Vedro, vlhko a písek v očích. Takový bude příští rok šampionát v Kataru

Michal Šenk Michal Šenk
2. 10. 2015 12:35
Sotva skončil cyklistický šampionát v Richmondu, vše se chystá na příští rok v Kataru. Závodníky tam rozhodně nečekají lehké podmínky, na druhou stranu hotely a zázemí zřejmě budou opět bezkonkurenční.
Linda Villumsenová při časovce v Richmondu.
Linda Villumsenová při časovce v Richmondu. | Foto: ČTK

Richmond (od zvláštního zpravodaje Aktuálně.cz)  - Letošní mistrovství světa v silniční cyklistice vidělo v ulicích Richmondu 645 tisíc diváků. V podobný úspěch věří i další ne tolik tradiční destinace pro cyklistické závody. Katarské Dauhá. Tam proběhne v neobvyklém  říjnovém termínu šampionát pro rok 2016. Půjde o první mistrovství pořádané v arabské zemi.

"Ukážeme světu historickou čtvrť Kataru, moderní záliv a trať povede i přes umělý ostrov Perla," představoval na recepci v Richmondu kulisy akce šéf organizačního výboru šampionátu šejk Chalid bin Ali Al-Thání.

Po boku mu v tu chvíli seděl legendární cyklista Eddy Merckx, nyní ambasador šampionátu a poradce při přípravách závodů a tratí. "Když to má na starosti Eddie, nemám o závody strach, umí udělat závod," řekl v rozhovoru pro Hospodářské noviny (čtěte zde) na adresu mnohonásobného mistra světa, vítěze Tour de France, Giro d´Italia i Vuelty prezident Mezinárodní cyklistické federace Brian Cookson.

Katařané, ostatně jako řadu dalších sportovních akcí (letos země hostila mistrovství světa v házené, v roce 2019 je v plánu šampionát v atletice, vrcholem má být MS ve fotbale 2022), pojmou bezpochyby i toto mistrovství monstrózně. Původně se počítalo s tím, že národním výpravám dokonce zaplatí cestu a veškeré výdaje s týdnem v pouštní zemi spojené. 

Svazy se pořádně plácnou přes kapsu

Z prezentace pořádané v opulentním hotelu Jefferson v centru Richmondu ale vyplynulo, že národním svazům, které do bojů o duhový trikot vyšlou své sportovce, nabídnou "pouze" výhodnější ceny a smluví schůzky se zástupci Qatar Airways, případně s vedením centrály turismu tohoto emirátu, který pomůže s výběrem hotelu. Na náklady pořadatelů pak bude hrazen nocleh sportovců, nikoliv trenérů a doprovodného personálu, a ještě jejich snídaně.

Po sportovní stránce to bude jistě výjimečné a zajímavé mistrovství. "Nebudeme na tom, co v Kataru je k dispozici, nic měnit. Takže je jasné, že se bude závodit v širokých ulicích, bude vítr, bude horko. Troufnu si předpovědět, že neuvidíme hromadný spurt v cíli," popsal pozvaným hostům Mercx, pojmenoval šampionát "závody s příchutí východu" a rozloučil se po arabsku slovem "šukran", tedy děkuji.

Podobně jako v Richmondu se bude závodit na městském okruhu. A opakovat se budou i kostky. Velkým nepřítelem jezdců bude i průjezd pouští ven z města při hlavním mužském závodě jednotlivců. 

Závodníci se bojí nevyzpytatelného větru

Od roku 2002 se pod patronací pořadatele Tour de France, agentury A.S.O., jezdí v únoru Tour of Qatar. Několikadenní etapový závod bude příští rok malým testem větší akce na podzim. První etapa závodu by měla projet po trase okruhu pro mistrovství světa. Dá se proto čekat, že už začátkem roku ti nejlepší cyklisté do Emirátů dorazí, aby si cesty vyzkoušeli. 

Okolo Kataru je v kalendáři UCI zařazena v kategorii závodů 2.1. I přes to, že tedy nepatří do World Tour, startovné a prize money, na které uměli Katařané v minulosti nalákat, vábila už dosud velká jména cyklistiky. Mezi vítěze se v minulosti zařadil třeba Marc Cavendish nebo Tom Boonen.

"Nikde na světě není závod, kde jsou tak složité podmínky, co se týče větru," nechal se dřív slyšet vítěz Tour de France a několikanásobný účastník Okolo Kataru Bradley Wiggins.

Mistrovství světa v roce 2017 se pak pojede v norském Bergenu. O pořadateli šampionátu v roce 2018 se má rozhodnout v nejbližších týdnech. Podle zdrojů Aktuálně.cz blízkým vedení UCI je horkým favoritem na pořádání akce rakouský Innsbruck. Problémem ale může být to, že za ročník 2006 má UCI s jeho pořadateli ze Salcburku stále nevypořádané závazky.  

 

Právě se děje

před 17 minutami

Schůzka ruského prezidenta Putina a jeho amerického protějška Bidena, chystaná na červen, se může uskutečnit ve Švýcarsku, uvedl ruský list Kommersant

Moskva dosud oficiálně nepotvrdila, že se schůzka uskuteční. Ještě hodně záleží na tom, jak dopadnou jednání šéfů diplomacií obou zemí Sergeje Lavrova a Antonyho Blinkena, naplánovaná na 19. a 20. května na Islandu, připomněl Kommersant.

Biden navrhl Putinovi schůzku během telefonického rozhovoru v polovině dubna. Přesný termín nebyl uveden. Bílý dům jako místo setkání navrhl třetí zemi. Kreml uvedl, že nedal oficiální odpověď ohledně schůzky a Moskva návrh studuje. Podle zdrojů Kommersantu Biden navrhl, že by se mohl s Putinem sejít v jedné z evropských zemí 15.-16. června.

před 38 minutami

Mexický prezident se omluvil za 110 let starý masakr Číňanů

Mexický prezident Andrés Manuel López Obrador se omluvil za 110 let starý masakr Číňanů ve městě Torreón. Masového vraždění, které López Obrador označil za malou genocidu, se dopustily oddíly hlásící se k mexické revoluci, uvedla agentura AP. Během tří dnů bylo zavražděno 303 osob, což byla zhruba polovina tehdejší čínské komunity v Torreónu.

"Musím se smutkem říct, že i po této malé genocidě pokračovaly beztrestný útlak a vraždění členů čínské komunity, ať už kvůli rasismu nebo z úmyslu je okrást," uvedl López Obrador. Podle něj diskriminace byla založena na rozšířených stereotypech, kterým Číňané v té době čelili.

Mexický prezident také řekl, že jeho země je vděčná za bratrství, které Čína prokázala během epidemie covidu-19. Mexiko, které vykazuje čtvrtý nejvyšší počet úmrtí v souvislosti s covidem-19, si v Pekingu objednalo zhruba 29 milionů dávek vakcíny proti covidu-19, z nichž zatím dostalo deset milionů.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Do španělského autonomního města Ceuty, jež leží na africkém kontinentě, v pondělí nelegálně vstoupilo nejméně 2700 lidí a mezi nimi stovky nezletilců

Španělské úřady uvedly, že se jedná o druhý početnější příchod migrantů za poslední měsíc. Na konci dubna do Ceuty doplavalo z Maroka přes 150 lidí. Občas se migranti, hlavně ve větších skupinách, snaží překonat pevninskou přísně hlídanou hranici. Na její zhruba osmikilometrové délce stojí také deset metrů vysoký plot. Dnešní hojnější přeplavání hranice, které začalo od ranních hodin, podle policie usnadnil také nízký příliv. Kapacity pro přijetí migrantů ve městě jsou v současnosti přeplněné, uvedla stanice RTVE.

Zdroj: ČTK
Další zprávy