins v letech 2012 až 2014 a loni s Charme Lookem. Pátým triumfem by se v historickém pořadí odpoutal od Václava Chaloupky a Němce Petera Gehma a přiblížil se rekordmanovi Josefu Váňovi, který dostih opanoval osmkrát.

V sezoně měl Faltejsek mimo jiné zraněné rameno a nedávno spadl na závodišti v italském Meranu, i to mohlo mít na jeho stav vliv. "Už Gran Premio jsem jezdil trochu pod prášky a s bolestí, ale to se povedlo. Dal jsem tomu odpočinek a doufal, že se to srovná samo. V týdnu před dostihy jsem se cítil dobře a doufal, že všechno bude v pořádku, ale bohužel," řekl smutně.

V sobotu ještě odjel v Pardubicích čtyři dostihy. "To jsem zvládl," řekl. Jeho stav se ale zhoršil. V dnešním třetím dostihu skončil druhý s klisnou Nancy a poté s obtížemi slezl ze sedla. Přiznal, že závod pro něj byl utrpením. "Proto jsem se rozhodl, že nemá význam se snažit o něco dál, protože to prostě nešlo," řekl Faltejsek.

Zatím neví, co potíže způsobuje. "Bolí mě to, jen když jezdím dostihy, sedím na koni. Nemůžu se předklonit, a to je při jízdě na koni trošku handicap," popsal. Na pondělí plánoval návštěvu specialisty.

Faltejsek měl jet koně trenéra Guillaumea Macairea, kterému dal přednost před Charme Lookem. "Pana Macairea jsem nepotěšil, ale prostě takový je život. S tím se může počítat, že se žokej zraní. Je na něm, jestli nechá koně běhat," řekl žokej.

Faltejsek za sebe doporučoval francouzského žokeje Thomase Boyera. "Zvládl by to dobře, ale rozhodnutí je na trenérovi," řekl Faltejsek. Macaire, který v Pardubicích není, koně francouzské majitelky Bertrand Le Gentilové do závodu nepustil. Důvodem bylo nejspíše i počasí. "Hodně napršelo a je to kůň, který potřebuje spíš pevnější půdu," řekl Faltejsek.

S jiným žokejem bude muset nastoupit Nikas, který kvůli dopingu přišel o vítězství v předloňské Velké pardubické. Vést ho měl Lukáš Matuský, který však spadl ve čtvrtém dostihu z Pyšného páva a byl převezen sanitkou do nemocnice.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Fotbalisté Bayernu budou mít nižší plat až do konce sezony

Fotbalisté Bayernu Mnichov budou i po restartu německé bundesligy pobírat menší plat. Hvězdy mistrovského týmu, jenž míří za obhajobou titulu, se s vedením klubu dohodly na snížené mzdě do konce sezony.

"Potěšilo nás, že mužstvo má pro současnou situaci plné pochopení," řekl deníku Bild prezident Bayernu Herbert Hainer. Konkrétní údaje neuvedl. Za duben, kdy se bundesliga kvůli koronavirové pandemii nehrála, měli hráči plat nižší o 20 procent.

Zatím není jasné ani to, kdy pro Bayern tato sezona skončí. Bundesliga by měla být uzavřena 27. června, pokud by se mnichovský tým dostal do finále Německého poháru, hrál by ho 4. července. Finále Ligy mistrů, v níž je bavorský velkoklub teprve v osmifinálové fázi, se bude hrát nejspíš až na konci srpna, až skončí všechny národní ligové soutěže.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Na Teplicku platí kvůli suchu zákaz odběru povrchový vod

Na Teplicku platí kvůli suchu zákaz odběru povrchových vod. Průtoky v potocích jsou velmi nízké a kyslíkový deficit může ohrozit vodní ekosystém. Zákaz odběru povrchových vod platí už také na Chomutovsku. Lidé nesmějí brát vodu na zalévání zahrad, hřišť a trávníků či na napouštění bazénů a mytí aut z Maršovského potoka, Bouřlivce a Štrbického potoka. Zákaz platí do 31. října. Za nedodržení vyhlášky hrozí pokuta v případě fyzické osoby do 50 tisíc korun a v případě podnikatelů do 100 tisíc korun.

Zdroj: ČTK
Další zprávy