Ve řvoucím tunelu jsem neslyšel vlastní dech, vzpomíná Kožíšek na Nové Město

Sport Sport
13. 1. 2020 13:50
Dušan Kožíšek, asistent trenéra českých běžců na lyžích, zažil v dobách aktivní kariéry opakovaně závody před domácím publikem. A vzpomíná, že vždy šlo o výjimečný zážitek. I proto účastník třech olympijských her a dvojnásobný medailista z mistrovství světa s očekáváním vyhlíží závody Světového poháru v Novém Městě na Moravě, kam se elita běžců na lyžích vrátí po čtyřleté pauze 18. a 19. ledna.
Dušan Kožíšek
Dušan Kožíšek | Foto: Úsek běžeckých disciplín SLČR

Měl jste závody před domácím publikem rád? Šlo o okamžiky, na které jste se těšil a užíval si je?

Historicky se mi na českých tratích ať už v rámci Tour de Ski či během Světových pohárů dařilo. Nikdy jsem před startem akcím v Česku nepřikládal speciální význam. Ale když jsem se pak zpětně ohlédl a zamyslel, nebyla náhoda, že jsem jedny z nejlepších výsledků sbíral před domácím publikem.

Dodávaly vám davy fanoušků kolem tratí ať už v Novém Městě na Moravě či v Liberci energii?

Atmosféra byla vždy výjimečná. Sprint, který byl mojí hlavní disciplínou, je hodně specifický. Když závodník postoupí do finále, absolvuje představovačku ve startovních boxech. Jakmile zaznělo moje jméno a slyšel jsem hukot publika, běhal mi mráz po zádech. A když si vybavím svoje první vystoupení v Novém Městě na Moravě, jde o vážně speciální zážitek. Množství lidí kolem okruhu bylo ohromující. Vlastně šlo o takový řvoucí tunel, v němž nebylo slyšet ani vlastního dechu. Bylo to až nepříjemné, protože závodník má trošku posunuté vnímání.

Může domácí prostředí působit pro české reprezentanty během nadcházejícího víkendu jako přítěž s ohledem na velké očekávání?

Jde o velice individuální záležitost. Pokud budu mluvit obecně, existují závodníci, kteří jsou schopní jet na hranici možností a nepotřebují speciální motivaci. A pak jsou jiní, jimž divácký kotel prospívá a jsou schopní jet naprosto odlišné tempo proti běžným zvyklostem. Pak je pochopitelně třeba hlídat, aby nedošlo k přepálení tempa. Ale to je spíše krajní případ.

Vztahuje se i na vaše svěřence?

Všichni čeští reprezentanti budou určitě rádi, pokud bude trať obsypána fanoušky. Někde nejsou diváci podél trati vůbec. V Novém Městě určitě budou a přijdou podpořit zejména české závodníky, což vždy výkon zvedá. Závody pojede i hodně kluků z rezervního týmu, pro něž půjde o debut ve Světovém poháru. Pro ty bude vystoupení před domácím publikem znamenat obrovskou zkušenost. A nepochybuji, že pozitivní.

Jak hodnotíte dosavadní průběh sezony v podání českých reprezentantů a reprezentantek?

Jako slušný. Po minulých sezonách došlo k určitému posunu a progresu. A nemluvím jen o mužích. Zlepšily se i holky, kterým se snažím stejně jako klukům předávat rady a zkušenosti.

Špatné sněhové podmínky letošní zimy organizátorům umožnily připravit okruh dlouhý čtyři kilometry místo původně plánovaného pětikilometrového. Jde o nepříjemnost?

Vůbec ne! Někde se jezdí závody Světového poháru i na kratší trati. Pětikilometrových okruhů ve světě moc není. A z hlediska fanoušků jde naopak o výhodu, protože uvidí závodníky častěji a podpora pro naše reprezentanty bude intenzivnější, koncentrovanější.

Představuje závod Světového poháru před domácím publikem pro reprezentaci vrchol celého ročníku?

V probíhající sezoně není mistrovství světa, nekonají se ani olympijské hry, tudíž lze víkend v Novém Městě na Moravě brát jako vrchol. S ohledem na množství mladých závodníků však současně musím zmínit i mistrovství světa do třiadvaceti let, které bude rovněž pro velkou část týmu velice důležité.

S čím budete po vystoupení reprezentace v Novém Městě na Moravě spokojený?

U chlapů nejsou očekávání tak velká. Snad jen od Michala Nováka, ovšem před Tour de Ski onemocněl a bral antibiotika, což jej určitě ovlivní. Největší úspěchy zatím sbíráme mezi muži ve sprintech, které se však v Novém Městě na Moravě nejedou. Takže budeme rádi za každé bodované umístění.

V roli asistenta trenéra českého týmu působíte už druhou sezonu. Dokázal jste se po přestupu ze závodní stopy plně adaptovat a už je pro vás vše rutina?

Už mám vše mnohem více zautomatizované, tudíž je práce klidnější. Pořád obstarávám reprezentační sociální sítě, respektive instagram. Pokud s námi necestuje fotograf, pořizuju videa a fotografie. Snažím se i o záběry přímo z tratí, aby pro fanoušky bylo vše hodně autentické a přinesli jsme i jiný úhel pohledu ve srovnání se statickou kamerou. Ale to dělám ve volném čase. Hlavní náplní je pochopitelně řízení tréninků nebo ladění techniky závodníků.

Není rodina na druhé koleji? Nestěžují si doma, že jste pryč ještě více než v dobách aktivní kariéry?

Tak to určitě není. Jsem s rodinou častěji, než když jsem závodil. Už jenom kvůli faktu, že není potřeba dvakrát denně chodit na trénink. Občas o víkendu nikam nemusím. Nebo je mezi závody větší prostor. Myslím, že jsem doma relativně hodně.

Na Světový pohár zdarma

Vysočina Arena přivítá po čtyřech letech světovou elitu běžců na lyžích. V rámci domácího podniku Světového poháru se uskuteční dva závody, na kterých nebude chybět kompletní česká reprezentace ani největší světové hvězdy běžeckého lyžování.

Fanoušci se v tradičním místě českého zimního sportu mohou těšit na atraktivní podívanou. V sobotu 18. ledna v 9:45 poběží ženy klasickou technikou 10 km a od 11:15 muži 15 km. O den později jsou na programu na stejných délkách tratí stíhací závody. Nedělní závod žen startuje v 11:10 a mužů ve 13:00.

Vedle samotných závodů kompletní světové špičky na návštěvníky Areny čeká také bohaté občerstvení a atraktivní doprovodný program. Samotná Vysočina Arena bude pro fanoušky otevřena v sobotu 18. ledna od 7:45 do 14:00, v neděli 19. ledna od 9:00 do 15:00. Pro diváky budou připraveny dva sektory u tratí s velkoplošnými obrazovkami, živým komentářem a DJ produkcí, aby si závody co nejvíce užili a měli maximální přehled o jejich vývoji.

Hned vedle stadionu vyroste trať se zábavnými překážkami, kde si děti mohou vyzkoušet běžkování i další zimní sporty. V obou závodních dnech bude trať k dispozici od 9:00 do 14:00, přímo v areálu si zájemci mohou zapůjčit vybavení.

 

Právě se děje

před 11 minutami

Ombudsman loni přijal 7926 podnětů, v 19 případech využil sankce

Kancelář veřejného ochránce práv v Brně loni přijala 7926 podnětů. Novinářům to dnes řekl ombudsman Stanislav Křeček. Je to o 86 podnětů více než o rok dříve. Nejvíce se jich týkalo sociálního zabezpečení, dále stavebnictví a regionálního rozvoje, ale také armády, policie nebo vězeňství. Podněty ovlivnila i pandemie koronaviru. Úřad zjistil kolem 500 pochybení, v 19 případech odmítly úřady chybu napravit a ombudsman využil sankce.

Z přijatých podnětů bylo 68 procent v působnosti ombudsmana a mohl se jimi zabývat. Z podnětů provedl šetření v 671 případech, přičemž ve 490 podle Křečka konstatovala kancelář pochybení, v 17 případech diskriminaci. Ve 349 případech úřady po vydání zprávy pochybení napravily, v 85 tak učinily až po vydání závěrečného stanoviska s navrženým opatřením k nápravě. Pouze v 19 případech úřad chybu odmítl a ombudsman přistoupil k vyžití sankce, která spočívá ve vyrozumění nadřízeného úřadu nebo informování veřejnosti.

Zdroj: ČTK
před 47 minutami

Krize v letectví trvá, letiště odbavilo ve čtvrtletí o 90 procent méně pasažérů

Letecká doprava je kvůli pandemii koronaviru nadále v hluboké krizi. Na pražském ruzyňském letišti odbavili během prvního čtvrtletí téměř 251 000 cestujících, což je meziročně o 90 procent méně. Krize změnila i vytížení jednotlivých destinací, nejoblíbenější byla Dubaj, uvedla mluvčí Letiště Praha Kateřina Pavlíková. V následujících týdnech by se situace měla postupně mírně zlepšovat, někteří dopravci plánují obnovení spojů.

Koronavirová krize v Česku naplno vypukla loni v březnu. Meziroční 90procentní pokles v prvním čtvrtletí je tak z velké částí ještě v porovnání s předkrizovým stavem. Krize výrazně proměnila i vytížení jednotlivých destinací. Zatímco loni cestující z Prahy nejčastěji mířili do Londýna nebo Moskvy, nyní byla nejoblíbenější destinací Dubaj. Následoval Amsterdam a egyptská Hurgada. Letiště během letošního čtvrtletí odbavilo celkem 6943 letů.

Zdroj: ČTK
před 51 minutami

GIBS obvinila jihočeského policistu ze zabití muže

Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS) obvinila jihočeského policistu ze zabití muže při zásahu na Jindřichohradecku. Tragická událost se stala loni v srpnu v chatové oblasti. Podle závěrů inspekce policista do muže po prvním zásahu zbytečně ještě následně dvakrát vystřelil. Na výsledek vyšetřování upozornil deník Právo, GIBS o tom ve středu informovala v tiskové zprávě.

Stíhanému, který zatím není postaven mimo službu, hrozí až desetileté vězení. Policisté loni zasahovali v chatové oblasti Smržov na Jindřichohradecku proti agresivnímu muži. Podle inspekce byl pod vlivem alkoholu a demoloval vybavení

Zdroj: ČTK
před 54 minutami

Soud zprostil otce a exmanželku Radka Březiny obžaloby z praní špinavých peněz

Okresní soud ve Zlíně ve středu zprostil otce a exmanželku Radka Březiny, organizátora rozsáhlých obchodů s nezdaněným lihem, obžaloby z takzvaného praní špinavých peněz. Za legalizaci výnosů z trestné činnosti hrozily Vladimíru Březinovi a Stanislavě Březinové tři roky až osm let vězení. Vinu oba popírali, k středečnímu vyhlášení rozsudku nepřišli. Zprošťující rozsudek vynesl v případu prvoinstanční soud už podruhé.

Státní zástupce Radek Bartoš navrhoval v kauze nepodmíněné tresty. Pro devětašedesátiletého Vladimíra Březinu žádal vězení okolo 5,5 roku, pro sedmačtyřicetiletou Stanislavu Březinovou pod 5,5 roku, tedy polovinou trestní sazby. Obhájci obžalovaných požadovali pro své klienty zproštění obžaloby. Podle rozhodnutí trestního senátu s předsedou Pavlem Houdkem není skutek označený v žalobním návrhu trestným činem

Zdroj: ČTK
Další zprávy